Синдром на самозванеца: Какво представлява той, кой го получава и какво можем да направим по въпроса?
Източник: iStock

Н якога усещали ли сте, че не заслужавате успехите си – въпреки дипломите, усилията и похвалите?

Какво представлява синдромът на самозванеца?

Синдромът на самозванеца е в известен смисъл обратното на ефекта на Дънинг-Крюгер. Докато последният се отнася до феномена, че не можете да видите недостатъците си, първият се проявява, когато сте наистина, наистина добър в нещо - може дори да имате похвали, награди, отличия и т.н., за да го докажете - и въпреки това по някаква причина просто не можете да приемете способностите си за легитимни, пише iflscience.

„Познавам хора, които имат определено ниво на експертни познания или са направили много проучвания по дадена тема, но се държат настрана по време на срещи“, казва Сюзън Дейвид, психолог и съосновател и съдиректор на Института по коучинг. 

„По време на тези срещи те си мислят: „Как попаднах в тази стая с хора, които очевидно са по-умни от мен?“, разкрива тя и допълва: „Те ще разберат, че съм фалшив“.

Това може да се окаже порочен кръг. Обременени от убеждението, че не принадлежите на мястото, на което сте попаднали, вие се преуморявате, стремейки се към все по-високи стандарти. Не е изненадващо (поне за външните хора), че това ви носи похвали и похвали - което само ви кара да се чувствате още по-голям измамник. 

„Когато чуем нещо положително, искаме да го отхвърлим, да покажем на другите, че сме сгрешили и че не сме се справили добре. Подобно мислене ни вкарва в цикъла на синдрома на самозванеца“, казва Лиза Орбе-Аустин, лицензиран психолог, треньор на ръководители и автор, пред болница McLean. 

Кой страда от синдрома на самозванеца?

Когато терминът е въведен за първи път през 1978 г., синдромът на самозванеца има очевиден избор на жертва: жените.

„През последните пет години сме работили в индивидуална психотерапия, тематично ориентирани групи за взаимодействие и колежански курсове с над 150 изключително успешни жени - жени, които са защитили докторски степени в различни специалности, които са уважавани професионалисти в своите области или са студентки, признати за отлични постижения“, пишат Полин Роуз Кланс и Сюзън Амент Аймс. 

„Въпреки спечелените дипломи, научните отличия, високите постижения на стандартизираните тестове, похвалите и професионалното признание от колеги и уважавани авторитети обаче тези жени не изпитват вътрешно чувство за успех. Те се смятат за „самозванки“.

„Жените, които се сблъскват с феномена на самозванеца, поддържат силна убеденост, че не са интелигентни; всъщност те са убедени, че са измамили всеки, който мисли обратното. Например студентките често си фантазират, че по погрешка са били приети във висше училище поради грешка на приемната комисия. Многобройни дипломантки заявяват, че високите им резултати от изпитите се дължат на късмет, на грешна оценка или на грешна преценка на преподавателите. С други думи, тези жени намират безброй средства, за да отрекат всяко външно доказателство, което противоречи на убеждението им, че в действителност са неинтелигентни“, съобщават Полин Роуз Кланс и Сюзън Амент Аймс.  

През изминалите десетилетия обаче стана ясно, че синдромът на самозванеца не е характерен само за определена демографска група - дори и да е по-разпространен при някои от тях, отколкото при други. Изглежда, че жените го изпитват по-често и по-силно от мъжете; етническите и расовите малцинства са също така непропорционално засегнати. Но ново проучване в Дания открива един общ знаменател, който може да засегне всеки: психичното ви здраве.

„Хората с тревожност и депресия са склонни да проявяват постоянна неувереност в себе си, както я наричаме. Изкривената им преценка за собствените им способности може да ги накара да избягват нови задачи, дори когато могат да ги изпълнят“, обяснява Сухарит Катял, докторант в катедрата по психология в Университета в Копенхаген. 

Заключението е резултат от нещо, което вероятно ви е добре познато - или поне на леля ви, която не спира да ви изпраща досадните покани през Фейсбук.

„Ние помолихме участниците да завършат компютърна игра, в която трябваше да помогнат на жителите на „Фрутвил“ в събирането на плодове“, каза Катял. 

И това, което те откриха, беше доста интересно. Не само че участниците с тревожност или депресия подценявали представянето си - по-скоро те изобщо не можели да го видят.

„Открихме, че участниците със симптоми на тревожност и депресия често пренебрегваха моментите, в които изпитваха висока увереност в отговорите си",  обясни Катял. 

„Вместо това, когато преценяваха цялостното си представяне, те се фокусираха върху ситуациите, в които отговорите им бяха съпроводени с ниска увереност.“

Какво да правим със синдрома на самозванеца

Положителната страна на всичко това? Има един доста очевиден начин да помогнете на самозванеца: положителна обратна връзка.

„Нашето проучване посочва необходимостта от интервенции, които да са насочени конкретно към метакогнитивните изкривявания при хора с тревожност и депресия“, казва Катял.

„Всъщност е ефективно да накараме тези постоянно неуверени хора да се фокусират повече върху успехите си и по-малко върху вътрешната си несигурност“, казва Катял.

„Някои хора се нуждаят от помощ, за да приемат собствените си преценки с известна доза сол - в противен случай те просто ще поддържат изкривена, негативна представа за собствените си възможности“, добави той.

Разбира се, това няма да им хареса - това е част от целия синдром на самозванеца. Но ако се окаже, че инстинктивно отхвърляте похвалите, може би се успокойте и ги преосмислете: „Комплиментът е свързан с отношенията. Губим този относителен момент, когато някой ни каже, че сме свършили добра работа, а ние не го приемем​, казва Орбе-Аустин пред болница „Маклейн“. 

Вместо да казвате: „Не, представянето ми беше толкова добро“, съветва Орбе-Аустин, „установете контакт с очи и кажете: “Много ви благодаря. Наистина оценявам това - за мен е голяма чест, че отделихте време да ми кажете нещо“.

Помнете, че далеч не сте единственият човек, който се чувства по този начин, и е много малко вероятно да сте се озовали там, където сте, само заради късмет или неволна измама. 

И ако всичко друго се провали, просто си спомнете за онова парти, на което присъстваха един автор и един недотам уверен астронавт. 

„Почувствах се малко по-добре" - спомня си авторът. „Защото ако Нийл Армстронг се е чувствал като измамник, може би всички са се чувствали така. Може би нямаше никакви възрастни, а само хора, които бяха работили усилено, имаха късмет и бяха малко извън себе си, като всички ние вършехме най-добрата работа, на която бяхме способни, а това е всичко, на което можем да се надяваме.“

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 3 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 9 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 9 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 10 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 10 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 10 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 10 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 10 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 11 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 11 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 11 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала