Три дни ще продължи първата официална визита на министър-председателя Симеон Сакскобургготски в Испания по покана на премиера Хосе Луис Родригес Сапатеро.

Посещението започва днес следобед, когато в испанската столица каца водената от него делегация, в чийто състав са и трима министри: Лидия Шулева, Николай Свинаров и Соломон Паси.

Министър-председателят ще бъде посрещнат от испанския си домакин Сапатеро, който е на власт от март т.г., а довечера Симеон и съпругата му Маргарита ще вечерят с крал Хуан Карлос и съпругата му София.

За 1 октомври е планирана среща на Сакскобургготски с българската общност в Испания, която по официални данни наброява около 27 000 души.

По повод визитата в голяма редакционна статия един от водещите испански вестници "А Бе Се" пише, че България вече има място в света, както никога досега, информира БНР.

Авторът на статията Рамон Перес Маура, написал преди време книга за последния български монарх под заглавие "Един практичен цар", отбелязва започващото днес посещение под заглавие "Симеон в Мадрид".

Журналистът започва разказа си за българския премиер, живял 50 години в изгнание в Мадрид, по цитат от Ото фон Хабсбург: "Ако не мога да се бия на кон, ще го направя пеша."

Критиките към Симеон в България са много големи, но същевременно българското общество е оценило колко хубаво нещо е балансът в политиката и развитието, а страната вече има място в света, както никога досега.

По повод личността на българския премиер и извършените промени в страната авторът отбелязва още, че това са високи стълби, които само една историческа фигура може да изкачи.

Утре нашата делегация, водена от премиера, ще се срещне с председателя на Конгреса на депутатите Мануел Марин, след което ще се разпише в книгата за почетни гости и ще участва в пленарното заседание на Конгреса на депутатите, информира правителствената пресслужба.

След това министър-председателят ще разговаря с кмета на Мадрид Руис Гайердон; предвидено е и да се поклони пред паметника на жертвите от атентатите на 11 март на гара "Аточа" (11-M), когато загинаха 191 души, включително четирима българи.

По-късно същия ден премиерът ще участва в среща презентация в сградата на Испанската конфедерация на бизнесорганизациите (СЕОЕ).

На 30 септември ще бъдат и пленарните разговори между двете делегации в комплекса "Ла Монклоа", след което се предвижда пресконференция на правителствените ръководители, а вечерта Сапатеро дава официална вечеря в чест на българския си колега.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

България Преди 2 часа

Студентите са подкрепени и от целия факултетен съвет на факултет "Екранни изкуства"

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

България Преди 3 часа

Става въпрос за еднолентов път между селата Седларци и Жълтуша

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

България Преди 5 часа

В резултат на инцидента, движението по пътя в съответния участък е временно преустановено

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

Свят Преди 5 часа

Много вероятната причина за смъртта на Навални е отравяне с епибатидин

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 6 часа

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 7 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 7 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 8 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 8 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 8 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 8 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 8 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 8 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 8 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%