Ен нственото, което ще накара полк. Кадафи да се осъзнае, е американска намеса, смята Адел Даруиш, бивш редактор за Близкия изток на британските вестници "Индипендънт" и "Дейли телеграф". Пред Наталия Илиева от Българската редакция на Би Би Си той коментира как в арабския свят се отразява делото срещу българските медици в Либия:

- По принцип излизащите на арабски вестници са доста скептично настроени към полк. Кадафи. Те го приемат със смесица от учудване, насмешка и известна степен на неодобрение, с изключение на либийската преса, която естествено следва линията на Кадафи.
В арабскоезичния печат започнаха да се появяват намеци колко абсурден е процесът срещу българите.

Един вестник публикува интервю с бащата на палестинския лекар, който определи процеса като "нагласен и абсурден". Той каза, че българските медици и синът му са направени изкупителни жертви заради некомпетентността и лошата хигиена в либийските болници. Като цяло арабската преса не взема страната на Кадафи.

- Какви бяха коментарите в арабския свят след произнасянето на смъртните присъди срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар?
- Повечето коментари бяха на изненада, че е произнесена смъртна присъда. Дори един саудитски вестник писа, че е изненадващо как съдът се използва като политически инструмент за манипулиране, вместо да си върши работата и да раздава правосъдие.

Появиха се обаче и интересни материали, които обвиняват Запада в лицемерие и задават въпроса как Западът е позволил подобно нещо да се случи, тъй като е явно нарушение на човешките права. В някои вестници Великобритания и САЩ бяха обвинени, че гледат собствените си интереси, и доколкото Кадафи отговаря на тях, те са готови да си затворят очите за нарушенията на човешките права в Либия.

- Какви са вариантите за съдбата на българите и палестинския лекар, след като смъртната присъда бъде обжалвана?
- От личен опит мога да кажа че ситуацията в Либия е направо смешна, тъй като има пълно разпадане на йерархичната система на организациите и на съдебната система. За чужденеца, дори да е адвокат, е невъзможно да разбере как работи либийската юридическа система. От една страна, те нямат нормална държавна структура и структура на гражданското общество. Във всяка друга държава можеш да разбереш как работи правната система, докато в Либия това е невъзможно. Мисля че дори либийските адвокати не могат да разберат как функционира правната им система.

- Смятате ли,че в крайна сметка Кадафи ще помилва медицинските сестри?
- Изглежда така, като че ли може да го направи, тъй като вероятно съзнава, че не се нуждае от повече проблеми с медиите, особено ако те подхванат случая. От друга страна обаче Кадафи винаги е твърдял, че той не управлява, че това, което става в Либия, няма нищо общо с него и че той само вдъхновява хората, а всичко е в ръцете на т.нар. "народни комитети", каквото и да значи това. Така че ако Кадафи се намеси, това би противоречало на собствените му думи.

Много трудно е да се предвиди какво ще направи полк. Кадафи. Единият сценарий е, че може да свика някакъв народен комитет, който след това да инструктира апелативния съд да оправдае обвиняемите, но е много, много трудно да се предвиди какво ще направи Кадафи.

- Изчерпала ли е според Вас българската страна всички възможности за постигане на благоприятен изход в процеса?
- Полк. Кадафи е доказал, че е човек, който разбира само от езика на силата. Не забравяйте, че той промени цялостно политиката си, когато беше предприета военна акция срещу Саддам Хюсеин.

С цялото си уважение към българското правителство мога да кажа, че българите са прекалено внимателни и предпазливи във външната си политика. Може би точно за това той избра такава лесна цел - хора, които са твърде беззащитни. Ако аз бях български дипломат, щях да отида в ООН или в Червения кръст или в някоя друга международна организация и да поискам от тях да се заемат със случая.

- След като ЕС и САЩ реагираха остро на присъдите, може ли да се очаква някаква промяна в политиката на Кадафи по този случай?
- Мисля, че единственото, което ще накара полк. Кадафи да се осъзнае, е американска намеса. На него трябва да му се каже - и то твърдо, - от американски пратеник, че това поведение е неприемливо и че той не може да се отнася така с медицински работници, които са в Либия да помагат на неговия народ.

Аз не виждам никакъв друг начин. Според мен те са невинни. Не мисля, че който и да е медицински работник, независимо от народността му, би направил нещо във вреда на пациентите си, особено когато става дума за деца. Те са невинни и трябва да се каже на Кадафи да не си играе с живота им. Единствените хора, които могат да му го кажат категорично, са американците.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

България Преди 17 минути

От 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да са оборудвани със зимни гуми или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Любопитно Преди 32 минути

Ако търсите съвременен аналог на Древен Египет, вероятно няма да се сетите да погледнете към Аризона

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Любопитно Преди 7 часа

Огнената Михаела напусна Къщата на крачка от големия финал

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 10 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Свят Преди 10 часа

Мъжът е бил известен на полицията за извършено домашно насилие

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Специален кулинарен гост ще приготви блюдо изненада заедно със съквартирантите

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 11 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 11 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България Преди 12 часа

Касае се за предвидено за следващата година плащане в размер на 361 милиона евро

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 13 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Свят Преди 13 часа

Инцидентът станал по време на следобедния час пик

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 14 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция