Пн насочването
към възобновяеми енергийни източници
ще създаде 2,7 млн. нови работни места до
2030 г.
Това обаче няма да се случи, ако
светът остане зависим от изкопаемите
горива.
Според
проучването на "Грийнпийс" и
Европейския съвет за възобновяеми
енергийни източници, цитирано от Ройтерс,
правителствата трябва да приемат нов
договор за борба с климатичните промени в Копенхаген през декември, отчасти за
да предпазят работните места.
"Пренасочването
от въглища към възобновяеми енергийни
източници не само ще спести 10 млрд. т
емисии на въглероден диоксид, но и ще
създаде 2,7 млн. работни места повече в
рамките на две десетилетия", обяснява
документът.
Правителствата
често са правили грешката да се опасяват,
че обръщането към екологична енергия
е заплаха за работните места, отбелязва
Свен Теске, водещ негов автор.
По думите
му индустрията на вятърни турбини вече
е вторият най-голям потребител на стомана
в Германия след автомобилостроенето.
Според
проучването ако нарасне използването
на възобновяеми енергийни източници,
броят на работните места в енергетиката
ще се увеличи с над 2 млн. до 11,3 млн. през
2030 г.
При
сценарият, в който бизнесът се води
както и досега, може да се очаква
съкращаване на работните места с около
половин милион за същия период, основно
поради нарастващата механизация на
въгледобивния сектор.
Източник:
ЕПА/БГНЕС