Членството на България в ЕС не може да се осъществи в нарушение на основния принцип на европейската общност, а именно - върховенството на закона и правовия ред, изтъкват лявата и дясната опозиция. "Правителството е предало българските национални интереси, като е договорило затварянето на III и IV блок в сроковете, искани от Европейската комисия. Така то е пренебрегнало решението по въпроса, дадено от парламента на 2 октомври", заяви синята лидерка Надежда Михайлова и определи това като "грубо, безпрецедентно и съзнателно нарушаване на конституцията на Република България".
Към тези мотиви левицата прибави социално-икономическата цена, която ще трябва да заплатим със спирането на двата реактора, защото това ще доведе до непосилен скок в цените на електрическата енергия за икономиката и бита, информира БНР. Сега не е важно кой с кого е, а кой как отстоява българските национални интереси, каза левият депутат Георги Божинов.
Лидерът на БСП Сергей Станишев от своя страна отхвърли обвиненията в безпринципна политическа колаборация с ОДС. "ПГ на КБ ще гласува за предложението на ОДС и против правителството, защото то трябва да си ходи. Защото всяко ново негово заседание нанася нови щети на България. Смятаме, че мотивите ни за вота на недоверие към кабинета на г-н Сакскобургготски са сходни, а различията - дребни, от гледна точка на голямата загриженост, която справедливо е обзела българските граждани", заяви лидерът на червените.
Лидерът на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов обяви, че няма връщане назад - след като България е получила покана за присъединяване към НАТО ни предстои реализиране на другата голяма национална цел - присъединяването към ЕС. "Така ще се сложи край на политическата безотчетност, на пренасочването на държавни пари в партийни каси. Вече има ред и правила в България, които не са изгодни на онези, които асоциират себе си с миналото", категоричен бе парламентарният лидер. Според него не е случайно, че вотовете се внасят между срещите на високо равнище в Прага и Копенхаген. Според Панайотов "те може би ще спомогнат за консолидацията на опозиционното пространство, но няма да подпомогнат подобряването на живота на българските граждани. Те са резултат от политическо безсилие и стерилност по отношение на изготвянето и дискусията на по-добри и по-конкурентни политически алтернативи."
Така се атакува сферата, в която двете предишни управления са имали своите най-големи провали, смята още Панайотов. Той окачестви случващото се днес като "гузен опит на опозицията за обществена реабилитация", предаде още БНР.
Юнал Лютфи от ДПС обяви, че за първи път СДС и БСП са единомишленици и така се опитват да обстрелват от един окоп правителството на НДСВ и ДПС, което е посветено единствено на реализацията на националните интереси.
Лютви Местан от ДПС поиска опозицията да изтегли исканията си за вот на недоверие, а депутатът от НДСВ Борислав Цеков обяви случващото се за безпрецедентен опит за ерозия на евроатлантическия конснсус в България.