О нези, които никога не са харесвали "англосаксонския" капитализъм, в момента потриват доволно ръце. Марксисти, почитатели на "рейнския" капитализъм и онези, които просто не могат да понасят американската мощ, ликуват, пише в EUObserver.com Чарлз Грант, директор на Центъра за европейски реформи.

"САЩ ще загубят статута на сръхсила в световната финансова система", каза германският финансов министър Пеер Щайнбрюк.

"Настъпи краят на саморегулацията. Краят на "laissez-faire" (ненамеса на държавата). Краят на идеята за всемогъщ пазар, който винаги е прав", заяви френският президент Никола Саркози.

Британският учен (и някогашен почитател на Маргарет Тачър) Джон Грей обявява, че "при промяна с такива големи последици като краха на Съветския съюз се срина цял един модел на управление и икономика".

Всички тези

преувеличени празни приказки и вятърничави изказвания

скриват истинска опасност пред европейската икономика.

Усещането за провал на един модел капитализъм, съчетано с растящия протекционистки натиск от всички континенти, може да накара правителствата в ЕС да забранят или да обезсърчат цяла гама "англосаксонски" практики и институции.

Трансграничните поглъщания и емитирането на акции, частните
инвестиционни фондове и хедж-фондовете, дори приватизациите (всички те помагат икономиките да са по-ефективни) може да бъдат изложени на опасност.

Освен това някои правителства може да решат, че понеже Лисабонската стратегия на ЕС за икономически реформи е вдъхновена от Великобритания, те могат да намалят своите усилия за следване на нейните болезнени, но жизненоважни предписания.

Schadenfreude

Естествено кредитната криза разкри огромни слабости в американската и британската финансова система. Т.нар. банкова сфера фантом с институции и инструменти, съсредоточени върху дяволски сложно финансиране извън баланса, бе зле регулирана.

Ръководителите на много водещи банки изглежда не са имали представа за рисковете, които поемат. Тяхното заплащане е абсурдно и неоправдано, особено щом провалилите се получават десетки милиони долари "компенсации" за уволнението си.

Жилищният и кредитен бум в САЩ, Великобритания, Испания и Ирландия беше неудържим. А решението на Великобритания да позволи на строителните компании да се превърнат в банки и тяхното последвало преминаване към рискови финансови инструменти и модели на финансиране може би бяха грешка.

Политици като Щайнбрюк не трябва да се впускат в много chadenfreude (бел. ред. злорадство; радост от чуждото нещастие). През следващите няколко години някои от водещите европейски икономики може и да имат късмета да избегнат част от мъките на англосаксонците.

Но банките в континентална Европа определено не са имунизирани срещу кризата, както показа спасяването на белгиийско-холандска банка "Фортис".

Капиталната адекватност на някои от водещите континентални банки е по-ниска от тази на американските.

А ако една европейска банка, работеща в няколко държави-членки, тръгне към пропастта, ще може ли разклатената регулаторна система на ЕС, в която националните власти разполагат с голяма част от основните правомощия, да реагира толкова бързо както финансовия министър на САЩ Хенри Полсън и управителя на Федералния резерв Бен
Бърнанке?

Природата на капитализма

Много от днешните "оракули" погрешно приемат, че финансовите кризи са изцяло англосаксонски феномен. Много други видове финансови системи като тези в Япония и Швеция в началото на 90-те се наложи да бъдат спасявани от правителствата.

Финансовите кризи са присъщи на капитализма като цяло, а не само на един негов модел.

Какъвто и да е резултатът от сегашната криза, много европейски правителства на континента ще трябва да се борят със сериозни структурни недостатъци в техните икономики.

Те са дърпани назад от липсата на конкуренция и ограничаващи практики в голям брой сектори, особено услугите. Университетите им не могат да се съревновават с най-добрите в света. В много от тези страни старомодните профсъюзи блокират реформите и модернизацията (вижте само жалката сага на "Алиталия").

Прекомерната държавна помощ размива разпределянето на капиталите и може да обезсърчи нови участници в икономиката. През последните 20 години Франция, Германия и Италия се представят зле в икономическия растеж и създаването на работни места.

Европа като цяло има лошо досие на иновации и приемане на нови технологии.

Великобритания не е отличникът в класа на ЕС. През последните години скандинавските икономики и Холандия показват най-добри резултати в съчетаването от една страна на висока заетост и активна политика на пазара на труда и щедри социални грижи и висококачествени обществени услуги от друга.

Но Великобритания има много силни страни (както и видни слабости като инфраструктурата). Нейната либерална политика на пазара на труда помогна да се увеличи заетостта до над 70% от работната сила - единствените други страни в ЕС с ниво на заетост над 70% са Дания, Швеция и Холандия.

А сред големите икономики в ЕС Великобритания е най-отворена за
чуждестранни инвестиции, което е една от причините тя да приема
добре нови технологии.

Лондонското Сити остава голяма силна страна на Великобритания, въпреки всичко, което се случи. Много от ставащото в Ситито е ценно не само в Обединеното кралство, но и за Европа, а всъщност и за цялата световна икономика.

