Уи иматумът на Джордж Буш, отхвърлянето му от Саддам, Багдад в последните часове на мира, готвената американска атака, българската готовност и вътрешнополитическото напрежение заради Ирак са доминиращите теми в пресата днес.

Часове след Азорския ултиматум Буш изпрати още пет ултиматума: до Саддам, до иракската армия, до американския народ, до ООН и до света, отбелязва в свой коментар "Дума". На Саддам даде 48 часа да напусне Ирак. На иракските офицери Буш обеща разстрел. На иракския народ - благоденствие, храни и лекарства. На американския народ, който отново преживява спомена от виетнамския кошмар, Буш обеща да го преживее отново: "Във войната нищо не е сигурно - сигурна е само саможертвата". На ООН съобщи, че след като Съветът за сигурност най-безотговорно, подло и страхливо го е лишил от силата на правото, той, Буш, цезарят на Свещената Американска империя (плюс такива видни куражлии като Англия, Испания и България), ще бъде едва ли не принуден (едва ли не насила и въпреки своето митично миролюбие) да се възползва от най-любимото си. От правото на силата, пише "Дума".

Нищо не оправдава евентуално едностранно решение за война срещу Ирак, публикува "Новинар" казаното от френския президент Ширак. САЩ поемат голяма отговорност пред Бог и пред историята, добавя изданието коментара на говорителя на Ватикана Хоакин Наваро-Валс.

Диктаторът трябва да напусне Ирак до 3 ч. в четвъртък, иначе - война, подчертава американското безапелационно предупреждение "Стандарт". 3000 ракети и "умни бомби" ще ударят Саддам в първите часове на войната, съобщава изданието. САЩ ще връхлетят Ирак като рояк оси, обяснява Новинар - с едновременни, координирани атаки на военновъздушните сили, сухопътните войски и командосите, за да объркат и пробият иракската защита.

Атаката ще е най-мащабната във военната история на света, цитира "Стандарт" британския "Таймс". След нея иракската армия ще е смазана и няма да окаже съпротива. В първата нощ ще бъдат ударени стотици цели. Според информацията, която публикува "Стандарт", американските и британските армии се надяват да превземат Багдад за три-четири дни. Специални части ще завземат петролните кладенци, за да не може Саддам да ги подпали.

Ирак обаче плаши с кървава баня, твърди "Новинар". Съпругите и майките на вашите войници ще плачат с кървави сълзи, обърна се към САЩ по-големият син на иракския лидер Удай Хюсеин, отбелязва изданието. Удай дори заяви, че президентът Буш е "нестабилен" (т.е неуравновесен) и посъветва президентът и семейството му да предадат властта в САЩ, добавя вестник "Пари".

България е готова за по-широка подкрепа на САЩ, съобщават вестниците. Щатите можели да поискат наши войници да маршируват в Багдад, опасява се "Дума", като се позовава на казаното от говорителя на външно министерство Любомир Тодоров. Часове след изявлението на Тодоров министър Паси и заместникът му не успяха да разтълкуват думите на своя говорител за "маршировката" в Ирак, допълва изданието.

Колин Пауъл благодари на Паси за позицията ни Ирак. Буш звъни на Симеон, информира го за войната. Двамата поддържат редовна телефонна връзка, съобщава "Стандарт", цитирайки външния министър.

Самият Симеон потвърди информацията за тази връзка преди заседанието на парламентарните групи на НДСВ и ДПС, отбелязва "Дневник". Симеон отхвърли възможността за участие на България във военни действия и посочи, че на този етап няма заплаха за сигурността на страната и гражданите, пише "Дневник". "Мисля, че няма да ни бъде поискано нещо допълнително. Това, което сме дали, е достатъчно", посочва казаното от премиера вестникът.

На заседанието са изслушани и министрите Паси и Свинаров, които информирали депутатите, че към страната не е било отправяно ново искане от страна на САЩ и не е необходима промяна на позицията на парламента от 7 февруари, посочва още "Дневник".

