Щабът на новото командване ще бъде в Багдад. То ще бъде оглавено от генерал, подчинен на ръководителя на Централното командване на САЩ ген. Джон Абизейд. Според вестника, който се позовава на източници в Пентагона, новото командване ще изпълнява и военни, и политически задачи, една от които ще бъде подготовката на 200-хилядните иракски сили за сигурност.
Вчера американският администратор на Ирак Пол Бремър от своя страна даде знак, че ще попречи на приемането на иракска конституция, основана на исляма, към каквато се стремят някои членове на иракския Преходен управляващ съвет, предаде "Асошиейтед прес". По думите на Бремър сегашният проект за конституция обявява исляма за държавна религия, която ще бъде и "източник на вдъхновение за законодателството".
"Асошиейтед прес" пояснява, че мнозина иракчанки се опасяват, че техните права, с които са разполагали пред дългогодишния светски режим в Ирак, ще бъдат отнети от временната конституция. На въпрос какво би станало, ако иракските лидери поискат да впишат в конституцията, че мюсюлманският шариат е основа за правото в Ирак, Бремър даде да се разбере, че при такъв вариант ще наложи вето.
Междувременно американската компания "Халибъртън" оповести, че преустановява плащането на 140 млн. долара, дължими по спорни фактури за прехраната на американските военнослужещи в Ирак и Кувейт, предаде "Франс прес".
Президентът на един от филиалите на "Халибъртън" - "Кей Би Ар" (KBR), изтъкна, че мярката не е форма на признание за допуснати нередности. От компанията твърдят, че неточностите в проверените сметки се дължат на различното количество на поръчките, дадени от Пентагона, и поръчките, осъществени от фирмите подизпълнители на договорите.
"Халибъртън", която в периода 1995-2000 г. бе ръководена от настоящия вицепрезидент на САЩ Ричард Чейни, е в центъра на поредица обществени скандали поради подозренията в злоупотреби с парите, отпускани от US Конгреса за възстановяването на Ирак и поддържането на американското военно присъствие в страната.