На Ситито му предстоят още няколко слаби години, но след това то ще се възстанови (след известна консолидация и регулаторна реформа), защото светът се нуждае от център за експертни познания по международни финанси.

Европейските държави се нуждаят от Лисабонската стратегия

Никой не бива да отписва американската икономика. В сравнение с тази в Европа, тя има впечатляваща история на бързо възстановяване от рецесия. Данните й за използване на иновации и възникване на нови компании предизвикват завист по света.

Къде са европейските еквиваленти на "Гугъл", "Майкрософт", "Сиско" и "Интел"?

САЩ имат най-много от най-добрите университети в света. Щатите постоянно изпреварват ЕС по производителност. Въпреки възхода на BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай) икономиките по курсовете, които предлагат на пазара, САЩ ще останат водещата световна икономика още много десетилетия.

Китайските лидери много добре знаят това и не проявяват онази надменност, която показаха някои политици на континента.

Някои европейски лидери може да смятат Лисабонската стратегия за икономически реформи за "англосаксонска", но не трябва да се отказват от нея.

Части от стратегията са доста англосаксонски, като акцента върху създаването на заетост, либерализирането на инфраструктурните компании и подобряването на конкуренцията.

Но голяма част от стратегията има по-широк обхват - насърчаване на иновациите, подобряване на изследванията и развитието, реформиране на пенсионните системи и подпомагане на новоразвиващи се компании.

Всички европейски икономики се нуждаят от Лисабонската стратегия, независимо дали са англосаксонски, рейнски, скандинавски, източноевропейски или средиземноморски. В един момент финансовите сътресения ще утихнат.

Тогава лидерите на ЕС ще трябва да се върнат към два ключови въпроса - защо темпото на растеж на икономиката на ЕС е с около един пункт по-ниско от това в САЩ и какво може да направи Европа, за да навакса.

EUObserver.com

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

Любопитно Преди 1 минута

Темата за офис флирта и дори краткотрайните авантюри не остана подмината

Служители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС

Служители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС

България Преди 19 минути

Джейхан Ибрямов от ДПС-ДПС обяви, че служителите изпълняват заповед на областния управител за принудително изземване на сградата

Ядрените преговори между Иран и САЩ "няма да доведат до никъде"

Ядрените преговори между Иран и САЩ "няма да доведат до никъде"

Свят Преди 54 минути

Това заяви Маджид Тахт Раванчи

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Любопитно Преди 1 час

40 000 души на стадион “Васил Левски” и още над два милиона и половина зрители на NOVA следяха грандиозното събитие

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

България Преди 1 час

Очаква се да бъдат обслужени до 400 зрелостници и квестори, с маршрути, съобразени с индивидуалните адреси и часове на явяване

Air Force One

Мистерията Air Force One – защо е толкова важен за САЩ

Свят Преди 1 час

Отговорът дава журналистът, който е летял над 250 пъти с Air Force One

Ново развитие по делото за апартамента на Янка Ушколова

Ново развитие по делото за апартамента на Янка Ушколова

България Преди 1 час

Делото започна по жалба на 90-годишната Ушколова, като е предявен иск за отмяна на решение на Софийски търговски арбитражен съд

Колко струва абитуриентската нощ

Колко струва абитуриентската нощ

България Преди 1 час

За да изглежда блестяща една абитуриентка в деня на бала, се изисква по-ранна подготовка

<p>Борбата за вниманието на Тръмп&nbsp;</p>

Да имаш вниманието на Тръмп е новата фронтова линия във войната между Русия и Украйна

Свят Преди 1 час

Анализ на Матю Чанс, главен кореспондент на CNN по глобалните въпроси

Какви са обезщетенията по застраховка „Гражданска отговорност“

Какви са обезщетенията по застраховка „Гражданска отговорност“

България Преди 1 час

Срокът за окончателно произнасяне по претенция не може да е по-дълъг от три месеца

Нетаняху: Ще поемем контрол над цялата територия на Газа

Нетаняху: Ще поемем контрол над цялата територия на Газа

Свят Преди 2 часа

Той призна, че решението му да възобнови хуманитарната помощ за Газа е дошло след натиск от страна на съюзници

Вицепрезидентът Ванс на визита при папа Лъв XIV

Вицепрезидентът Ванс на визита при папа Лъв XIV

Свят Преди 2 часа

Ватиканът публикува снимка на родения в Чикаго папа с американския вицепрезидент

Бой между двама мъже в старчески дом край Плевен

Бой между двама мъже в старчески дом край Плевен

България Преди 2 часа

За случая е уведомена Районната прокуратура в Плевен

Големият победител от „Капките“ разкри коя е била най-емоционалната му роля

Големият победител от „Капките“ разкри коя е била най-емоционалната му роля

Любопитно Преди 2 часа

"Много съм развълнуван, защото това е първата победа в живота ми", каза Вениамин

Сметките за ток по нови правила

Сметките за ток по нови правила

България Преди 2 часа

В тях вече ще има две цени