Ф ренският президент Жак Ширак е взел на подбив английската кухня, съобщава Би Би Си. На срещата си с немския канцлер Герхард Шрьодер и руския президент Владимир Путин в Калининград тази неделя Ширак не веднъж е пускал солени шеги за кулинарните умения на британците, пише френският вестник "Либерасион".

Лидерите на Франция, Германия и Русия уважиха с присъствието си честването на 750 годишнината от основаването на Калининград, главен град на бившата немска провинция Източна Прусия, известен до 1946 г. с името Кьонигсберг.

"Не може да се има доверие на хора, чиято кухня е толкова зле", е казал Ширак според "Либерасион". "Единственото нещо, с което британците са допринесли за европейското селско стопанство, е болестта луда крава", казал още френският президент, според когото "след тази във Финландия, английската храна е най-лоша".

Отношенията между Франция и Обединеното кралство в момента са доста обтегнати, след като на срещата на високо равнище в средата на юни Тони Блеър остана твърд в позицията си британската отстъпка от вноската в бюджета на ЕС да бъде запазена, освен ако не се постигне договореност за преразглеждане на субсидиите, които се дават на земеделските стопани в съюза - нещо, с което Ширак и Шрьодер бяха абсолютно несъгласни.

В последните дни Великобритания и Франция водят битка и в сферата на спорта - съвсем скоро се очаква да стане известна страната-домакин на Олимпийските игри през 2012 г., а Париж и Лондон са двата най-големи фаворити в надпреварата.

От британското правителство отказаха да излязат с изявление по въпроса за шегите на Ширак към кухнята на Албиона, тъй като "има някои неща, които е по-добре да не бъдат коментирани", цитира думите на правителствен говорител Би Би Си.

Според Игън Рони, английски спец по храните, Ширак явно е недостатъчно информиран, след като си позволява подобни критики към британската кухня. "Човек с толкова жлъч не е в състояние да дава мнение за храната", казва Рони.

Според говорител на Ширак, думите, приписвани от в. "Либерасион" на френския президент, "не отговарят нито по тон, нито по съдържание на дискусиите, които бяха водени на калининградската среща".

В сряда Ширак ще вземе участие в срещата на Г-8, която ще се състои в Гленийгъл, Шотландия. Менюто все още не е публикувано, но повечето от блюдата ще са местни специалитети, информира Би Би Си.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Защо мъжете си режат миглите?

Защо мъжете си режат миглите?

Любопитно Преди 7 минути

В онлайн пространството се появиха спекулации, че Джей Ди Веанс използва очна линия, заради миглите си

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

5,3 по Рихтер разлюля Тексас

Свят Преди 9 минути

Епицентърът на труса е бил на 57 км южно от град Уайтс Сити в съседния щат Ню Мексико

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 9 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 10 часа

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

<p>Кардиолог разкри какво е състоянието на Александър Вучич</p>

Кардиолог: Състоянието на Александър Вучич е стабилно и задоволително

Свят Преди 10 часа

Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 11 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

<p>Джерард Бътлър си спомни с умиление за България&nbsp;</p>

Джерард Бътлър си спомни с умиление за България и кучето, което осинови тук

Любопитно Преди 11 часа

България е сред любимите дестинации и на Бътлър

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

България Преди 11 часа

Тя призова за повече яснота по въпроса и изрази доверие в позицията на президента Румен Радев

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 11 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 11 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 12 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 12 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Д-р Велина Владимирова - криминален психолог

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

България Преди 13 часа

Липсата на стабилност, общност и институционална грижа за младите хора ни води към нови трагедии, предупреждава специалистът

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 13 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 13 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той