С ъобщенията в интернет и телефонните разговори ще бъдат проследявани само в случаите, когато има съмнения за тежки или компютърни престъпления. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за електронните съобщения.

При гласуването отпадна спорният текст, който даваше възможност за следене при всяка оперативна необходимост на МВР. Достъпът до информация от мрежата ще става според Закона за специалните разузнавателни средства и Наказателно-процесуалния кодекс.

Промените предвиждат 12 месеца да се съхраняват данните от електронните съобщителни мрежи, като срокът няма да може да бъде удължаван. Преди това съхраняването на данните от операторите бе заложено за 24 месеца.

Важна поправка е и тази, според която министърът на вътрешните работи, председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и председателят на ДАИТС ще изготвят наредба за съхраняване и използване на данните по проследяване и идентифициране на източника, на направлението, продължителността и типа на интернет връзката. Това ще става при наличието на тежки и компютърни престъпления.

Не мога да кажа, че е ликвидирана възможността да се подслушва, но тя е ограничена, коментира Елиана Масева, депутат от ДСБ в кулоарите на парламента, минути след като бяха приети и гласувани измененията в закона.

Масева заяви още, че партията й ще се обърне към президента във връзка с гласуваните в пленарна зала текстове за мултиплекса и раздаване на честотите.

Мултиплексите, които предстои да бъдат изградени с около 30 цифрови програми, отново ще бъдат дадени без конкурс и то на едно единствено лице, с което се създава монопол, смята Иван Иванов от ДСБ.

Още днес той потвърди, че партията му ще изготви мотивирано писмо до президента Георги Първанов, за да могат да се върнат в пленарна зала за повторно гласуване спорните текстове. Ако президентът не направи това, ДСБ ще събере 48 подписа на депутати и ще сезира Конституционния съд, закани се Иванов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски и Тръмп са се съгласили за гаранции за сигурност за Украйна

Зеленски и Тръмп са се съгласили за гаранции за сигурност за Украйна

Свят Преди 46 минути

В ОАЕ ще бъдат домакин на тристранни разговори между САЩ, Русия и Украйна

<p>Предбрачният договор, който &bdquo;държи Бруклин като заложник&ldquo;</p>

Защо Дейвид и Виктория Бекъм се притесняват от предбрачния договор на Бруклин и Никола Пелц

Свят Преди 4 часа

Дейвид и Виктория Бекъм се опасяват какво ще се случи с Бруклин, ако се стигне до развод, след като той е станал „напълно погълнат“ от семейството на съпругата си и „изолиран“ от своето собствено

„Обичам те! Продължавай да натискаш!“: Тенис легенда с послание към Григор Димитров

„Обичам те! Продължавай да натискаш!“: Тенис легенда с послание към Григор Димитров

България Преди 5 часа

Легендарният Андре Агаси предизвика истински фурор в социалните мрежи с емоционална публикация

Боряна Братоева и Петър Антонов в интимен сблъсък: „Място, наречено Другаде“ с премиера в нов театър

Боряна Братоева и Петър Антонов в интимен сблъсък: „Място, наречено Другаде“ с премиера в нов театър

Любопитно Преди 5 часа

След над 100 представления и престижните отличия „Икар“ и „Аскеер“, спектакълът „Място, наречено Другаде“ се мести на нова сцена. От 20 февруари тандемът Боряна Братоева и Петър Антонов ще представя отличения текст на Яна Борисова в Театър Artvent

<p>Номинации за &bdquo;Оскар&ldquo; 2026: Исторически рекорд за филм с 16 номинации (СПИСЪК)</p>

Номинации за „Оскар“ 2026: Исторически рекорд за филм с 16 номинации

Любопитно Преди 5 часа

Конан О’Брайън ще бъде водещ на наградите "Оскар" през 2026 година

Гренландия - част от САЩ? Вярно и невярно в речта на Тръмп

Гренландия - част от САЩ? Вярно и невярно в речта на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Пред форума в Давос Тръмп говори близо час и каза много на брой неверни неща - най-вече за Гренландия и НАТО

10 заплахи, които могат да унищожат човечеството: Черният списък на СЗО

10 заплахи, които могат да унищожат човечеството: Черният списък на СЗО

Свят Преди 5 часа

През 21-ви век светът е изправен пред предизвикателства, които подкопават здравето на милиарди хора

<p>Радев обяви кога ще излезе&nbsp;през парадния вход на президентството&nbsp;</p>

Държавният глава Румен Радев ще излезе от президентската институция на 23 януари

България Преди 5 часа

Румен Радев ще бъде изпратен на парадния вход на институцията от вицепрезидента Илияна Йотова

Трета поредна влакова катастрофа разтърси Испания

Трета поредна влакова катастрофа разтърси Испания

Свят Преди 5 часа

Пътнически влак се сблъска със строителен кран

На 54 почина изключителният виолончелист Иван Лалев

На 54 почина изключителният виолончелист Иван Лалев

България Преди 5 часа

Пътят му започва рано, на 10-годишна възраст – под ръководството на баща му Христо Лалев

Статистически феномен: Инвалидните пенсии у нас вече изпреварват тези за стаж и възраст

Статистически феномен: Инвалидните пенсии у нас вече изпреварват тези за стаж и възраст

България Преди 6 часа

Новите инвалидни пенсии повече от тези за стаж и възраст

Страшна болест настигна мъж половин век след излекуването му

Страшна болест настигна мъж половин век след излекуването му

Свят Преди 6 часа

Медицински прецедент: Рецидив на онкологично заболяване се появи 48 години след успешната операция на пациента

<p>Наталия Киселова с коментар след проваленото заседание на НС</p>

Киселова след проваленото заседание на НС: Начинът за включване на Изборния кодекс в дневния ред беше неправилен

България Преди 6 часа

Според нея предложените изменения за избирателните списъци и за скенерите двойно утежняват избирателите