Сц циална благодарност към българското правителство и българския контингент в Ирак изрази на първата си пресконференция новият иракски посланик у нас Хайдер ал Барак, информира БНР.

Запитан за Дивания с оглед преместването на войниците ни, посланикът каза, че поначало иракчаните нямат отрицателно отношение към тях.

Дипломатът увери, че местното население никога не е имало враждебно отношение към българските рейнджъри и разказа, че при предислокацията от Кербала в Дивания кметът на града и хората са излезли да ги приветстват и да ги молят да не напускат града.

На въпрос за позицията на правителството относно сроковете, в които коалиционните сили трябва да останат в Ирак, Хайдер ал Барак обвърза чуждото военно присъствие с протичащите в страната процеси.

Ирак се стреми да няма нарушаване на човешките права, да се възстанови страната, за която не е пресилено да се твърди, че икономически е напълно разрушена, и да се установят добри отношения със съседите й, заяви дипломатът.

Според него основната задача на иракското правителство е бързото и ефективно противодействие на терористите, за да бъде гарантирано провеждането на първите свободни демократични избори на 27 януари.

До момента за участие в тях са се регистрирали повече от 250 партии, а всички иракчани, дори и тези, които живеят в чужбина ще могат да гласуват и да бъдат представени в управлението, допълни посланикът.

Тези решения са категорични и няма да бъдат консултирани с коалицията, която е помогнала да се изпълни едно въжделение на иракския народ, но не е център, който взема решения за бъдещето на страната.

Междувременно с церемония в 61-ва механизирана Стрямска бригада в Карлово беше изпратен за Ирак четвъртият ни пехотен батальон.

Числеността му е 462-ма души, от които 197 вече са участвали в омиротворителни мисии зад граница, а 57 са били вече в Ирак с първия ни контингент.

Началникът на главния щаб на сухопътните войски ген. Златан Стойков съобщи, че има значителни промени в структурата и професионалната специализация на батальона, в който бойните единици са засилени за сметка на логистичния елемент.

Войниците са с ново въоръжение и ще бъдат настанени в база "Еко", която е много добре защитена от въздушни удари, артилерийски и минометен обстрел, най-вече от автомобили бомби, обясни началникът на инспекционната група ген. Иван Добрев, зам.-началник на главния щаб на Сухопътни войски.

Базата представлява бивша танкова казарма на иракската армия, с 4-метрова панелна ограда тип "Аляска", подходите към която се наблюдават с 68 видеокамери.

Инсталирани са сензори за движение, които дават възможност на дежурните да наблюдават обстановката на екраните си в периметър около 400 м.

На 300 м разстояние има втора ограда тип "кльон", която осигурява допълнителна защита на базата.

Именно това позволява да бъде предотвратен евентуален опит за терористична атака с кола-бомба, поясни ген.-майор Добрев.

"Еко" е разположена на 4 кв. км площ, а нашите военнослужещи ще бъдат настанени в четири сгради, които се ремонтират.

В столовата с капацитет 3000 души ще се осигурява по-качествена и разнообразна храна; на разположение са още медицински пункт, банно-перален комплекс, спортни зали и съоръжения, информират от Министерството на отбраната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
-

"Прогресивна България" става партия

България Преди 41 минути

Съдът реши да я впише в регистъра на политическите партии при Софийския градски съд

Социалната мрежа X претърпя срив

Социалната мрежа X претърпя срив

Свят Преди 54 минути

Downdetector отчете рязък скок в сигналите за проблеми в понеделник сутринта

<p>Правителството на&nbsp;Мадяр започва процедура за отстраняване на президента на Унгария</p>

Правителството на Петер Мадяр започва процедура за отстраняване на президента на Унгария

Свят Преди 1 час

Премиерът съобщи и за пакет от мерки срещу корупцията и нова национална служба за активи

Колко британски премиери се смениха през последните десет години?

Колко британски премиери се смениха през последните десет години?

Свят Преди 1 час

След като Стармър обяви оставката си днес, политическата нестабилност се запазва във Великобритания

Застраховка за мотор за 6 месеца, но цената не пада наполовина: Какво се променя при „Гражданската отговорност“

Застраховка за мотор за 6 месеца, но цената не пада наполовина: Какво се променя при „Гражданската отговорност“

Свят Преди 1 час

Очаква се новият продукт да облекчи мотористите, които използват превозните си средства само част от годината

<p>Румен Радев назначи нов заместник-министър в икономиката</p>

Левент Орхан Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията

България Преди 2 часа

Назначението е направено със заповед на премиера Румен Радев, съобщиха от правителствената пресслужба

Часове след труса при лейбъристите: Анди Бърнъм се цели в премиерския пост

Часове след труса при лейбъристите: Анди Бърнъм се цели в премиерския пост

Свят Преди 2 часа

Завърналият се в Камарата на общините политик вече е сочен за фаворит след оттеглянето на Стрийтинг

Иран и САЩ са имали кратък разговор за иранската ядрена програма

Иран и САЩ са имали кратък разговор за иранската ядрена програма

Свят Преди 2 часа

Техеран подчерта, че не става дума за официални преговори и не е обсъждана темата в детайли

Златният час при инфаркт: Грешките в първата помощ, които могат да костват живот

Златният час при инфаркт: Грешките в първата помощ, които могат да костват живот

Любопитно Преди 2 часа

По време на инфаркт, съсирек блокира артерията, кръвоснабдяваща сърцето. Част от сърдечния мускул започва да умира. Съществува правило на „златния час“: най-ефективното лечение (разтваряне на съсирек или спешно стентиране) е възможно през първите няколко часа след инфаркта

<p>Огнен удар в Черно море -&nbsp;руски дрон подпали кораб, има жертва</p>

Руски дрон подпали товарен кораб за Украйна, загина египетски моряк

Свят Преди 3 часа

Плавателният съд под панамски флаг е получил тежки повреди, екипажът е евакуиран

Официално: Делян Добрев внесе оставката си в Народното събрание

Официално: Делян Добрев внесе оставката си в Народното събрание

България Преди 3 часа

Очаква се оставката му да бъде разгледана и подложена на гласуване от народните представители в пленарната зала тази седмица

<p>Правителството готви икономически завой - повече инвестиции и повишена прозрачност</p>

Румен Радев: България трябва да смени модела на икономически растеж

България Преди 3 часа

Премиерът и МВФ обсъдиха инвестициите, индустрията, износа и конкурентоспособността

Вирус Ебола

Ебола в Конго излиза от контрол: Броят на жертвите достига тревожен праг

Свят Преди 3 часа

Причинено от редкия вирус Бундибугио, за който не съществуват ваксини или лечения, това огнище се оказа най-тежкото в историята в рамките на първоначалния си месец

Калин Стоянов подаде сигнал срещу Иван Демерджиев до и.ф. главен прокурор

Калин Стоянов подаде сигнал срещу Иван Демерджиев до и.ф. главен прокурор

България Преди 3 часа

Сигналът е свързан с факти и обстоятелства по досъдебното производство, по което вътрешния министър е привлечен като обвиняем

<p>Иран трогна Лос Анджелис с тайна бележка в съблекалнята</p>

Иран трогна Лос Анджелис с тайна бележка в съблекалнята на Мондиал 2026

Свят Преди 3 часа

Иранските футболисти оставиха трогателно писмо след мача с Белгия в САЩ. Въпреки че спят в Мексико заради визови санкции и бяха посрещнати с протести от сънародници в Лос Анджелис, те благодариха за гостоприемството