Б ившият директор на Главна дирекция за борба срещу организираната престъпност (ДБОП) Ваньо Танов е бил извикан на разпит във Военно-окръжна прокуратура вчера и може би ще бъде арестуван тези дни.

Днес в. "Стандарт" под голямо заглавие

"Белезници за генерал"

пише, че "генерали от резерва най-вероятно ще са бушоните на аферата със специални разузнавателни средства, която тресе МВР от две седмици".

"Генерал ще бъде арестуван до седмица заради аферата с антимафиот №2 Иван Иванов. Заподозреният е напуснал наскоро МВР и най-вероятно е изнесъл разпечатките от подслушаните разговори, които запалиха мегаскандала в държавата.

Военна прокуратура вече знае кой е "къртицата" във вътрешното министерство. В момента се подготвят материалите срещу него и до броени дни той ще бъде задържан, обясниха запознати с разследването.

Става въпрос за генерал от резерва, който е влязъл в комбина с политици от опозицията, твърдят източници от МВР. Според тях прокурорите под пагон са взели на мушка бившия шеф на антимафиотите Ваньо Танов и подалия оставка главен секретар на вътрешното ведомство Илия Илиев", пише "Стандарт".

През последните десетина дни Танов публично на няколко пъти обвини Иванов и главния секретар на МВР Валентин Петров във връзки с организираната престъпност.

Вчера Петров заяви, че ще заведе съдебни дела за клевета срещу Танов и депутата от ДСБ и бивш директор на НСС ген. Атанас Атанасов.

На 13 март Атанасов предаде диск на главния прокурор Борис Велчев със записани разговори между Иванов и собственици на "Винпром-Пещера". Вчера вътрешният министър Румен Петков съобщи, че той не е бил информиран за разработката срещу Иван Иванов. Според Петков "Атанасов пречи на разследване, защото вече десет дни не предава диска със записите на ДАНС".

Скандалът с Иван Иванов е съзнателно подготвен компромат срещу сегашното ръководство на МВР, каза снощи за БГНЕС бившият вътрешен министър Богомил Бонев. Според него "в разплитането на случая сега се очаква да излязат наяве замесените оперативни работници".

"От многото говорене се натрупаха лъжи една върху друга и хората и журналистите започнаха да губят представа какъв точно е казусът", каза Богомил Бонев.

По негово мнение от това, че в момента зам.-директор на НСБОП е в ареста някои се отпитват да извлекат дивидент срещу министъра и главния секретар, а не се обръща внимание на едно по-сериозно престъпление, което е извършено.

"Иванов за каквото е извършил, ще си носи последици. Но въпросът е тези срс-та, без значение какво е съдържанието им, дали са разрешени по установения от закона ред с решение на съда, с подписите на министъра, на главния секретар", посочи бившият вътрешен министър.

Сега има "полуизтекла" информация и започнаха да се прокрадват данни, че с използвалите тези СРС са пристъпили закона, което означава, че е злоупотребено с една материя, с една тема, по която обществото винаги е било крайно чувствително.

А в конкретния случай се оказа напълно безчувствено, включително журналистите, които не обръщат внимание на това, че всеки може да бъде закачен и да бъде слушан", коментира Бонев.

Министърът и главният секретар задължително трябва да бъдат уведомени за разследване, при което има сигнал за корупция на служител на МВР. Но това не може да стане по телефона или "на ухо", подчертава Бонев.

Процедурата в МВР е единствено чрез писмено докладване, поясни той - за да се постави резолюция на съответния ръководител, докладната записка се прави винаги в два екземпляра. Едната остава при работника, едната отива нагоре по командния ред и това е начинът, по който функционира МВР.

То не функционира, както си мислят хората или се опитват да ни внушат Ваньо Танов или Атанасов, отбеляза Бонев и добавя: "Не може да не са знаели, ние им казахме".

А като сте им казали, къде ви е рапортът? Те трябва да извадят докладната до министъра с неговата резолюция, обясни Бонев, иначе става дума за оклеветяване.

Според него всичко е направено, за да се скалъпи обвинение срещу министъра. Основната цел на скандала е скалъпването на компромат и това е станало с участието на човек от МВР, заяви Богомил Бонев. Няма да се учудя, ако в близките дни излязат имената на оперативните работници, участвали в скалъпването - къртиците на Атанасов, добави той и поясни, че не вярва дискът да е получен по пощата.

