Палестинският президент веднага увеличи контактите си с висши европейски и арабски ръководители, както и с представители на ООН, щом израелските войски обградиха седалището му. Арафат заяви, че е необходима спешна външна намеса, за да се сложи край на израелската операция в Рамала.
Израелските войски са прекъснали електро и водоснабдяването в сграта, където живее Арафат и са разположили танк точно под прозореца му.
Говорителят на Арафат Набил Абу Рудейна предупреди израелското правителство за последствията от новата ескалация на насилието. Акцията, заяви Рудейна, ще доведе до хаос тук.
Израелската армия заяви, че атаката е във връзка с издирвани от нея палестински ръководители от службите за сигурност. Според израелците те се намират в президентската резиденция в Рамала. Начело на издирваните са генерал Тауфик Тирауи, шеф на главното палестинско разузнавателно управление, и Абу Ауад, шеф на "Сила 17", която е обвинявана от Израел в тероризъм.
Израел въведе извънредно положение във всички основни палестински градове в окупирания Западен бряг, включително в Рамала, съобщи Би Би Си. Мощна експлозия е била чута близо до жилището на палестинския лидер.
В ивицата Газа израелските войски убили 2-ма палестинци - мъж и жена.