Б ившият генерал от сръбската полиция Властимир Джорджевич, издирван от международното правосъдие за военни престъпления, бе арестуван в Черна гора.
58-годишният Джорджевич, смятан за един от най-близките съратници на покойния югославски президент Слободан Милошевич, е обвинен в престъпления срещу човечеството и военни престъпения по време на въоръжения конфликт в Косово през 1998-99 г.
Според обвинението сръбската полиция и армия са убили стотици косовски албанци, а над 800 хил. са били принудени да напуснат областта.
От 1997 до 2001 г. Джорджевич е бил зам.-министър на вътрешните работи на Сърбия и е оглавявал департамента за вътрешна сигурност.
Под неговото командване са били подразделенията, които са извършили престъпленията в Косово.
Той изчезна през април 2001 г. след откриването на масовите гробници в Батайница, Баина баща и Петрово село.
Обвинения му бяха повдигнати през октомври 2003 г. едновременно с обвиненията срещу генералите Небойша Павкович и Владимир Лазаревич и полицейския генерал Сретен Лукич.
Трибуналът в Хага (ICTY) припомни, че от 161 души, на които са повдигнати обвинения от 1993 г. насам, само четирима продължават да се укриват, вкл. и най-издирваните Радован Караджич и Ратко Младич
Еврокомисарят по разширяването Оли Рен окачестви новия арест като "добър сигнал за сътрудничеството с Хагския трибунал", предаде агенция ТАНЮГ.
Рен приветства новината, че Джорджевич е задържан благодарение на съвместните усилия на трибунала, черногорските и сръбските власти, каза говорителката на комисаря Кристина Над.
Тя посочи, че пълното сътрудничество с Хага остава условие за сключване на споразумение за стабилизиране и асоцииране с Белград.
Главният прокурор на трибунала Карла дел Понте също приветства задържането на бившия сръбски генерал.
Надяваме се, че ще има и други арести и че последните издирвани лица ще бъдат предадени в Хага, каза пред агенцията говорителката й Олга Кавран.
Повече от три години Джорджевич се е укривал в Будва под името Новица Караджич, казва за ТАНЮГ източник, близък до органите, участвали в разкриването на местонахождението на генерала.
Това означава, че Джорджевич е бил в Будва по времето, когато миналата година Оли Рен реши преговорите за Споразумение за стабилизация и асоцииране със Сърбия и Черна гора да бъдат замразени.
Тогава официалните представители в Подгорица твърдяха, че в Черна гора не се укриват обвинени от трибунала в Хага. Основното предположение бе, че Джорджевич е намерил убежище в Русия.
Преди арестуването му в Будва е бил получен сигнал, че с фалшива лична карта, издадена в Сърбия, той е пристигнал в града от Москва и това е станало най-вероятно преди седмица, пише черногорският в. "Виести", като се позовава на източник, участвал в операцията.
Според тази версия е последвало денонощно следене на Джорджевич, който уж пребивавал в Будва като строителен предприемач. Криел се в три жилища и след всяка нощувка сменял местонахождението си.
Бил с брада и по-дълга коса, поради което е изглеждал съвсем различно, отколкото преди седем години. Източникът на изданието казва още, че също под фалшива самоличност Джорджевич е идвал в Будва и по-рано, за по три-четири дни, както и в северната част на Черна гора.
Пристигнал в града от Русия преди няколко седмици, твърди и сръбският в. "Курир".Според източник на изданието, близък до арестувания полицейски генерал, Джорджевич е пристигнал, съпроводен от свои влиятелни руски приятели, които са гарантирали неговата сигурност.
Повод да напусне убежището си в Русия станали неотложни бизнес въпроси, които той трябвало да реши в Черна гора.
Според друг източник на "Курир" арестуването на Джорджевич е било договорено на най-високо държавно равнище. В потвърждение за това твърдение идвал и фактът, че неотдавна в Черна гора на тайно посещение беше Сергей Лебедев, ръководител на руското външно разузнаване.
Той обиколил Сърбия, Черна гора и Босна в началото на юни. При визитата си в Черна гора гостувал на Агенцията за национална сигурност, като освен в Подгорица се отбил и в Будва.
Поради това неофициално се твърди, че предаването на Джорджевич е било договорено и "арестуването" е извършено ден преди прокурорката Дел Понте да представи доклада си за сътрудничеството на Сърбия с Хага пред Съвета за сигурност на ООН.
Неофициално се отбелязва още, че генералът е болен и поради това лесно се е съгласил да се предаде.