П рокуратурата поиска петмесечна условна присъда срещу бившия френски посланик в България Доминик Шасар поделото в Страсбург за злоупотреба при издаването на визи, предаде Франс прес.

За пръв път дипломат от такъв ранг е изправен пред наказателен съд, за да отговаря за деяния, извършени в чужбина, подчерта представителят на прокуратурата.

Осем месеца условно поиска обвинението за бившия началник на визовата служба към френското посолство в София Руди Деманж, а за съпругата му Петя Бонева и българската съпруга на френски бизнесмен Росица Ке - четири месеца, също условно.

Само едномесечна условна присъда и забрана за престой на френска територия за срок от две години беше поискана за българска проститутка, която не се яви на делото и затова е съдена задочно.

Френският в. "Либерасион" информира за процеса под заглавие "Фалшивите български визи пред съда".

През есента на 2000 г. скандалът постави френската дипломация в неудобно положение: български проститутки, задържани в Страсбург, които притежаващи бизнесвизи, разследване на посланика в София, подозрения за съучастие в сводничество, тежащи върху френското представителство в България и върху бизнесмен, доста "навътре" в консулските среди, пише всекидневникът:

"Шест години по-късно парфюмът на скандала се разсейва и тезата за сводническата мрежа е изоставена. Четиримата подсъдими, които от вчера са изправени пред съда в Страсбург, са съдени единствено за "измама при издаване на административни документи".

И макар председателят на съда Франсоа Уендлинг да споменава "туристически комплекс в София, посещаван често от български политици и членове на дипломатическия корпус, със забавления, включващи изключително приветливи млади момичета", дипломатическите отношения са на преден план пред публичните домове, коментира "Либерасион".

Шасар, който беше свален от поста от министъра на външните работи, беше разследван през 2001 г., че е съдействал на имигранти да получават по незаконен начин право на престой във Франция и за съучастие в предоставяне на нередовни документи.

Според българските власти дипломатът не е замесен в трафик, но не е упражнявал достатъчно строг контрол при издаването на визи.

Случаят стана публичен, след като през 1999 г. български проститутки бяха задържани в Страсбург. Съдебните власти потърсиха консулството на Франция в София, което посочи, че е издавало визите за "стажове или обучение в предприятия".

Властите в Страсбург проведоха разследване сред посочените предприятия, които отрекоха да имат някакво отношение към въпросните жени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вечерта на откровенията завърши с отстранена дама в „Диви и красиви“

Вечерта на откровенията завърши с отстранена дама в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 2 часа

Атмосферата между участниците в любовното риалити коренно се променя

Ердоган: Със „Стоманен купол“ Турция ще бъде в различна лига

Ердоган: Със „Стоманен купол“ Турция ще бъде в различна лига

Свят Преди 4 часа

Турция ще предоставя системите си от отбранителната промишленост на своите приятели

Тръмп настоя да съдят Джордж Сорос

Тръмп настоя да съдят Джордж Сорос

Свят Преди 6 часа

„Отворено общество“: Обвиненията на Тръмп са „скандални и неверни“,

Обявиха мерките срещу водната криза в Плевен

Обявиха мерките срещу водната криза в Плевен

България Преди 6 часа

Постоянно ще се работи за идентифициране на части от ВиК мрежата с концентрация на аварии

Русия незаконно осъди стотици украински войници от Курск

Русия незаконно осъди стотици украински войници от Курск

Свят Преди 7 часа

Русия третира военнопленници като престъпници

Германия с нов закон за военната служба

Германия с нов закон за военната служба

Свят Преди 8 часа

Текстът отваря вратата за повторно въвеждане на задължителна военна служба

Безредиците в Лозана, Швейцария

Безредици избухнаха в Лозана след смъртта на тийнейджър

Свят Преди 8 часа

Градските власти години наред защитават прогресивни политики, насърчавайки разнообразието и програми за настаняване на бежанци. Критиците обаче твърдят, че реалността на терен е много по-различна

Израел: Евакуацията на град Газа е неизбежна

Израел: Евакуацията на град Газа е неизбежна

Свят Преди 9 часа

Уиткоф прогнозира, че войната в Газа ще приключи до края на тази година

Шофьори и служители на ЦГМ се сбиха в центъра на София

Шофьори и служители на ЦГМ се сбиха в центъра на София

България Преди 9 часа

Инцидентът завърши с намеса на полицията

Русия и Китай проведоха първи съвместен патрул с подводници в Азиатско-тихоокеанския регион

Русия и Китай проведоха първи съвместен патрул с подводници в Азиатско-тихоокеанския регион

Свят Преди 9 часа

Русия и Китай укрепват военното си сътрудничество в рамките на своеобразен съюз, насочен срещу общия им съперник - САЩ

<p>Дания привика американски дипломат заради тайни операции в Гренландия</p>

Дания изисква САЩ да отговори на нови обвинения за тайни операции в Гренландия

Свят Преди 9 часа

Датският външен министър привика висш американски дипломат в Копенхаген, за да даде обяснения

А

Румънските бази: Важен център на НАТО в подкрепа на Украйна

Свят Преди 9 часа

Румъния се позиционира ясно срещу руската агресия и предлага на НАТО военните си бази в подкрепа на Украйна

Променят матурите по математика от тази учебна година

Променят матурите по математика от тази учебна година

България Преди 9 часа

МОН публикува заповеди за националното външно оценяване – тестовете ще съчетават математика с природни науки и география

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

България Преди 9 часа

На това място по-рано беше открита и красивата червена гема с изображение на Дионис

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

Свят Преди 10 часа

Инцидентът е станал около 2:40 ч. сутринта край парка "Шан дьо Марс"

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">Синът на Майкъл Джексън се сгоди</span></p>

Синът на Майкъл Джексън се сгоди, почете баща си с емблематична песен

Любопитно Преди 10 часа

28-годишният Принс отбеляза щастливия момент и с мил жест към покойния си баща