В ъпреки че след присъединяването си към ЕС България постепенно се стабилизира, тази стабилност продължава да се подкопава от редица фактори.
Един от тях е негативният ръст на населението, а друг - слабата способност на държавата да се грижи за малцинствата си - най-вече за ромите, които са силно изолирани от българското общество.
Така коментират състоянието на страната ни авторите на третия подред годишен индекс на "застрашените държави", публикуван от американския Фонд за мир (Fund for Peace) и политическото списание "Форин полиси", съобщава от Вашингтон кореспондентката на Българската редакция на радио "Дойче веле".
Двете организации използват за независимото си проучване 12 социални, икономически, политически и военни показатели, за да класират 177 държави.
Те са подредени по степента си на уязвимост от вътрешни конфликти, придружени с насилие, и от влошаване на състоянието на обществото.
България е преценена като "умерено застрашена" от провал
и се намира на 128-а от 177 възможни позиции, като за най-стабилна отново е преценена Норвегия. Миналата година страната ни беше 103-та от 146 държави и пак беше във втората по опасност от провал група.
Като други дестаблизиращи фактори у нас са посочени хроничното изтичане на мозъци, неравномерното развитие на градските и селските райони, липсата на единство на политическата власт и корупцията. Според авторите най-слабата държавна институция в България е правосъдието.
От проучените 177 държави първите 60 се смятат за най-заплашени от провал. Групата на тези, които са почти пред разпад, се състои от 32 страни, оглавявани от Судан, Ирак и Сомалия.
В следващата - на малко по-умерено застрашените държави, която е най-голямата и в която попада и България, са 96 страни. Въпреки че е в една от "лошите" групи,
страната ни все пак е на границата със следващата, по-стабилна група
Тази година "съседки" на България със сходни показатели са Хърватия, Румъния, Бахамските острови и Гана. България обаче не е много далече от Либия, която е 115-та по нестабилност.
Повечето източноевропейски държави - но и някои от Централна Азия като Монголия - са в следващата група, на по-стабилните страни. Те са 32 на брой и включват и развити държави от Запада, като Великобритания, САЩ и Германия.
Напълно стабилните страни са само 15, като Норвегия отново е лидер. В тази група са още Австрия, Швейцария, Канада, Швеция, Япония, Исладния, Нова Зеландия.
Издаването на индекса започна през 2005 г. Неговата цел е да се очертаят най-слабите държави в света, чиято нестабилност представлява опасност както за самите тях, така и за съседките им в техния регион. На тези страни се гледа и като на източник на глобални напрежения и заплахи.