Се еон каза "не" на САЩ. София няма да гони иракски дипломати, съобщава "Труд" от водещото си заглавие. Симеон: "Няма да гоним иракски дипломати". Милен Велчев пък ще иска от САЩ компенсации за войната, допълва "Дума". "Това е въпрос на преценка. Откровено казано считам, че в двустранните ни отношения с Ирак засега поне няма никакви нарушения, които биха ни накарали да помолим иракските дипломати в София да напуснат", заявил Симеон по време на посещението си в Тирана.

Още умуваме, намекнал обаче външният министър Соломон Паси, разкрива "24 часа". "Едни държави изпълняват искането, други - не. Не виждам защо от това се прави скандал", допълнил той. В неделя пък премиерът ще уточни с посланика ни в ООН Стефан Тафров позицията ни по предложената от Лондон резолюция на ООН за действията след войната.

САЩ ни канят да строим в Ирак, подема следвоенната тема "Стандарт". "Локхийд Мартин" идва у нас. Пускат ни на търгове за Ирак, приглася "Труд". САЩ предадоха на българското министерство на икономиката списък със секторите и проекти, в които наши компании могат да се включат при следвоенното възстановяване на Ирак. До две седмици българска бизнесделегация ще посети Съединените щати.

Още преди края на войната обаче жадни янки в Ирак чакат вода от Горна баня, разкрива "24 часа". Фирмата, която снабдява американската армия в Ирак с храна и вода, била проявила интерес към горнобанската минерална вода. А иначе имаме възможност да участваме в проекти до 900 милиона долара за възстановяване след войната.

А за момента можем да участваме в щаба на коалиционните сили за ядрена защита. Пращаме 10 офицери за връзка в Тампа и Кувейт, отбелязва "Труд". Наш представител ще участва в щаба за химическа защита на коалицията, допълва и "Стандарт". Българската част още не е дислоцирана, но тя върви към региона, а не към бойните действия, така че нищо не се е променило, цитира от своя страна "24 часа" американския посланик у нас Джеймс Пардю. Вчера пък течеше изпит на доброволците.

Също вчера течеше бойкот срещу US стоките, отбелязва "Дума" на първата си страница. Иракският напън на БСП цели властта, обаче контрира "Стандарт". И предупреждава - струва си всяка партийна централа преди да излезе на сцената, да прочете едно-друго. Защото нечелите ги освиркват. Не само в Холивуд.

Приликите в поведението на партиите с 1999-та година също не са случайни, приглася "Труд". И представя графично кой къде се е наредил в подкрепата си за войната в Ирак и позицията на САЩ. Това, което може да се каже със сигурност, е, че ако се окаже, че България е направила верния избор, всички днешни противници на войната ще запеят друга песен и пак ще твърдят, че ако не са били те, позицията на България е нямало да бъде толкова правилната.

Колкото до въпросната позиция на България: "С българите казахме на Саддам "Стига", цитира "24 часа" интервю на американския държавен секретар Колин Пауъл. Те не били изолирани. Ние сме много доволни, че тези държави са в коалицията. С нас са Великобритания, Испания, Италия, Румъния, България, допълва Пауъл.

В историята обаче след един нов световен ред винаги е идвал друг. Векът на Съединените щати бе 20-и век, а не както се надяват - 21-ви, разсъждава историкът проф. Георги Марков в интервю за "Дума". Колкото до нас - ние, щем не щем, ще станем външната граница на Европейския съюз и на НАТО редом с една враждебна Турция.

Подкрепата ни за САЩ за войната в Ирак като една от причините за членството ни в НАТО обаче разцепи парламента. Ратификацията на договора разцепи политическите сили в парламента, отбелязва "24 часа". Червените скочиха срещу декларация на Соломон Паси, пояснява "Труд". Резултатът - три проекта за декларация, подкрепящи усилията на правителството по присъединяването ни към НАТО ще гледа днес Народното събрание, допълва "Труд".

Отново депутатите решиха - 500 лева глоба за само дете вкъщи, обявява "24 часа". Освен това сурови наказания се готвят и за родители, пуснали децата си до 14-годишна възраст да се разхождат по улиците без придружител. Ами хубава работа, ама депутатска, коментира вестникът. Защото идеята е просто тъпа, според "24 часа". И тя показвала формалистичното отношение, което част от народните представители имат към дейността, с която са се наели. Защото как ще се прилагат и как ще влязат в живота въведените сепурмерки - това явно вече не е депутатска работа. И какво да правят майките без баби, пита "Труд". Ами да оставят децата си в парламента. То там бездруго си е детска градина, допълва вестникът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 57 минути

Ексклузивно интервю с него може да гледате в подкаста “Кухнята след Ада”

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

България Преди 1 час

Боеприпасите са открити в частен имот по време на ремонт в село Петрелик, община Хаджидимово

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

Свят Преди 3 часа

Министерството на отбраната на Русия обяви по-рано днес прекратяване на огъня в Украйна, считано от полунощ до 10 май

Делян Пеевски

Кабинетът на Пеевски в Народното събрание става читалня

България Преди 3 часа

Това съобщи председателят на парламента Михаела Доцова, като уточни, че новото пространство ще бъде достъпно за граждани и посетители

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Свят Преди 3 часа

След победата на Мадяр миналия месец Мелони го поздрави, но същевременно благодари на Орбан „за интензивното сътрудничество“ през годините

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

България Преди 4 часа

Международните агенции припомнят, че България премина през продължителна политическа нестабилност след серия антиправителствени и антикорупционни протести

Карълайн Левит

Говорителката на Белия дом стана майка за втори път

Свят Преди 5 часа

Момиченцето, което носи името Вивиана, е родено на 1 май

Рустем Умеров

Рустем Умеров пристигна в САЩ за среща с пратеника на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Очаква се Умеров да се срещне в Маями със специалния пратеник на американкия президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Свят Преди 5 часа

Няма данни за жертви и ранени

<p>Кабинетът &quot;Радев&quot; е готов: Кои са големите изненади</p>

Кабинетът "Радев" е готов: Вижте пълния списък и биографии на министрите и кои са големите изненади

България Преди 5 часа

Предложеният Министерски съвет включва министър-председател, четирима заместник-министър председатели и 18 министерства

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Любопитно Преди 5 часа

Симона за пътя от детската мечта до голямата сцена, битката с хейта, етикетите в музиката и вълнението пред най-голямото ѝ изпитание в “Като две капки вода”

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

България Преди 6 часа

Номинацията е свързана с дългогодишен експерт в областта на европейското земеделско право и Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

България Преди 6 часа

Тя е член на Управителния съвет на Европейската агенция по околна среда

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

България Преди 6 часа

Номинацията е насочена към дългогодишен експерт с опит както в държавната администрация, така и в корпоративния и академичния сектор в областта на енергетиката