“IT секторът – индустрията с най-голям потенциал за растеж в България“ – интервю с Екатерина Темелкова
Източник: СофтУни

IT секторът нараства с умерени темпове и ще продължи да расте през следващите години.  

Какви са тенденциите за развитие в сферата, какво отличава IT професията в сравнение с други и как доброто образование повишава шансовете за успех в технологичния свят? 

Днес на тези и още въпроси ще ни отговори Екатерина Темелкова – изпълнителен директор на СофтУни – водещата образователна организация у нас, предлагаща качествено, достъпно и практическо образование по програмиране, QA, дигитален маркетинг и дизайн.

Според последния доклад от българската асоциация на софтуерни компании (БАСКОМ) ще има 12% ръст за 2024 година в ИТ сектора. Бихте ли споделили как виждате развитието на индустрията в бъдеще?

2023 година беше предизвикателна за IT сектора, защото много индустрии, с които той е свързан, изпитаха затруднения и това доведе до забавяне на растежа. Подчертавам, че не говорим за криза в сектора, а за по-бавен ръст. Това е очакван и нормален процес в икономиката. 

Българският IT сектор продължава да расте и няма изглед това да се промени в близко или далечно бъдеще. Ръстът в индустрията е факт, макар и с по-забавени темпове, и ще се запази както през настоящата, така и през следващите години.

И това е напълно нормално, предвид че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. 

До 2025 г. новонаетите специалисти в IT сферата се очаква да са над 14000 и дори към момента има близо 3000 отворени обяви за работа в сектора. ИТ специалистите продължават да бъдат търсени, а професията е една от най-ценените и перспективни у нас.

Това, което наблюдавахме през последните години, беше нездравословен свръхрастеж, който започна по време на пандемията през 2020 година.

Технологични гиганти и големи корпорации назначиха екипи с внушителен брой софтуерни специалисти, които да изпълняват специфични за пандемичната обстановка задачи. След нормализиране на ситуацията, свръхнаетите кадри бяха освободени. Това не означава, че са трайно незаети в ИТ сектора, а само че са се пренасочили към други компании и проекти.  

В същото време ИТ пазарът на труда беше прегрял и ориентиран повече към кандидата, като за един кадър се бореха много компании. Това доведе до завишените и често непазарни очаквания по отношение на възнагражденията.   

След всичко това, в момента се случва естествено оздравяване на ИТ сектора и очакваме той да продължи да расте по-балансирано и устойчиво. 

Какво отличава IT професиите на днешния пазар на труда? 

Технологичните знания са знания на бъдещето. 

IT професиите се отличават с редица предимства, които ги превръщат в предпочитан избор. В последните години това е най-добре платената работа в България. Освен конкурентното заплащане, което често се изтъква като основен фактор, има и множество други аспекти, които допринасят за нейната популярност.

Индустрията предлага и богат избор от специализации, което означава, че дори да не си програмист, можеш да намериш своето място като QA специалист, системен администратор, специалист по киберсигурност, IT Project Manager и т.н. Това разнообразие гарантира, че всеки може да намери подходящата позиция за себе си, стига да има интерес и желание за развитие в сферата на информационните технологии.

IT секторът предоставя и голяма гъвкавост – заетите в тази сфера имат възможност за работа от вкъщи или от различни локации. Заедно с това софтуерните специалисти могат да работят на международната технологична сцена, по проекти от цял свят, без да се налага да напускат страната или дома си.

Не на последно място, IT специалистите имат единствената по рода си възможност да работят в различни индустрии, тъй като дигитализацията засяга всички сектори на икономиката – от здравеопазването и производството до финансовия сектор и много други. 

Какво според Вас ще се промени в IT индустрията от сега нататък? 

Можем да очакваме няколко тенденции, които ще оформят ИТ сектора в следващите години.

Техническите умения остават водещи – ще се очаква от служителите да учат нови технологии, да бъдат все по-адаптивни и непрестанно да надграждат уменията си. Ще се акцентира и на меките умения като комуникативност, способност за работа в екип, критично мислене и адаптивност. Проектите занапред ще стават все по-комплексни, което ще изисква набор от знания и умения в различни сфери. 

