Хиляди американски студенти напуснаха класните стаи и излязоха на улицата, за да протестират срещу войната. В Калифорния те окупираха за няколко часа главната административна сграда на един от университетите. Полицията арестува над 120 души. Десетки са задържаните в Питсбърг. Над 100 000 души протестираха в Германия срещу военната операция в Ирак. В Лондон хиляди демонстранти блокираха пътища и влязоха в сблъсъци с полицията. Над 10 000 души, главно студенти, преминаха по улиците на Париж, скандирайки антивоенни лозунги.
На традиционната петъчна молитва мюсюлмани по цял свят изразиха протеста си срещу войната в Ирак, която определиха като война срещу исляма, предадоха Ройтерс и АФП. В много арабски държави демонстранти изгориха американски знамена и чучела на президента Джордж Буш, но като цяло протестите преминаха мирно.
Сблъсъци с полицията имаше в Сана, Кайро и индийски Кашмир. Една от най-големите демонстрации се състоя в Бангладеш, където около 15 000 души излязоха по улиците на Дака, скандирайки антиамерикански лозунги. Протести бяха организирани в повече от 10 градове в Индонезия. В Джакарта протестиращите хвърляха плодове и яйца по сградата на британското посолство.
В Кайро демонстрантите хвърляха камъни и други предмети от минарето на джамията "Ал Азхар" срещу полицаите, които използваха водни струи да разпръснат събралото се множество. В град Сринагар в индийски Кашмир полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне около 300 демонстранти, които обстрелваха силите на реда с камъни.
Четирима души бяха убити при антивоенна демонстрация в столицата на Йемен Сана. Сред загиналите има един полицай, уточниха от силите на реда. Участниците в протеста демонстрираха срещу американската атака срещу Ирак. Над 200 000 души се събраха за втори ден подред на протестен митинг срещу войната в Ирак в гръцката столица Атина.
Папа Йоан Павел Втори е много разочарован и огорчен от започналата военна операция срещу Ирак, той не очакваше тази развръзка, заяви кардинал Ренато Мартино. Светият отец направи всичко, за да го предотврати. Неговата роля е да разяснява на всички, че войната е последното средство. Но в този случай можеше да се опитат други начини, за да се избегне военната акция. Ирак бе започнал да откликва. С малко повече натиск щеше да е възможно да се постигне всичко, без да се дават убити и ранени, обясни кардиналът. Монсеньор Мартино бе наблюдател на Ватикана в ООН до октомври 2002 г.