Според специалист по френско-американските отношения, запитан от "Либерасион" възможно е Франция да предложи своя резолюция и при това положение САЩ ще се окажат принудени да наложат ветото си или да започнат война без одобрението на ООН. Според същия този специалист "в отношенията Франция-САЩ най-лошото тепърва предстои".
За влошаване на френско-американските отношения пишат и американските издания. Според "Уошингтън Поуст" "Франция има същата цел каквато има и Саддам Хюсеин - да се противопоставя на САЩ". "Ню Йорк Таймс" пише за "липсата на преценка от страна на Париж".
Според "Фигаро" "екипът на Буш смята да изолира хората на Ширак, както и да съобщи, че Париж ще заплати за дисидентството си". Съветникът на Пентагона Ричард Пърл, позволяващ си да изказва високо мислите на твърдолинейните, разкрива това, което предстои в следвоенния период: ще трябва европейските партньори на Франция да решат един ден, дали тя е част или не от НАТО", продължава "Фигаро".
"Франция и нейния хроничен антиамериканизъм е удобна изкупителна жертва", пише още "Фигаро". "Франкофобия във Вашингтон" е заглавието на книга, публикувана от американски изследовател, когото "Монд" интервюира на страниците си. Според него американската администрация не разбира или не допуска, че френският президент говори от името на европейците. Жак Ширак придава глас на 80% от общественото мнение, което от държава на държава изразява противопоставянето си на военните действия, оценявани като прибързани.
Много от френските регионални издания пишат за Жак Ширак като за "глашатай на мира". "Коалицията на Ширак", пише "Ла Кроа", а сатиричният "Канар Аншене", който излиза всяка сряда, нарича френския президент "Jumping Jacques Clash", перифразирайки песента на "Ролинг стоунс" "Jumpin' Jack Flash". "Нашият национален Ширак се нахвърля върху световните жандарми", пише вестникът. "Jacques С. срещу George W. - международен дипломатически сблъсък"...