Н а 6 май 2023 г. крал Чарлз III беше коронясан официално като монарх на Великобритания. Датата, съвпадаща с българския национален празник Гергьовден, ще остане в историята като първата коронация в британското кралско семейство от почти 70 години.
Майка му – кралица Елизабет II управлява в продължение на почти седем десетилетия след коронацията ѝ на 2 юни 1953 г. Чарлз се възкачва на британския трон на 8 септември 2022 г. след смъртта на майка си, кралица Елизабет II. Той е най-дълго просъществувалият британски престолонаследник, надминавайки рекорда на Едуард VII на 20 април 2011 г. Когато става монарх на 73-годишна възраст, той е най-възрастният човек, постигнал това, като предишният рекордьор е Уилям IV, който е на 64 г., когато става крал през 1830 г.
Чарлз беше престолонаследник в продължение на твърде много години, повече от всеки друг в историята. Вероятно за едно дете е странно да чака смъртта на майка си, за да встъпи в ролята, за която е роден и за която е подготвян цял живот.
Кой е монархът на Великобритания
Чарлз Филип Артър Джордж е роден на 14 ноември 1948 г. по време на царуването на дядо му по майчина линия крал Джордж VI и става престолонаследник, когато майка му – кралица Елизабет II наследява трона през 1952 г.
Той е обявен за принц на Уелс през 1958 г., а официалната церемония се провежда през 1969 г. След като завършва история в университета в Кеймбридж, Чарлз служи в Кралските военновъздушни сили и Кралския флот от 1971 до 1976 г. През 1981 г. се жени за лейди Даяна Спенсър. Те имат двама сина, Уилям и Хенри. След години на отчуждение, Чарлз и Даяна се развеждат през 1996 г., след като и двамата са участвали в широко коментирани извънбрачни връзки. Даяна умира в резултат на наранявания, получени при автомобилна катастрофа на следващата година. През 2005 г. Чарлз се жени за дългогодишната си партньорка Камила Паркър Боулс.
Като наследник, Чарлз поема официални задължения и ангажименти от името на майка си
и представлява Обединеното кралство при посещения в чужбина. Той основава „Тръстът на принца“ през 1976 г., спонсорира благотворителните организации на принца и става патрон или президент на повече от 800 други благотворителни организации и организации. Той се застъпва за опазването на историческите сгради и значението на традиционната архитектура в обществото. В този дух той създава експерименталния нов град Паундбъри. Чарлз, природозащитник, подкрепя биологичното земеделие и действията за предотвратяване на изменението на климата по време на управлението си на именията на херцогство Корнуол, което му носи награди и признание, както и критики; той е и виден критик на приемането на генетично модифицирани храни, докато подкрепата му за алтернативната медицина е критикувана. Автор или съавтор е на 17 книги.
Скандалите в живота на Чарлз
- Телефонен разговор с Камила от 1989 г.
Скандалет телефонен разговор от 1989 г. между тогавашния принц на Уелс и Камила Паркър Боулс беше публикуван в пресата през ноември 1992 г. По това време Чарлз все още беше женен за принцеса Даяна.
Телефонният разговор е бил със сексуален характер, като Чарлз се шегува, че би искал да се превърне в чифт „бикини“ или „тампон“, за да може да „живее вътре“ в панталоните на Камила.
- Чарлз и Даяна се разделят през 1992 г., развеждат се чак през 1996 г.
Чарлз и Даяна се разделят през 1992 г. и продължават да изпълняват кралските си задължения поотделно, преди официално да подадат молба за развод през 1996 г. През юни 1994 г. Чарлз признава, че е имал афера с Камила по време на интервю с режисьора на документални филми Джонатан Димбълби, съобщи The New York Times. В нощта, в която беше излъчено интервюто, Даяна се появи на събитие в галерия „Серпентайн“ в Лондон, облечена в черна рокля с дълбоко деколте, която по-късно беше наречена „Роклята на отмъщението“.
- Сватба с голямата любов Камила
Чарлз и Камила се ожениха на гражданска церемония в Уиндзор Гилдхол на 9 април 2005 г. Като се ожени за Камила, която се разведе с бившия си съпруг Андрю Паркър Боулс през 1995 г., Чарлз наруши важно кралско правило. Някога се е смятало за табу за членовете на кралското семейство да се женят за разведен човек. Кралица Елизабет II и съпругът ѝ, принц Филип, не присъстваха на церемонията, но дойдоха на приема в замъка Уиндзор.
