Още за шпионския скандал в Германия: нашата "къртица" работела за трета страна, твърди "24 часа". И дава подробности, добити чрез източници от спецслужбите: българката, обявена за "персона нон грата", е предавала секретни данни на чуждо разузнаване. Близо две години нашата служителка в консулството в Мюнхен била следена. Немското БНД записало нейни разговори с германския разузнавач Инго-Йохан, които я уличавали в шпионаж. Германските служби били склонни да потулят аферата заради добрите връзки между двете страни, но ето че медия като "Шпигел" разшумя случая, пише "24 часа".

"Труд" явно клони към това скандалът да бъде "потулен", щом изтегля темата на по-вътрешните си страни, и то под заглавието "Много шум за къртица-фантом". Нещо повече: "Добре ще е родолюбивата преса да замълчи разумно, вместо да изброява полуистини и лъжи. Иначе тази приказка може да е с нерадостен за България край", коментира изданието.

"Новинар" на цяла страница прави преглед на шпионските скандали с наше участие: от ареста на сърбина Ковачевич през 1996 г. до изгонването от България на руския военен аташе Ломакин. Ако отношенията ни с Берлин бяха съвсем наред, "Шпигел" нямаше да се докопа до аферата с агентката М.Д., твърди "Новинар". След което изданието набляга на едно съвпадение: на 17 октомври, когато "Шпигел публикува разобличенията си, в София се проведе българско-германски форум за превъоръжаване на армията. И изведнъж МО намекна, че германски фирми ("Люрсен", "Даймлер-Крайслер", ЕАДС) могат да спечелят стотици милиони долари от военни поръчки за армията ни. Както се казва - случайни съвпадения няма, пише "Новинар".

В същото време обаче скандалът около 200 000-je долара дарение за фондация "Демокрация" не само не стихва, но политици и медии продължават да наливат масло в огъня. "Три спецслужби нищят фондация "Демокрация", пише "Сега", позовавайки се на вътрешния министър Петканов. Според него финансовото разузнаване не било проверило дарението от 2001 г. Затова сега ще се проучва дали парите са от кипърска фирма и чии са те.

"Труд" извежда под главата на вестника си съобщението, че разполага с адресите на "анонимните дарители". И публикува справка от служба "Регистрация" в Никозия с адреса на Николас Трепидес, директор на фирмата "Ромент трейдинг", привела сумата 200 000 долара. Призивът на "Труд" е Гроздан Караджов, сегашен изпълнителен директор на фондация "Демокрация", да се обърне за информация към фирмата или да й благодари за дарението.

Ала голямата тайна на България е друга: "Черното тото", разказва в темата на броя си "24 часа". Централата на тотото е край Асеновград, включва се в темата "Виж". И на фона на снимка с пачки с пари, съобщава: най-високата сума, изплатена досега е... 500 000 долара. А "24 часа" разказва: най-напред централата на черното тото била в три съединени апартамента в пловдивския жк"Тракия". Залозите за мачове понякога надвишавали 20 000 лв., като в тотото били замесени доста футболисти и ръководители на отбори от София, Варна и Бургас. Схемата на черното тото била желязна - не всеки се допуска да играе, а залозите са наистина огромни, като се има предвид, че "Еврофутбол" разрешава залог до 500 лв. за български мачове. Най-големият скандал с черното тото гръмна преди 23 години в Италия, когато бе хванат да участва дори легендата Паоло Роси, припомня "24 часа".

А днес би трябвало да е "ден на истината" на процеса срещу медиците ни в Либия, пише "Монитор". Очаква се адвокатите Ялнъзов и Бизанти да докажат, че нашите сънародници са били измъчвани в съда. Пред съда ще бъде оповестена експертиза, която описва белезите по телата от електрически ток, горене с фасове, връзване на китките и висене с часове. "От стъпалата ми течеше кръв и лимфа", споделя пред "Новинар" обвиняемата Кристияна Вълчева. И обобщава: боят беше страшен, а условията - покъртителни.

Чудо е как българинът оцелява, отбелязва в коментарната си колонка "Стандарт". И признава, че направо е страшно да се тълкуват някои данни от статистиката, които са направо за "Гинес". От тях излиза, че всеки втори българин кара с по 100 лв. месечно. А бедните оцеляват с хляб, картофи, компоти и туршии.

Няма никаква полза от лицемерните заигравания с очакванията на българите, доколкото това зловреди на значителни слоеве от българското население, надяващи се държавата да им уреди живота или да не им пречи да водят жалкото си съществуване, плячкосвайки де каквото им падне по пътя за никъде, коментира в "Дневник" социологът проф. Светослав Ставрев.

Въпреки това "бедните българи са най-щедри", подчертава във водещото си заглавие "Новинар". Доказвали го резултатите от кампанията "Щедро сърце". Оказало се, че на 19 октомври, ден на св. Иван Рилски и национален ден на благотворителността, най-щедро са дарявали по-бедно облечените хора и пенсионерите, а богатите - само дребни стотинки, съобщават доброволците, набирали средствата. Целта на акцията е било обзавеждането на център за хора с множествена склероза.