Ще се затвърди необходимостта хората, влизащи в ИТ сектора, да имат реалистични очаквания към пазара на труда и кариерното си развитие. Те следва да бъдат наясно, че високите възнаграждения и добри условия на труд са следствие на положените усилия и релевантен опит.  Постоянното учене, усъвършенстването на уменията и адаптирането към новите технологии са ключови за успешно развитие в индустрията.

Очертава се промяна в бизнес моделите на много IT компании. Тенденциите са все повече от тях да се насочат към разработването на собствени продукти, докато аутсорсингът и разработката на софтуер (които в момента вземат превес) ще отговарят за по-малка част от бизнеса на компаниите. Това не само увеличава потенциала за разрастване на бизнеса и достигане на повече клиенти, но и позволява на компаниите да имат по-голям контрол върху иновациите и да имат по-устойчиви конкурентни предимства.

Технологичните тенденции в областта на изкуствения интелект (AI), машинното обучение, блокчейн технологиите и Internet of Things (IoT) ще продължат да трансформират индустрията. Над 70% от компаниите в сферата вече използват AI в работата си. Този тренд ще се засилва с фокус към по-високата производителност и ефективност. Компаниите все повече ще интегрират изкуствения интелект в работата си с цел автоматизиране на повтарящи се процеси. В този смисъл използването на АI ще е ценно и конкурентно предимство.

Каква е ролята на образованието за успеха в IT сферата? 

Доброто образование играе критична роля за успеха в IT сферата. В СофтУни вярваме, че качественото, достъпно и практически насочено образование е ключът към успешна кариера в информационните технологии.

Стремим се да предоставяме обучения, фокусирани върху придобиване на реални умения, които могат да бъдат приложени веднага в професионална среда. Разбираме, че много хора се колебаят дали IT сферата е подходяща за тях, именно затова цялостните ни програми по софтуерно инженерство и QA стартират с безплатни въвеждащи курсове. Те дават възможност на всеки да се докосне до света на технологиите и да прецени дали това е областта, в която иска да се развива. Много от нашите студенти не са били сигурни в началото, че програмирането е за тях, но впоследствие са осъзнали, че искат да продължат да се развиват професионално в тази посока.

Успешните истории на хиляди наши реализирали се в IT сферата курсисти и общността ни от над 400 хиляди души са ясен показател за ефективността на образователния ни подход. С правилното образование и подкрепа, всеки има потенциала да успее в IT индустрията, независимо от своя предишен опит.

Важно е да подчертаем, че образованието в IT сферата не се ограничава само до придобиването на базови знания и умения. IT индустрията е изключително динамична, с постоянно появяващи се нови технологии и практики. Затова специалистите следва да се развиват постоянно, така че да останат актуални и конкурентоспособни на пазара на труда.

Какъв съвет бихте дали на младите и начинаещите, които в момента се колебаят дали си струва да изберат IT професия? 

IT индустрията продължава да показва забележителен растеж и потребност от квалифицирани специалисти, на фона на текущите предизвикателства в световен мащаб. Тя предлага широк спектър от възможности за кариерно развитие в различни направления – от програмиране и разработка на софтуер, през киберсигурност и обработка на данни, до изкуствен интелект и много други.

Ако започнете да се обучавате сега, след година и половина-две вие ще сте натрупали ценни умения и знания, които ще ви превърнат в конкурентен експерт на пазара на труда. 

Важно е да знаете, че, както във всяка друга професия, пътят от начинаещ до експерт изисква време, усилия, постоянство, дисциплина. Светът става все по-дигитализиран и потребността от квалифицирани IT специалисти ще продължи да нараства. Така че, ако имате интерес към технологиите и желание да се развивате в тази посока, не се колебайте да направите първата стъпка към вашето перспективно бъдеще. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НАТО модернизира авиобазите в Безмер и Враждебна

НАТО модернизира авиобазите в Безмер и Враждебна

България Преди 4 минути

Целта е подобряване на способностите за въздушно базиране

Край на харченето по инерция: Фискалният съвет предлага оценка на държавните програми

Край на харченето по инерция: Фискалният съвет предлага оценка на държавните програми

Парите ни Преди 31 минути

Нов механизъм предвижда преглед на бюджетните програми на всеки две години и закриване на най-неефективните

15 лекари и 12 часа операция: Медицинско чудо в Бургас възстанови челюстта на жена

15 лекари и 12 часа операция: Медицинско чудо в Бургас възстанови челюстта на жена

България Преди 1 час

Сложната реконструктивна процедура е сред рядко извършваните в България и изисква високоспециализиран екип.

