Националната програма за модернизацията на образованието ще се осъществява в органична връзка с традиционните ценности на българската образователна система, се посочва в документа. Промяната ще е насочена към ефективното използване на финансовите и човешките ресурси в образованието, уверява образователният министър.
Дълг за близо 1 млрд. долара ще бъде погасен предсрочно, пише също "Дневник". България ще упражни правото си на погасяване преди падежа на облигациитe за неплатени лихви (IAB) с номинална стойност 937,5 млн. долара, съобщиха вчера от Министерството на финансите.
Дългът, който България ще погаси на следващото лихвено плащане на 28 януари догодина, е със срок 2011 г. Лихвата по него е в размер на шестмесечния доларов LIBOR (London InterBank Market Offer Rate) преди последното лихвено плащане + 13/16.
Към момента този LIBOR е на ниво от 2,76%, което означава, че лихвите, които България дължи по тези ценни книжа, е около 3,5%. Според повечето пазарни участници обаче през следващата година LIBOR-ът ще продължи да се увеличава, което ще увеличи и плащанията по този дълг.
При погасяването на облигациите ще бъде освободено и обезпечението им, което е в 30-годишни държавни ценни книжа на САЩ.
Политиците обявиха същите доходи и имоти, информира още изданието. През 2003 г. политиците в България не са променили значително имущественото си състояние. Повечето от тях притежават сами или заедно със семействата си вече обявявани имоти, автомобили и спестявания в банки.
Това сочат огласените във вторник от Сметната палата декларации на заемащите високи държавни длъжности. Броят на неподалите документ е рекордно нисък - само 18 от общо 5430 души, задължени по закон да обявят имущественото си състояние. За първа година неподаването на декларация се санкционира с глоба от 500 до 1000 лв.
Дружества поискаха прелицензиране по задължителните застраховки, отбелязва "Сега". Напоследък не са редки случаите, когато застрахователни компании отказват да платят задълженията си по застраховките.
Това даде повод седем големи компании от сектора да поискат да бъдат прелицензирани дружествата, които предлагат задължителните застраховки. Те са "Гражданска отговорност" и "Злополука на пътниците в обществения транспорт".
Частният сектор свива инвестициите си, пише вестникът. Фирмите у нас инвестират основно в подмяна на износено оборудване, показват данните от НСИ за нагласите на мениджърите в промишлеността.
26% от вложенията през следващите месеци ще са за разширяване на производството, над 22% - в автоматизация и нови технологии.
Частните собственици са направили с почти 17% по-малко инвестиции през годината в сравнение с 2003 г. Спрямо отиващата си година прогнозираниятт ръст на инвестициите в промишлеността през 2005 г. е 2,4%.
Най-голям дял от средствата ще са в енергетиката и ВиК сектора. Според приетата от кабинета Иновационна стратегия от 2005 г. в Министерството на икономиката ще се създаде Иновационен фонд. Той ще финансира ефективни проекти. Бюджетът му за 2005 г. е 5 млн. лв., през 2006 и 2007 г. са планирани съответно 8 и 13 млн. лв.
Закриват част от колежите, обявява "Стандарт". Част от колежите ще бъдат закрити, а останалите ще се преобразуват. Така ще отпадне несъществуващата в Европа образователно-квалификационна степен "специалист", съобщи просветният министър Игор Дамянов вчера. Препоръката е на Световната банка. Тя е записана в специален доклад за образованието у нас.
Строят уникален център за трансплантации, информира още ежедневникът. За първия европейски център за обработка на тъкани и органи ще бъде построен у нас съобщи по телефонен мост с Вашингтон генералният мениджър и изпълнителен директор на "Тъканна банка Остеоцентър-България" д-р Румен Хичев.
В центъра ще се инвестират стотици милиони долари по международната програма за обмен на тъкани.