А по първите си страници цялата преса излиза с почти една и съща снимка: съпругата на премиера Маргарита Гомес Асебо участва в благотворителен крос. Въпреки дъжда, пише под снимката "Монитор". "24 часа" отбелязва, че Маргарита лично е повела колоната от ВИП дами в Южния парк в името на борбата с рака на гърдата. В България има 33 079 жени, които страдат от коварното заболяване, уточнява "Стандарт".

"Труд" дори прави блиц-интервю с Маргарита Гомес Асебо, преди тя да финишира. "Искам да помогна с каквото мога. Примерът е много важен", казва съпругата на Симеон. И споделя, че самият премиер обичал да тича и имал сърце на атлет. После "Труд" публикува и кратък репортаж от благотворителната акция, приключила с концерт в Южния парк.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съперничеството в The Floor достига точка на кипене

Съперничеството в The Floor достига точка на кипене

Любопитно Преди 9 минути

Какви сблъсъци очакват участниците? – гледайте тази неделя от 20:00 ч.

За първи път в България: Представят експозиция на Салвадор Дали в Перник

За първи път в България: Представят експозиция на Салвадор Дали в Перник

Любопитно Преди 14 минути

Това е най-мащабното досега представяне на творчеството на Салвадор Дали у нас и включва над 300 произведения, като над 100 от тях са оригинали

Прокуратурата се самосезира за предполагаеми злоупотреби в АПИ

Прокуратурата се самосезира за предполагаеми злоупотреби в АПИ

България Преди 28 минути

Поводът е публикация на Антикорупционния фонд

Терзиев: Терминал 3 трябва да стане символ на завръщането в България

Терзиев: Терминал 3 трябва да стане символ на завръщането в България

България Преди 33 минути

Очакванията са строителството да започне в следващите години и да приключи около 2030–2031 г.

Емил Дечев също защити Кандев: Стари ченгета използват мръсни номера

Емил Дечев също защити Кандев: Стари ченгета използват мръсни номера

България Преди 59 минути

Целта е той да бъде набеден и убит обществено, коментира вътрешният министър

Трайков: Още няма отговор от турска страна за споразумението с „Боташ”

Трайков: Още няма отговор от турска страна за споразумението с „Боташ”

България Преди 1 час

Министърът на енергетиката заяви, че по договора е платена значителна сума

Унищожават над 3,5 тона негодно месо в Дулово

Унищожават над 3,5 тона негодно месо в Дулово

България Преди 1 час

Храните с установени несъответствия са отделени и запечатани в хладилни камери в обекта

Шест нови случая на морбили са регистрирани в страната

Шест нови случая на морбили са регистрирани в страната

България Преди 1 час

Общо заболелите са 165 души, показват данните към 23 април

Лесна салата само с две съставки може да понижи кръвното ви налягане

Лесна салата само с две съставки може да понижи кръвното ви налягане

Любопитно Преди 1 час

Високото кръвно налягане е „тих убиец“, който може да остане незабелязан с години, като постепенно уврежда сърцето, кръвоносните съдове и бъбреците

Войник използва секретни данни, за да спечели 400 000$ от залавянето на Мадуро

Войник използва секретни данни, за да спечели 400 000$ от залавянето на Мадуро

Свят Преди 1 час

Американски сержант е обвинен в използване на секретни данни, за да спечели $400 000 от залози за залавянето на Николас Мадуро. Войникът използвал VPN и криптоборси, за да скрие печалбата си от операцията, в която самият той е участвал

Мелания Тръмп и Уша Ванс очароваха на традиционния обяд на Първата дама

Мелания Тръмп и Уша Ванс очароваха на традиционния обяд на Първата дама

Любопитно Преди 1 час

Мелания Тръмп и Уша Ванс демонстрираха безупречен стил и силно присъствие на 113-ия обяд на Първата дама. Докато Мелания заложи на монохромна елегантност, бъдещата майка Уша Ванс очарова с флорални мотиви и топло излъчване в сърцето на Вашингтон

САЩ и ЕС със споразумение за критичните минерали

САЩ и ЕС със споразумение за критичните минерали

Свят Преди 2 часа

Това се случва на фона на зависимостта от Китай, заяви Вашингтон

ЕС подготвя 21-ви пакет санкции срещу Русия

ЕС подготвя 21-ви пакет санкции срещу Русия

Свят Преди 2 часа

Това заяви Кая Калас преди неформалната среща на върха на лидерите от ЕС в Кипър.

Украинка се опита да продаде 6-годишния си син за 25 000 долара

Украинка се опита да продаде 6-годишния си син за 25 000 долара

Свят Преди 2 часа

Повдигнато ѝ е обвинение за трафик на непълнолетни

Моджтаба Хаменей

NYT: Моджтаба Хаменей е тежко обезобразен, нуждае се от пластична операция

Свят Преди 2 часа

Единият крак на аятолаха е бил опериран три пъти и се очаква поставянето на протеза, като същевременно лидерът е претърпял хирургическа интервенция и на едната си ръка

Мъж пострада при трудова злополука в Кранево

Мъж пострада при трудова злополука в Кранево

България Преди 2 часа

Произшествието е станало на новоизграждащ се строителен обект