А ко Букурещ и София желаят всички да се възползват от плодовете на интеграцията, властите ще трябва да засилят мерките за социална защита на най-онеправданите категории хора, по-специално пенсионерите, но също и за циганските общности, изтъква синдикалистът.
Двете страни ще трябва да концентрират усилията си и върху защитата на околната среда, като отпускат повече средства за намаляване на промишленото замърсяване и затворят предприятията, които изхвърлят най-много вредни вещества.
Тези усилия обаче ще продължат години и не би трябвало да доведат до намаляване на растежа, смята румънският експерт Сорин Ионита, цитиран от агенцията.
В България "завръщането в Европа" беше отбелязано с
най-скъпите досега улични празненства,
отбелязват европейски медии.
Отварянето на границите със съседите Гърция и Румъния беше отпразнувано с шампанско и с традиционните вкусни баници. Премиерът Станишев каза на многохиляден купон в центъра на София, че се осъществява мечтата на няколко поколения българи, посочиха чеждустранните кореспонденти от София.
Европейските медии отбелязаха, че всички тържества са преминали под знака на солидарност с осъдените на смърт българки в Либия. И с надеждата, че решаваща помощ може да дойде от ЕС.
"Българите празнуваха със смесица от гордост и скептицизъм. А влизането в съюза започна с поклон пред Брюксел. Под звуците на траурни маршове в Козлодуй бяха изключени трети и четвърти реактор на АЕЦ", написаха германски медии.
В кореспонденциите се отбелязва, че България е 16-а по население сред 27-те държави от ЕС, 11-а по територия и на предпоследно място по жизнен стандарт. Страната е 19-ата република, с нея в ЕС влиза 22-ият език.