Хора, които са останали верни на Ваньо Танов и на бившия главен секретар, както и на Атанас Атанасов, са участвали в изработката на целия компромат. До ден днешен Атанасов не е предал въпросния диск, има само разпечатка и тя не е на МВР, посочи ген. Бонев и обобщи: вината на Иванов съзнателно е била укривана известно време, за да може да се стовари върху ръководството на МВР.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Усещане за инфлация“ в „Темата на NOVA”

„Усещане за инфлация“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 33 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Пътнически самолет се блъсна в радарен стълб на летище в Анталия</p>

Пътнически самолет на Turkish Airlines се блъсна в радарен стълб на летище в Анталия

Свят Преди 1 час

Инцидентът е нанесъл щети по крилото на машината

<p>СЕМ прие програмата за управление на&nbsp;БНТ, &bdquo;Евровизия 2027&ldquo; сред ключовите приоритети</p>

СЕМ прие програмата за управление на генералния директор на БНТ, „Евровизия 2027“ сред ключовите приоритети

България Преди 1 час

Залага се на дигитално развитие, модернизация и нови формати, като подготовката за домакинството на песенния конкурс ще бъде едно от най-големите предизвикателства

Мярката срещу ТЕЦ „Бобов дол“ остава в сила: Екоминистърът отчете нарушения и засилен контрол

Мярката срещу ТЕЦ „Бобов дол“ остава в сила: Екоминистърът отчете нарушения и засилен контрол

България Преди 1 час

Енергиен котел 2 остава спрян след серия проверки, а експерти на РИОСВ ще следят ежедневно изпитанията на съоръжението

Пожар на летището в Уелингтън: Евакуираха терминал, полети бяха пренасочени

Пожар на летището в Уелингтън: Евакуираха терминал, полети бяха пренасочени

Свят Преди 2 часа

Няма данни за пострадали, а властите все още изясняват причината за инцидента в новозеландската столица

МЗ въвежда нова функция за контрол на вписванията в „еЗдраве“

МЗ въвежда нова функция за контрол на вписванията в „еЗдраве“

България Преди 2 часа

„Публичен контрол“ ще позволява на гражданите да потвърждават или отхвърлят регистрирани медицински събития в НЗИС

Изненадващата критика на Джаки Кенеди към кралица Елизабет II след първата им среща

Изненадващата критика на Джаки Кенеди към кралица Елизабет II след първата им среща

Любопитно Преди 2 часа

Нова книга разкрива неподозирани подробности за прочутата среща между първата дама на САЩ и британския монарх. Въпреки блясъка на държавния банкет, Джаки Кенеди е останала разочарована както от Бъкингамския дворец, така и от визията на кралицата

<p>Премиерът:&nbsp;Разглеждат се различни варианти за главен секретар на МВР</p>

Румен Радев: Разглеждат се различни варианти за главен секретар на МВР

България Преди 2 часа

Към момента няма официална номинация за поста, заяви премиерът

Радев за "Боташ": Турция е съгласна на преговори, защото иска да задълбочим сътрудничеството си

Радев за "Боташ": Турция е съгласна на преговори, защото иска да задълбочим сътрудничеството си

България Преди 3 часа

"Турската страна има интерес транспортният поток през нашата страна да се увеличи, ние имаме същия интерес", коментира още министър-председателят

Шефът на НДК отговори на обвиненията: Не съм получавала по 14 000 евро на месец

Шефът на НДК отговори на обвиненията: Не съм получавала по 14 000 евро на месец

България Преди 3 часа

Андрияна Татарова заяви, че средното ѝ възнаграждение е около 9773 евро и се определя според постигнатите резултати, а не е фиксирана сума

<p>Германски оръжеен гигант преговаря за мощно украинско оръжие, поразило Русия на 1000 км</p>

Украинската крилата ракета „Фламинго“ може да бъде произвеждана в Германия, Diehl Defense започва преговори

Свят Преди 3 часа

Проектът е част от усилията на Европа за укрепване на способностите за далекобойни удари

Масов бой в Старозагорско, 25-годишен е в болница

Масов бой в Старозагорско, 25-годишен е в болница

България Преди 3 часа

Пострадали още са и двама мъже на 50 и 32 години и 47-годишна жена

<p>Украйна ще поиска 20 милиарда долара, за да &bdquo;изгори&ldquo; Русия</p>

Украйна иска още 20 милиарда долара от Запада за нови удари срещу руски цели

Свят Преди 3 часа

Средствата ще бъдат използвани за противовъздушна отбрана, радиоелектронна борба и развитие на отбранителната индустрия

Единодушно: Парламентът одобри процедурата за избор на подуправител на НЗОК

Единодушно: Парламентът одобри процедурата за избор на подуправител на НЗОК

България Преди 3 часа

Има пет дни за номинации, в пленарната зала гласуването се извършва по азбучен ред в случай, че има допуснат повече от един кандидат за поста

Виктория от Hell’s Kitchen: За да останеш до края, трябва да си малко луд

Виктория от Hell’s Kitchen: За да останеш до края, трябва да си малко луд

Любопитно Преди 3 часа

Тя си спомня с вълнение за целия процес – от решението да се запише, до напрежението, което те калява