- Намеса в политиката
Тъй като Великобритания е конституционна монархия, кралското семейство остава политически неутрално и обикновено не се намесва във вземането на политически решения. Въпреки това, Чарлз изглежда е прекрачил границите през 2000-те години с поредица от политически искания под формата на писма до тогавашния премиер на Обединеното кралство Тони Блеър. Някои от исканията включват призив за действие за подобряване на оборудването на войските, сражаващи се в Ирак, както и наличието на алтернативни билкови лекарства във Великобритания, съобщава изданието.
Писмата са наречени „бележките на черния паяк“ от пресата заради характерния почерк на Чарлз. Говорител на принца тогава защити писмата, казвайки, че той изразява „загриженост относно въпроси, които е повдигнал публично“ и че те са от обществен интерес.
- Принц Хари говори за отношенията си с Чарлз III пред Опра Уинфри
Принц Хари каза на американската тв водеща Опра Уинфри, че е имал проблеми отношения с Чарлз след оттеглянето му от кралския живот. Хари каза пред Уинфр, че отношенията му с Чарлз са се влошили заради неговото и на жена му Меган Маркъл оттегляне от кралските задължения през януари 2020 г. Той каза, че Чарлз е спрял да приема обажданията му и че е бил финансово откъснат от кралското семейство. Въпреки това, Чарлз спомена своята „любов към Хари и Меган, докато те продължават да градят живота си в чужбина“.
- Схемата „пари срещу почести“
През февруари 2022 г. британската полиция започна разследване на благотворителната организация на Чарлз, The Prince's Trust, заради обвинения, че близък помощник на принца Майкъл Фосет е предложил на саудитски магнат рицарско звание в замяна на дарения от 2 милиона долара.
Саудитският бизнесмен Махфуз Марей Мубарак бин Махфуз е платил десетки хиляди долари „на посредници, свързани с принца“, които му казали, че могат да му присъдят почетен орден CBE – най-високото отличие на Ордена на Британската империя за тези, които не са британски граждани. Говорител на Чарлз заяви пред The Mirror тогава: „Принцът на Уелс не е знаел за предполагаемото предложение за почести или британско гражданство въз основа на дарение за неговите благотворителни организации“.
Най-забележителните моменти от коронацията на крал Чарлз III
Чарлз става крал Чарлз III с коронацията си на 6 май 2023 г. в Уестминстърското абатство. Ето най-ключовите моменти от величественото кралско събитие:
- Корони
След като е помазан със сребърна лъжица от XII в., най-старият предмет, исползван в британските коронации, архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби постави короната на Свети Едуард върху главата на Чарлз III. Това е единственият път, когато Чарлз някога ще носи короната на Свети Едуард, която е запазена за коронацията на нов монарх; короната е била изработена за съименника на новия крал, Чарлз II, през 1661 г.
Малко след това Камила също беше коронясана. Подобно на съпруга си, тя беше помазана със свето масло от архиепископа на Кентърбъри – този път пред очите на публиката – преди короната на кралица Мери да бъде поставена на главата ѝ.
- Кралица-консорт
За първи път от 1937 г. коронацията на крал Чарлз III включваше и коронация на кралица-консорт. Кралица Елизабет (бел.ред. известна и като кралицата майка), съпруга на крал Джордж VI, е последната коронована кралица-консорт.
- Карета
За коронацията Чарлз и съпругата му Камила нарушиха традицията и пътуваха от Бъкингамския дворец до Уестминстърското абатство в Лондон в модерната държавна карета за диамантения юбилей, изработена в чест на 60-ата годишнина на майка му на трона. Те се върнаха с „Коронационното шествие“ в 260-годишната Златна държавна карета, която тежи четири тона и трябва да бъде теглена от осем коня.
Използвана е при всяка коронация от тази на крал Уилям IV през 1831 г. и е използвана за първи път от Джордж III за пътуване до държавното откриване на Парламента през 1762 г. Пътуването обратно беше много по-бавно, тъй като Златната държавна карета може да пътува само с пешеходна скорост.
- Дамата в синьо
Облечена в синьо-зелена пелерина и шапка със златни детайли, жена в синьо привличаше вниманието, докато държеше важен предмет от коронационните регалии – Меча на приношението или Скъпоценния меч, преди и след инвеститурата, когато беше използван. Но коя е тя?
Пени Мордаунт е консервативен законодател в Обединеното кралство от 2010 г. Тя участва в церемонията, защото като настоящ лидер на Камарата на общините е и лорд-председател на Тайния съвет – орган, съставен от висши политици, които действат като официални съветници на монарха. Председателят на съвета участва в различни кралски церемонии, действайки като символичен мост между краля или кралицата и избраните служители на страната. Мордаунт говори на прокламацията на крал Чарлз, два дни след смъртта на кралицата.