Пв въпроса за продължителността "Монд" предвижда "дълга военна кампания". Според "Ест Репюбликен" "операцията едва е започнала... И по всичко личи, че ще бъде дълга, тежка и пълна с клопки". След първите удари "Бери Репюбликен" набляга на това, че "победата няма да бъде нито кратка, нито военна. Ако изобщо има победа, продължава изданието, тя ще иска време и ще бъде морална. Знаем добре, че вече нищо няма да бъде разрешавано единствено чрез оръжието".
"Трибюн" се спира на положението на световните борси и е категоричен, че "времето на бурите съвсем не е отминало". "Еко" се включва с мнението, че сега "Джордж Буш трябва да жонглира между моментните състояния на пазарите, психологическото време за консуматорите и инвеститорите... И бавното и мъчително време за унищожаването на тероризма". "Сюд Уест" посочва "две подводни скали - Пакистан и смесването на исляма и тероризма. Тяхната допирна точка също е времето, което трябва бързо да успее. Но това е най-малко вероятното". "Фигаро" пише, че войната "не само ще бъде дълга, но и световна. Както предшественичките й в годините 14-18 и 39-45..." С течение на времето, отбелязва "Либерасион", приемането на независимо коя страна от арабо-мюсюлманския свят, Пакистан или Саудитска Арабия, например, ще бъде подлагана на тежки изпитания".
"Уест-Франс" се спира на обещаната на афганистанския народ помощ. "Тя трябва да бъде масивна, ефикасна, контролирана и явна", четем в коментара на изданието. "В противен случай, тя ще мине като пропаганда, предназначена да изкара бомбардировките приемливи за общественото мнение".
"Всяка война води до семплизъм", припомня "Кроа". "Алзас" подчертава, че тероризмът няма да бъде унищожен с удари на Томахоук и други ракети, самолети и оръжия. "Бин Ладен, а после?", пита "Нувел Репюблик". Трябва ли да се получи разрешение на ООН след това да се ударят всички пропагандиращи фанатизма от Либия до Судан и от Техеран до Багдад? "Ла Прованс" обаче припомня, че военните операции вече са факт и са необратими. Вестникът смята, че няма друго решение предвид този дяволски Бин Ладен. Затова трябва да се намери къде се укрива.
"Юнион" анализира: "Не можем да определим тероризма като най-голямата опасност в началото на този век". "Либерасион" разкрива, че на афганистанска земя има десетина френски тайни агенти. Но тяхната цел остава секретна, уточнява "Паризиен".
Прогре не пропуска да отбележи какъв е отговорът на американците- унищожителни
бомбардировки и хуманитарна помощ.
Френският печат днес - 09.10.2001 год.
По въпроса за продължителността "Монд" предвижда "дълга военна кампания". Според "Ест Репюбликен" "операцията едва е започнала... И по всичко личи, че ще бъде дълга, тежка и пълна с клопки". След първите удари "Бери Репюбликен" набляга на това, че "победата няма да бъде нито кратка, нито военна. Ако изобщо има победа, продължава изданието, тя ще иска време и ще бъде морална.
9 октомври 2001, 10:46