П равителството спонсорира културно-масови дейности, съобщава в заглавие "Дневник". 19 проекта на неправителствени организации ще си разпределят 737 800 лв. от държавния бюджет за дейности, определени като обществено значими в областта на екологията, социалната дейност, здравеопазването, науката и културата.

В четвъртък правителството обяви одобрените за безвъзмездно финансиране начинания, пише вестникът. Съюзът на тракийските дружества, пръв издигнал кандидатурата на президента Георги Първанов за втори мандат, е единственото сдружение, което за втора поредна година получава финансиране от държавата.

То ще осъществява проект "Тракия - минало, настояще и бъдеще", четем още във вестника. Стойността на всеки от проектите е между 10 и 50 хил. лв., а продължителността трябва да е не по-малка от три и не по-дълга от 12 месеца.

Една фондация може да получи финансиране само за една дейност в рамките на годината дори и ако участва като партньор, гласят условията за кандидатстване, цитирани от "Дневник".

Като назидание идва водещото заглавие на "Новинар": "Присъди доживот в Гърция за кражба от еврофондовете". Три доживотни присъди получи грък, защото купил червено ферари с пари, отпуснати за изследователски програми от еврофондове.

Заедно с главния счетоводител на Атинския университет били осъдени общо10 от 13-те обвиняеми по делото, известно в Гърция като "Червеното ферари". Групата източила 8 млн. евро.

Докато в Гърция произнасят тежки присъди, българската прокуратура вече една година бави разследването срещу бившия външен министър и настоящ депутат от НДСВ Соломон Паси за раздадените от външно министерство 20 млн. лева по пиар стратегията на България за присъединяване към ЕС, коментира изданието. Разследване на вестника показва, че средствата са дадени на организации и личности, близки до Паси и до жълтата партия.

"Замазване и на аферите с резерва" е заглавието на коментар по друга тема в "Дневник", който следва същата линия на мисълта след горните два примера. От злоупотребите в агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" държавата е изгубила над 220 млн. лева.

А от данните, изнесени от парламентарната комисия по корупцията, където бяха изслушани сегашният шеф на резерва и министърът принципал Емел Етем, станаха ясни още три неща, смята вестникът.

Първо, че бюджетът трябва да забрави за милионите, тъй като те са несъбираеми. Второ, че няма осъдени за източването на държавния резерв, нищо че на прокуратурата са дадени близо 800 случая. И трето - че Емел Етем е абсолютно невинна, защото всичко лошо ставало преди нея.

"Леко! Да не удавим и тези 27 млн. лв.", предупреждава "24 часа" в коментар. Тези пари са за почистване на реки и укрепване на диги, както през 2005 г. Тогава обаче бяха отпуснати 118,5 млн. лв., припомня вестникът и пита кметовете и областните управители ли ги усвоиха без да свършат работа, държавата ли ги раздаде само на хартия?

Анализ на "Сега" е озаглавен многозначително "Всеки дъжд- бедствие, всяко бедствие - дъжд от въпроси".

"Труд" разкрива "Арест на студент, заплашвал Буш". Американският президент бил застрашен от евентуален атентат, разкрили пред вестника отлично информирани източници от нашите органи за сигурност. Сигналът за извънредното събитие пък дошъл при тях от американските служби.

Българските им колеги заловили само за два часа автора на заплахата. Той бил македонец, студент по медицина у нас. Пратената от него закана стигнала по електронен път до сайт в САЩ. Тя гласяла, че Буш ще пострада по време на присъствието си на Балканите. Като местопроизшествие не била визирана България, дава подробности изданието.

"Брюксел предлага "политически пакет" на Либия", съобщава "Дневник". "Сделката за медсестрите тръгна?", пита в свое заглавие "Труд". Европейската комисия се надява това да помогне за отмяна на смъртните присъди на петте български медицински сестри. Вестникът се позовава на еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини.

Същевременно "Министри и дипломати на прокурор заради сестрите в Либия", отбелязва "Труд". Съпругът на Валя Червеняшка обвинява шест души в професионални грешки и престъпления, сред които бившите външни министри Надежда Михайлова и Соломон Паси.

В интервю за изданието съпругът на Червеняшка - Емил Узунов, обяснява, че има конкретни доказателства и свидетели, за да бъде образувано наказателно преследване срещу шестимата бивши и настоящи дипломати. В това интервю се споменава и че адвокатът на сестрите Осман Бизанти е участвал в мъченията срещу тях.

За финал едно предложение, интерпретирано по различен начин в заглавията на два вестника. "Монитор" поставя въпроса: "Гласуването става задължително?", а "Дума" цитира инициатора ВМРО: "Неуките да не гласуват".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силен вятър обърна пожара край Враца, пратиха хеликоптер

Силен вятър обърна пожара край Враца, пратиха хеликоптер

България Преди 27 минути

Освен военния хеликоптер с огъня се борят 29 пожарникари с осем пожарни автомобила

ООН критикува Русия за „Яблоко“

ООН критикува Русия за „Яблоко“

Свят Преди 1 час

Върховният комисар призовава властите да зачитат свободата на словото

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 2 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 2 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 3 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 3 часа

Кандидатурата на Хмара бе подкрепена от 312 депутати

Дейвид Крумхолц

Звезда от „Опенхаймер“ напуска Холивуд след 30 години в кино индустрията

Любопитно Преди 3 часа

Актьорът Дейвид Крумхолц обяви, че си взема неопределена почивка от киното след над 30 години в индустрията. Актьорът отправи остри критики към корпоратизирането на Холивуд, ниското заплащане и натиска върху творците да бъдат инфлуенсъри

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

България Преди 3 часа

Прокуратурата обяви подробности за кървавата драма - извършителят сам завел разследващите до тялото

От септември осигурените ще могат да изберат между три начина за управление на средствата за втора пенсия, а при липса на избор разпределението ще бъде според възрастта.

Динамичен, балансиран или консервативен: Как да изберем подфонд за втората пенсия

Парите ни Преди 3 часа

От септември всеки ще може да избере как да се управляват пенсионните му спестявания според възрастта и готовността му за риск

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Свят Преди 4 часа

Изкуствен интелект потвърди драстичния скок в дълголетието на професора след месеци на строг режим и фастинг

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Свят Преди 4 часа

Следователи от НАБУ са започнали да разследват Мудра по подозрения за пране на пари

Киберизмамите все по-често комбинират фалшив номер, убедителен глас и допълнителни съобщения, за да изглежда историята истинска.

Измамници звънят от номера на близки и банки: Как работи новата схема

Парите ни Преди 4 часа

ГДБОП предупреждава за ръст на криптоизмамите, фишинга и гласовите имитации през август

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Любопитно Преди 5 часа

42-ият президент на САЩ Бил Клинтън навършва 80 години. В момент, когато Америка търси своето бъдеще, ето равносметка на живота, политическите битки и характера на един от най-устойчивите лидери в съвременната история

Пилотите и стюардесите са изложени на най-висок риск от фатален рак заради радиация

Пилотите и стюардесите са изложени на най-висок риск от фатален рак заради радиация

Свят Преди 5 часа

Ново мащабно изследване на Харвард разкрива, че пилотите и стюардесите са изложени на по-висок риск от фатален рак, свързан с космическа радиация, отколкото хората, работещи с радиоактивни материали. Експерти призовават за строги мерки и прегледи

Итамар Бен Гвир

„Те дори не са хора“: Израелски министър иска да убиват по 40 души в Газа всяка нощ

Свят Преди 5 часа

Според него екзекуциите трябва да са: „Не само на тези, които представляват непосредствена заплаха. Там има хора, които не заслужават да живеят... “