Мартина Ганчева: Журналистиката беше любов от пръв поглед!
Източник: NOVA

К расива, амбициозна и целеустремена. Чаровната ѝ усмивка ни радва от телевизионните екрани всяка събота и неделя. Тя е "Мис ТВ чар" и в същото време - единственият български журналист, правил интервю с Траян Бъсеску като действащ президент на Румъния. Преводач е и на автобиографията на настоящия румънски президент Клаус Йоханис. Вижте какво сподели водещата на "Събуди се" по NOVA Мартина Ганчева за опита си като журналист и любимите си занимания в свободното време в интервю за Vesti.bg. 

Източник: NOVA

Какво за теб е професията? Винаги ли си искала да се занимаваш с журналистика?

"Обичам професията си. Журналистиката не е детската ми мечта, но беше любов от пръв поглед. Разбрах, че искам да работя точно това, когато на 18 години се озовах в русенското радио "Темпо", а малко по-късно започнах работа в БНР".
  
Откъде започна твоето телевизионно приключение? А появата ти за първи път на екран?

"Започна от Телевизия "ДЕН". Попаднах на обява за водещи на новини и се явих се на кастинг. Никога преди това не бях заставала пред камера, не знаех какво е аутокю. Вкараха ме в студиото и помня, че светлината от прожекторите тогава ми се стори много ярка. Почти не виждах това, което трябваше да чета. Беше като кратка новинарска емисия. Когато приключихме, Уляна Пръмова, тогавашният ръководител на "Новините" в "ДЕН" и главният режисьор Христо Чилингиров ме извикаха настрани и ми казаха почти в един глас: "Момиче, родена си за тази работа. Камерата те обича". Седмица по-късно започнах да водя Новините в телевизия "ДЕН". Това беше началото на моето телевизионно приключение".

Източник: NOVA

Научихме, че имаш афинитет към съседна Румъния. Определено се интересуваш от тяхната политика и икономика. Разкажи ни повече за онова, което привлече интереса ти.

"Преди да направя магистратура по "Международни политически отношения и сигурност", завърших румънска филология. Оттам и интересът ми към северната ни съседка. Тя е само на една река разстояние. Вълнува ме всичко, свързано с нейния политически, икономически, социален и културен живот".

А има ли румънски политик, на когото симпатизираш?

"Целият политически спектър ми е интересен. Имала съм възможност да интервюирам предишния президент Траян Бъсеску, преведох на български биографията на настоящия – Клаус Йоханис. Разговаряла съм с настоящия финансов министър Еуджен Теодорович, бившия правосъден министър Моника Маковей. Евродепутати, кандидати за президентския пост, за кметското кресло. Имала съм възможност да контактувам с представители на всички политически сили в Румъния".

Според теб каква е разликата между българите и румънците? Те изглежда се справят по-добре от нас в редица аспекти, какво можем да научим от тях?

"Всъщност ние много си приличаме по манталитет. Вярно е, че преди корона кризата те се справяха по-добре икономически, имат по-висок стандарт на живот, големите международни компании предпочитат да инвестират там, а не тук. Но нека да не забравяме, че румънският пазар е по-голям. Това, за което аз много уважавам северните ни съседи е, че ценят своята история, пазят културните си забележителности и знаят как да продадат, да лансират марката "Румъния". А по време на кризи показаха, че имат силно гражданско съзнание и са сплотени".

Преводач си на автобиографията на настоящия им президент Клаус Йоханис. С какво те впечатли и какви емоции остави у теб книгата?

"Освен за политика, от книгата научих много и за човека Клаус Йоханис. Че е етнически германец, че е живял в бедност, че още пази часовника на дядо си, че обича да кара колело и противно на общото схващане, не обича да е в светлината на прожекторите. Неслучайно дълги години го наричаха "джентълменът на румънската политика".
  
А сега малко повече за теб самата. Какво те вдъхновява - и в професията, и в живота?

"Хора с интересни съдби. Чужди култури. Нови места".

Има ли човек, с когото би искала да направиш интервю, но не си имала досега възможност?

"Списъкът е безкрайно дълъг..."

Без какво не можеш?

"Без любимите ми хора и без кафе".

Ти си пътешественик по душа. Кое е мястото, което те е впечатлило най-много и с какво?

"Югът. Италия, Испания, Португалия".

Кое е мястото, което копнееш да посетиш, но все още не си имала възможност?

"Южна Франция. Мечтая да е точно както в един от любимите ми филми "Добра година". С дъх на лято, лавандула и хубаво вино".

Как обичаш да си почиваш от ангажиментите?

"Като пътувам, като спортувам. Като се срещам с приятели. Когато съм в града и не съм на работа, много обичам да ходя пеша, да наблюдавам, да снимам, да пиша".
 
А къде ще прекараш почивката си това лято?

"На морето. Още не съм решила на кое море :-]"

За какво мечтаеш?

"Аз съм от хората, които обичат да мечтаят, да кроят планове, но наскоро си дадох сметка, че истински важните и хубави неща се случват тук и сега. И смятам да им се насладя!"

Ти си изключително целеустремена и амбициозна. Какво си си наумила да изпълниш до края на 2020 година?

"Да продължавам да ви будя от малкия екран със същия заряд, както досега!"

Източник: NOVA

 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 час

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 1 час

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 2 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 2 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 3 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 5 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент