Пз зидентът Петър Стоянов, чийто мандат изтича след три седмици, призова за солидарност в новогодишното си слово към българите. Стоянов обеща да отправи и финално, политическо обръщение, непосредствено преди да сдаде поста на Георги Първанов. Годината зад гърба ни беше изпълнена с много политическа риторика, призна президентът. Словото му няколко минути преди 12-ия час започна с припомнянето на две трагедии - атентатите на 11 септември, разтърсили света, и гибелта на 7-те деца в клуб "Индиго", почернили българската Коледа.

Ето пълния текст на новогодишното слово на Петър Стоянов:

Скъпи съотечественици,
Уважаеми госпожи и господа,
Зад нас остана първата година от новото хилядолетие. Ще я запомним като година на трагични събития - събития, които разтърсиха света на 11 септември и България един ден преди Бъдни вечер, като година на усилия и борба на българските граждани за по-добър живот.
Нелепата смърт на седем български деца порази всички ни и, сякаш за малко, ни обедини. А колко ли много нещастия щяхме да предотвратим, ако бяхме сплотени винаги, когато се е налагало - преди бедата да сполети България.
В днешната нощ бих могъл и да подмина тази тема - в такава нощ е прието да се говорят по-весели и по-бодри неща, а и годината зад гърба ни беше изпълнена с много политическа риторика. Но това, което казвам, не е нито риторика, нито политика. Длъжен съм да го споделя с вас в последното си новогодишно приветствие, защото думите солидарност, съпричастност, сплотеност и патриотизъм имат човешки, а не политически измерения. И ако в края на изминалата година и пред лицето на Новата трябва да правим равносметка, то си струва да я направим, търсейки човешките мерки на случилото се и на случващото се около нас.
За другите - политическите изводи - има време и място.
Въпреки че - нека споделя и това тази вечер - голяма политика не може да се прави и големи цели не могат да се постигат, ако не държим сметка за дребните наглед неща, в които се препъваме всеки ден и които ни се струват незабележимо малки в сравнение с големите цели, които си поставяме. Всички ние имаме готов съвет за това как да се оправи България, но снега пред собствената си врата все забравяме да почистим. Всички знаем какво трябва да бъде идващото поколение, но за възпитанието на собствените си деца все нямаме време. Всички сме наясно какъв дълг имаме към държавата и обществото, но за нашите всекидневни задължения и за хората около себе си се сещаме само преди празници и по време на големи трагедии.

Уважаеми госпожи и господа,
Това е моето последно новогодишно обръщение към вас. Малко преди да напусна президентския кабинет, ще направя и последното си, политическо обръщение. Още в тази нощ обаче искам да ви кажа, че съм ви дълбоко благодарен за доверието, с което ми помагахте да върша своята работа.
Миналата година беше година и на парламентарни, и на президентски избори. Всеки от нас има свой образ за България и го носи в себе си. Сигурен съм, че ако успеем да съберем всички тези образи в едно, ще се получи и по-добра, и по-красива страна, от тази, в която днес живеем. А това може да стане само, ако от изтъркано политическо клише превърнем солидарността в наше всекидневие.

Време е за всекидневната българска солидарност!

Честита и по-успешна за всички ни да е Новата 2002 година! Надявам се тя да се превърне в част от това тъй необходимо за нас българите време - времето на нашата солидарност и българските успехи!
За здравето на всички ни и за България!
Честита Нова година!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 18 минути

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 1 час

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 3 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 3 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 3 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 3 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 3 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 4 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"

Инфлацията в България се ускорява

Инфлацията в България се ускорява

България Преди 4 часа

Натрупаната инфлация за последните пет години е 41,2%

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

България Преди 4 часа

Той карал бус с нелегални мигранти след употреба на 5 вида наркотични вещества

<p>&bdquo;Краят е близо&ldquo;: .Легендарна група обяви пенсионирането си с прощално турне и последен албум</p>

Megadeth обяви пенсионирането си с прощално турне и последен албум

Любопитно Преди 5 часа

„Започнахме музикален стил, започнахме революция, променихме света на китарата и начина, по който се свири, и всъщност променихме света"

<p>Секс терапевт&nbsp;разкри причината, поради която хората изневеряват</p>

Секс терапевт с 45 години опит разкри точната причина, поради която хората изневеряват

Любопитно Преди 5 часа

Според известната психотерапевтка, скуката и рутината убиват интимността и водят до кръшкане

Земетресение с магнитуд 6 разтърси Камчатка

Земетресение с магнитуд 6 разтърси Камчатка

Свят Преди 5 часа

Огнището на труса е било на дълбочина 10 километра

<p>Има ли замърсяване на въздуха&nbsp;след влаковата катастрофа&nbsp;край Симеоновград?</p>

РИОСВ: Няма замърсяване на въздуха край Пясъчево след влакова катастрофа

България Преди 5 часа

От РИОСВ уточниха, че доста голяма част от цистерните са изсипали съдържанието си

Стажанти днес – лидери утре: Менторството във Vivacom като път към устойчиво развитие

Стажанти днес – лидери утре: Менторството във Vivacom като път към устойчиво развитие

България Преди 5 часа

В основата на стажантската програма на Vivacom стоят не просто знанията, а човешкият подход

Въведоха електронна система за имунизациите

Въведоха електронна система за имунизациите

България Преди 5 часа

Системата ще създаде единна среда за обмен на информация между МЗ, регионалните здравни инспекции и лечебните заведения