В началото на май 1945 г. нацистка Германия окончателно капитулирала пред съюзническите сили, с което е сложен край на войната в Европа.
В чест на това Уинстън Чърчил обявил официален празник - 8 май (в някои източноевропейски страни, включително Русия, се отбелязва на 9 май заради часовата разлика). Този ден бил наречен Ден на победата в Европа, пише Sky History.
Повечето хора знаели, че на Деня на победата в Обединеното кралство, както и в други съюзнически държави, се провели масови партита и тържества. Но имало и някои интригуващи факти за Денят на победата, които не били толкова известни.
1. Германия капитулирала за втори път — по искане на Сталин
За първи път германците капитулирали напълно в Реймс, Франция, на 7 май 1945 г. Капитулацията влязла в сила на 8 май.
Въпреки това Сталин не останал доволен. Той искал някои промени в документа за капитулация и смятал, че както германските, така и съветските представители не били достатъчно високопоставени. Освен това смятал, че е по-добре капитулацията да се извършила в Берлин, центъра на нацистката власт.
Някои твърдели, че истинската причина на Сталин била, че първоначалната церемония по подписването не донесла достатъчно слава на Съветския съюз.
Във всеки случай по-висшестоящ германски представител, Вилхелм Кайтел, отишъл в Берлин на 8 май, за да подпишел друга, малко по-различна капитулация. Тази капитулация била подписана около полунощ – някои казали, че била малко преди полунощ, други — че била малко след това.
VE DAY | 80 Year anniversary
— 11🐰23 (@RiteWabbit) May 1, 2025
Falls on 5/8/9
May 8th 2025 pic.twitter.com/pD5JQDtohH
2. Денят на независимостта се празнувал на различни места в различни дни
Като се взели предвид всички сложни детайли на капитулацията на Германия, не било изненадващо, че различни групи в крайна сметка празнували Деня на независимостта в различни дни.
Повечето от съюзниците празнували на 8 май. Но поради часовата разлика Нова Зеландия в крайна сметка празнувала на 9 май.
Съветският съюз признал за официална едва втората капитулация на Германия. Но документ, подписан много късно на 8 май в Германия, бил подписан на 9 май московско време. Затова Съветският съюз празнувал на 9 май, наричайки го Ден на победата — който се празнувал в Русия и до днес.
3. Правителството било готово за масови партита
На 7 май вечерта било обявено, че 8 май ще бъде национален празник. И Чърчил предприел някои стъпки, за да гарантирал, че празненствата минат безпроблемно. Всъщност той се свързал с Министерството на храните, за да се уверил, че има достатъчно бира.
И все пак, както се оказало, това не било достатъчно. Въпреки че празненствата продължили до късно през нощта, до вечерта бирата свършила в много кръчми.
People celebrate VE Day in London, 8 May 1945.
— Imperial War Museums (@I_W_M) May 8, 2024
News that Germany had surrendered had been broadcast the day before and a national holiday was declared in Britain for the following day.
IWM MGH 6901 <1/4> pic.twitter.com/kwnJ0itj5m
Правителството също така временно облекчило правилата за дажби, за да позволило на хората да си купят знамена и кокили, без да използвали скъпоценните купони за дажби.
Други социални правила също били облекчени. Хората се плискали във фонтани, палили огньове в лондонските паркове и дори спали на улицата след дълга нощ на забавления. Полицията разрешила всичко това, а проблемите били малко.
4. Въпреки цялата радост от Деня на победата, след това дажбите всъщност се увеличили
Разбира се, Денят на победата не означавал, че Втората световна война приключила. Боевете не свършили до капитулацията на Япония.
When VE Day finally came in May 1945 it was met with relief, exhaustion, and cynicism. Was the #SecondWorldWar really over?
— History Today (@HistoryToday) April 29, 2025
🔒 Archive subscribers can read Steven Casey’s new feature nowhttps://t.co/S0Ss0p2jcS
Затова много трудности продължили. Всъщност един от най-изненадващите факти за Деня на независимостта бил, че след него дажбите за храна се увеличили. Само три седмици след радостта от Деня на победата дажбите от бекон били намалени. А през 1946 г., след истинския край на войната, започнали да се дават дажби за хляб — което никога не се случило по време на войната.
5. Хората празнували съюзниците на Великобритания
Както вече споменахме, хората бързали да си купят знамена и букети, за да украсят улиците. Но макар да си представяли сцена, пълна с флагове, това не било точно така.
Ако разгледали снимки на участниците в Деня на независимостта, щели да видят как се развявали американското знаме със звезди и райета и съветското знаме.
6. Принцеса Елизабет празнувала с публиката маскирана — и дори направила конга
Имало много истории за хора, които танцували конга по улиците на Лондон, за да отпразнуват Деня на победата. Но знаете ли, че бъдещата кралица Елизабет II също танцувала тази нощ?
Един от най-странните факти за деня бил, че бившата принцеса Елизабет се забавлявала заедно с всички останали в Лондон. Тя носела униформата си на помощна транспортна служба и заедно с принцеса Маргарет излязла, за да се смеси с празнуващите тълпи.
В интервю, дадено много по-късно, тя дори описала как танцувала конга в хотел „Риц“.
7. Сраженията в цяла Европа приключили едва седмица по-късно
За съжаление, не всички германски сили в Източна Европа се предали на Деня на независимостта.
Сраженията в Прусия и Латвия все още продължили до 14 май. А германските войски в Югославия капитулирали едва на 15 май, цяла седмица след Деня на независимостта.