Симеон прави обръщение днес, изтъкват "Дума" и "Стандарт" заявката за такова обръщение от правителствения говорител Димитър Цонев, който не уточнява в колко часа и откъде Сакскобургготски ще го направи. Кабинетът ще спазва стриктно посоките и параметрите на парламентарното решение по кризата в Ирак, отбелязва "Дневник" коментара на правителствения говорител. Изданието обаче констатира ясното оформяне на две политически "коалиции" за позицията по Ирак - на правителството и СДС и на президента и БСП.

"Новинар" добавя, че БСП може да поиска вот на недоверие на правителството, ако се установи, че е поело повече ангажименти за Ирак от гласуваните от парламента.

Всичко е валс, смята "Дневник" и измества акцента от напрежението. Днес в навечерието на обединена Европа, отново на дневен ред е езикът, на който от столетия Виена разговаря с останалата част от света. Музика и валс. Различни националности се завъртат в такт и с валсова стъпка посрещат поредната година. Виенски балове се организират в много европейски столици, пише "Дневник". И в София! За 8-и пореден път на 22 март.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Свят Преди 6 часа

АНО спечели близо 35% от гласовете на парламентарните избори

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Свят Преди 6 часа

Бурята прекъсна електрозахранването

<p>Десетки арестувани на протест в Лондон след кървавата атака в Манчестър</p>

В Лондон арестуваха десетки протестиращи, които подкрепят забранена пропалестинска организация

Свят Преди 9 часа

Организаторите на демонстрацията отхвърлиха призивите на полицията и правителството да отменят проявата

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Свят Преди 9 часа

Няма данни 41-годишният задържан да има връзка с Русия

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

България Преди 9 часа

Проблемът с изпълняващия функциите главен прокурор рефлектира в актовете на Върховния касационен съд, каза той

Внимание, шофьори! Авария остави тунелите "Витиня" и "Ечемишка" без осветление

Внимание, шофьори! Авария остави тунелите "Витиня" и "Ечемишка" без осветление

Свят Преди 10 часа

Екипите работят за възстановяване на електрозахранването в максимално кратки срокове, уточниха от АПИ

<p>&quot;Това е една от най-варварските руски тактики&quot;</p>

Украински министър след атаката срещу пътнически влак: Това е една от най-варварските руски тактики

Свят Преди 10 часа

Министърът поясни, че срещу гарата са били извършени две последователни атаки

Край на изборния ден в Чехия: Кой ще управлява страната?

Край на изборния ден в Чехия: Кой ще управлява страната?

Свят Преди 10 часа

Резултатите от повечето избирателни райони ще станат ясни най-късно днес вечерта

<p>Д-р Гергана Николова обясни как да се предпазим от грип</p>

Д-р Гергана Николова: Най-добре е да се ваксинираме, а не после да се чудим как да се лекуваме

България Преди 11 часа

Трябва да бъдем отговорни както за собственото си здраве, така и за това на останалите, смята специалистът

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Свят Преди 11 часа

20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки, твърди Махмуд Басал

<p>Бурята &quot;Ейми&quot; спря десетки полети на летище&nbsp;в Амстердам</p>

Бурята "Ейми" спря десетки полети на летище "Схипхол" в Амстердам

Свят Преди 11 часа

Кралският метеорологичен институт на Нидерландия издаде предупреждение за ветрове, достигащи 90 км/ч по нидерландското крайбрежие

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Свят Преди 11 часа

Групировката "Хамас" каза, че е готова да освободи заложниците и се съгласи с някои от условията в плана на Тръмп

Вряла вода от цистерна нанесе изгаряния на майка и дете в Златоградско

Вряла вода от цистерна нанесе изгаряния на майка и дете в Златоградско

България Преди 12 часа

По-тежко е пострадала жената, която е с изгаряния по тялото от първа, втора и трета степен

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Свят Преди 12 часа

В Италия се събраха над 2 милиона души на демонстрация в подкрепа на жителите на Газа

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Свят Преди 12 часа

Представителите са готови да заминат до ден