„Те нямат семейства“: Мъск изпраща роботи да строят първата колония на Луната

„Те нямат семейства“: Мъск изпраща роботи да строят първата колония на Луната

Свят Преди 1 час

Роботите Optimus на Tesla ще подготвят всичко на Луната, защото хората се поддържат живи много по-трудно, а роботите нямат семейства

Брюксел заплашва Meta с глоба заради Facebook и Instagram

Брюксел заплашва Meta с глоба заради Facebook и Instagram

Свят Преди 1 час

Европейската комисия настоява за премахване на безкрайното превъртане, автоматичното възпроизвеждане и част от персонализираните препоръки

Киев "все още  е далеч от прелом във войната" с Русия

Киев "все още е далеч от прелом във войната" с Русия

Свят Преди 1 час

Руските сили, които са били предприели "активни настъпателни операции в 13 сектора на фронта", сега продължават да ги провеждат в най-много "шест или седем" и понасят тежки загуби

,

Студентка приземи сама самолет след внезапната смърт на инструктора ѝ

Свят Преди 2 часа

Рутинен тренировъчен полет в Аржентина се превърна в истински кошмар за млада курсантка. Въпреки шока от фаталния инцидент с нейния 42-годишен учител, момичето успя самостоятелно да овладее машината и да я приземи на летището

Аварийно кацане: Двигател на самолет се повреди, отломка рани пътник

Аварийно кацане: Двигател на самолет се повреди, отломка рани пътник

Свят Преди 2 часа

Екипажът е взел решение за аварийно завръщане, а причините за техническата неизправност се разследват

Шеф Манчев променя правилата в „Черешката на тортата“

Шеф Манчев променя правилата в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 2 часа

Нови звездни домакини ще се развихрят в кухнята от понеделник до петък в 20:00 ч. по NOVA

СГП разпореди проверка по сигналите за ползване на PNR данни

СГП разпореди проверка по сигналите за ползване на PNR данни

България Преди 2 часа

Проверката е по сигнали от депутати, адвокати и граждани, свързани с използването на PNR информация.

Моден триумф в Лондон: Лили Алън прикова погледите с дръзка визия на наградите Silver Clef

Моден триумф в Лондон: Лили Алън прикова погледите с дръзка визия на наградите Silver Clef

Любопитно Преди 2 часа

Певицата Лили Алън прикова всички погледи на юбилейните награди Silver Clef в Лондон. 41-годишната звезда се появи с дръзко дантелено бюстие и бе отличена с приза „Икона“ на бляскава церемония, пълна със знаменитости

<p>Невероятен обрат: Сняг през юли и бури удариха Румъния</p>

Сняг в Румъния насред лятото: Планината Бучедж побеля, туристи караха сноуборд

Свят Преди 2 часа

Температурите паднаха до едва 1 градус, а в други части на страната бури и градушки нанесоха сериозни щети.

Кога ще бъде завършен Софийският околовръстен път? Шишков обяви следващите стъпки

Кога ще бъде завършен Софийският околовръстен път? Шишков обяви следващите стъпки

България Преди 3 часа

Предстоят одобряване на ПУП, отчуждителни процедури и подготовка за строителството на последния незавършен участък

,

Почина Уоли Фънк - най-възрастната жена, излетяла в Космоса

Свят Преди 3 часа

Легендарната американска авиаторка си отиде на 87-годишна възраст. През 1961 г. НАСА ѝ отказва мисия, защото е жена, но 60 години по-късно тя сбъдна мечтата си и полетя в Космоса с ракетата на Джеф Безос

Мариян Карагьозов

Десет години по-късно – Турция след неуспешния опит за преврат

Свят Преди 3 часа

Опитът за преврат остави траен отпечатък върху Турция, подчертава анализаторът Мариян Карагьозов

ФСС: Украйна готвела удар по военно летище с AI дронове

ФСС: Украйна готвела удар по военно летище с AI дронове

Свят Преди 3 часа

ФСС твърди, че ГУР е подготвяло удар по летището „Ростов-Централен“, а руски гражданин е съдействал за предотвратяването му