Н обелова награда за химия получава германецът Герхард Ертъл за неговите разработки за твърдите повърхности, намерили приложение в промишлеността, съобщиха от Нобеловия комитет.

Тази наука е важна за химическата промишленост и може да ни помогне да разберем различни процеси като ръждата, това как действат катализаторите при автомобилите и как функционират горивните клетки, съобщи Кралската научна академия на Швеция.

Друг германец - Петер Грюнберг, заедно с французина Албер Фер, взе Нобелова награда за физика за 2007 г.

През 2006 г. американецът Роджър Корнберг - син на нобелов лауреат, получи голямото признание за фундаменталните си разработки върху един от ключовите елементи на живота - преносът на гени.

Въпреки че това е 106-ата Нобелова седмица, тази година носителите на наградата за химия се огласяват за 99-и път, тъй като не са връчвани през 1916, 1917, 1924, 1933 и 1940, 1941 и 1942 г.

Ертъл е изследвал окислението на въглеродния монооксид върху платина - реакция, която протича в катализаторите на нашите коли и която осигурява многократно намаляване на емисиите от тях.

Неговите идеи осигуряват научната основа за съвременната химия на повърхността. Методологията му се използва както в научните изследвания, така и в промишлените разработки с химически процеси.

Ертъл, който в деня на обявяването на наградата навършва 71 години, е споделил в телеконферентна връзка, че това е "най-хубавият подарък, който може да получи човек". Допълнил е, че новината го е оставила без думи.

"Знаех, че съм сред кандидатите, но въпреки това бях безкрайно удивен от съобщението" - каза Ертъл. Той възнамерява да продължи да работи както преди. Ще посвети останалата част от деня на празничния обяд със съпругата си и на празнуването на рождения си ден.

Герхард Ертъл е роден на 10 октомври 1936 г. в предградие на Щутгарт. Има диплома по физика от Техническия университет в Мюнхен. През 1973 г., в продължение на 13 години, е директор на института по физическа химия "Лудвиг Максимилиан".

Гост-професор е в университетите на Уисконсин и Калифорния. Заслужил професор е във Факултета по физическа химия на института "Фриц Хабер" към института "Макс Планк" - един от известните изследователски центрове в Германия.

Герхард Ертъл е първият германец, който печели Нобелова награда за химия от 1988 г. насам.

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Тя ще бъде връчена на 10 декември, в деня на смъртта на Нобел, от краля на Швеция Карл ХVI Густав на церемония в Стокхолмската концертна зала. Призът е на стойност 10 млн. шведски крони (1,54 млн. Долара).

Първият лауреат е холандският химик Якобус вант Хоф - за откриването на законите на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите. Сред прочутите нобелист за химия Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария Кюри (1911), Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Без повече въпроси“: Каролайн Ливит отпразнува напускането си от Белия дом с тематично парти

„Без повече въпроси“: Каролайн Ливит отпразнува напускането си от Белия дом с тематично парти

Свят Преди 3 минути

Каролайн Ливит отбеляза последните си дни като прессекретар на Белия дом с тематично парти. Най-младият говорител в историята на президентството напуска поста в края на август, за да прекара време със семейството си, но вече планира следващия си ход

На 24 август е вторият държавен зрелостен изпит - резултатите излизат до 4 септември

На 24 август е вторият държавен зрелостен изпит - резултатите излизат до 4 септември

България Преди 42 минути

Учениците се явяват на матура по изборен профилиращ предмет и на теория на професията, а резултатите излизат до 4 септември

Западнонилската треска превзема Европа: Засегнати са 12 държави, Италия и Гърция са с най-много случаи

Западнонилската треска превзема Европа: Засегнати са 12 държави, Италия и Гърция са с най-много случаи

Свят Преди 2 часа

Експертите призовават за спешни мерки срещу комарите след регистрирането на вируса в 99 региона на континента

Руска атака с дронове срещу пътнически влак с 600 души край Одеса

Руска атака с дронове срещу пътнически влак с 600 души край Одеса

Свят Преди 2 часа

Руските сили са извършили повторен удар по време на евакуацията, за щастие няма пострадали

Второ земетресение бе регистрирано в Япония в рамките на часове

Второ земетресение от 5,9 разтърси Япония, този път край Хокайдо

Свят Преди 3 часа

Сеизмичната активност в страната продължава, за момента няма опасност от цунами

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 3 часа

Четири автомобила се сблъскаха на 166-ия километър в посока София, движението в района остава нормално

Моторист пострада тежко край Соколския манастир, превозен е с хеликоптер до "Пирогов"

Моторист пострада тежко край Соколския манастир, превозен е с хеликоптер до "Пирогов"

България Преди 3 часа

36-годишният мъж е паднал в дере при слизане от Соколския манастир по време на мотосъбор

Невяна Владинова

Автомобилът на Невяна Владинова бе изпотрошен на бул. „Черни връх“

България Преди 4 часа

За случилото се съобщи самата тя в профила си в „Инстаграм“, където публикува снимка на бетонния отломък и разкри, че извършителите са две деца на възраст между 13 и 15 години

Спряха движението на влаковете между Владая и Горна баня

Спряха движението на влаковете между Владая и Горна баня

България Преди 4 часа

Причината е настъпила авария с пътнически влак 50280, пътуващ от Перник за София

д-р Ивелина Божкова

Трагедията под Мальовица: Загиналата в Рила е обичаният детски лекар д-р Ивелина Божкова

България Преди 4 часа

Въпреки че е била опитен планинар и част от група, при преход в събота жената паднала на стръмна пътека на слизане от връх Мальовица

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Свят Преди 5 часа

Президентът разкри подробности около уволнението на военния министър, финансовия дефицит от 27 млрд. долара и намаляващите доставки на системи "Пейтриът"

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Свят Преди 5 часа

Руският президент обвини Киев в героизация на нацистки фигури и засегна проблема с горивата в Русия

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Свят Преди 5 часа

Властите са арестували 17 от избягалите, а мащабната операция по издирването на останалите продължава

Трагедията на Хейдън Пенетиър и „проклятието“ на сериала „Герои“

Трагедията на Хейдън Пенетиър и „проклятието“ на сериала „Герои“

Любопитно Преди 5 часа

Кончината на 36-годишната Хейдън Пенетиър отново насочи вниманието към съдбата на актьорския състав от хитовата драма от 2000-те години. Болести, токсичност на работното място, фалити и тежки разводи съпътстват звездите след края на сериала

Зеленски: Путин запазва намеренията си за офанзива към Киев и Чернигов

Зеленски: Путин запазва намеренията си за офанзива към Киев и Чернигов

Свят Преди 6 часа

Киев обяви готовност за преговори за прекратяване на ударите срещу енергийната и селскостопанската инфраструктура

11-годишно дете е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка край Берковица

11-годишно дете е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка край Берковица

България Преди 6 часа

Пострадалото момче е със счупен череп и е транспортирано по спешност в болница "Пирогов" в София