Министерството на замеделието и горите ще предложи корекция на план-сметката на Фонд "Земеделие", съобщи в Пловдив министър Нихат Кабил. Целта е да се заделят средства за подпомагане на земеделските стопани, които пострадаха при последното наводнение, уточни той.
Министър Кабил очаква до две седмици да получи обобщената от Областните земеделски служби информация за обема на нанесените от дъждовете щети.
Идеята ни е да подпомогнем потърпевшите,
за да могат да влязат в производствен цикъл за следващата година, както направихме и миналата, посочи той. По думите му помощ могат да очакват само тези, които са регистрирани като земеделски производители.
Пострадалите в най-кратък срок трябва да подадат заявления
за оглед в земеделските служби по общини и областните земеделски дирекции. Ще бъде оказана помощ на тези стопани, чиито земеделски култури са фатално пострадали.
Днес изтича срокът, в който кметовете на общини и областните управи трябва да представят отчетите си за начина на усвояване на средствата, отпуснати им за изграждане на диги и преодоляване на щетите от миналогодишните наводнения.
Това припомни вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем в интервю за bTV. По думите й някои строителни дейности са изостанали заради тежки метеорологични условия. Тя изтъкна, че
ако речните корита не се почистват всяка година, винаги може да възникнат проблеми.
"От 1980 г. в общините не са постъпвали пари за почистване на речните корита. Голяма част от съоръженията са исторически и технически амортизирани. Има диги, които са строени преди 60 години", разкри министърката.
Според нея този проблем, както и промяната на климата, са причините за настоящите наводнения в страната. Тя обърна внимание, че трябва да се направи сериозен оглед на всички съоръжения и да се прецени кои от тях трябва да бъдат изведени от експлоатация и кои - ремонтирани. Проблем според Емел Етем е и факта, че
в много населени места канализацията е останала под нивото на реките.
Бедственото положение в пазарджишка област е отменено. Заради прекъснати водопроводи все още без вода са четири села от областта. Продължават укрепителните работи по дигите на реките Марица, Луда Яна и Тополница. 118 млн. куб.м е обемът в момента на язовир Тополница. Той е пълен на 86%, като се изпускат по 170 куб.м/сек при приток от 85 куб. м. Превантивното му източване продължава.
В момента преливат 13 от наблюдаваните от Министерството на околната среда и водите 41 комплексни и значими язовири в страната, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Обявена е първа степен на готовност и са предприети мерки от първия етап по аварийния план, след като нивото на река
Дунав край Видин премина първото критично ниво от 750 см.
Това означава, че има постоянно наблюдение на защитните диги и помпените станции в града работят, съобщи кметът на града Иван Ценов. По данни на местната "Гражданска защита", нивото на реките и язовирите в района е високо, но няма преливане.
Равнището на Дунав край Видин днес се покачи с половин метър и достигна 756 см, по данни на Агенцията за поддържане и проучване на реката. С 49 см се е вдигнал водния стълб край Ново село, като регистрираното ниво е 714 см.
Междувременно разливът на река Марица достигна пункта "Капитан Андреево".
Дължината на залятата отсечка от магистралата е 1500 м, като на места дълбочината на водата по пътя е 1,5 м. Наводнени са двете бензиностанции на българската граница. С вода се пълнят и мазетата на всички сгради в района.
ГКПП "Капитан Андреево" е затворен за движение от вчера. Целият трафик е пренасочен към пункта Лесово-Хамзабейли.
Пътят Плевен-Никопол също продължава да бъде затворен на третия километър при Никопол заради свлачище,
съобщиха от областната дирекция "Гражданска защита". Работата на аварийните екипи за изгребване на земната маса, затрупала част от шосето, не е спирала. Търси се начин за укрепване на свлачището.
Участъкът е обозначен с пътни знаци и е създадена е организация за движение на автомобилите по обходния маршрут Въбел-Муселиево.
Застрашен от заливане е пътят за Белене, тъй като в района на Санадиново и Новачене има разливи на река Осъм. Водата е на 60 см под нивото на пътя. Наводнението на земеделските площи е станало заради откраднатите клапи от напоителни съоръжения, които пропускат речните води. Всички останали пътища в областта са проходими при зимни условия.
През последното денонощие се наблюдава покачване на нивото на Дунав, има лек спад в равнищата на Искър, Осъм и Вит.
26 селища в Добричка област осъмнаха без ток, съобщават от Областния съвет за сигурност. Аварийните екипи на "Електроразпределение" работиха по отстраняване на авариите през цялата нощ и тази сутрин. Вече втори ден в Добрич и някои селища има режим на водата.
Жителите на Сопот, Калофер, Розино и Оризаре да не пият вода от водопреносната мрежа, препоръчват от ВиК-Пловдив. Водата в четирите селища е със завишена мътност, макар че според показателите все още е годна за пиене.
Влошените й качества са високите подподчвени води в следствие на обилните валежи и проникването им в мрежата за питейна вода.
Мътността все още е на границата на допустимата норма, увери зам.-управителят на ВиК Петър Бояджиев, но предупреди, че е по-добре тя да се използва само за хигиенни нужди.
Проби от водата в Сопот, Калофер, Розино и Оризаре се вземат непрекъснато, окончателният анализ на РИОКОЗ ще излезе до два дни.