В сяко дете има своите страхове – те може да са породени от „чудовището, което живее под леглото“ или от съседското куче, което лае през нощта.
Много често за възрастните причините за детските притеснения изглеждат странни и неоснователни, но трябва да имаме предвид, че за децата това е нещо, което те не могат да контролират и да рационализират.
Децата имат нужда от нас да ги успокоим и да им помогнем да се чувстват сигурни. Ако не ги подкрепим да преодолеят страховете си, много вероятно е някой ден те да се превърнат във фобии, обясняват от Центъра за приобщаващо образование.
Ето защо те предлагат интересни и работещи начини как да помогнем на децата да се почувстват отново спокойни:
1."Можеш ли да го нарисуваш?"
Рисуването помага на децата да се отърват от своята тревожност в случаите, когато не могат да изразят страха си с думи.
2. "Нека си представим, че надуваме огромен балон. Да си поемем дълбок въздух и да надуваме докато изброим до три. 1-2-3…"
Когато си поемаме дълбоко дъх, няколко пъти един след друг, тялото ни наистина релаксира. Особено, ако го направим под формата на игра.
3. "Нека да оставим твоите притеснения на ето този шкаф, при другите неща, и ще ги вземем обратно, когато се върнем."
Децата носят проблема със себе си като физически предмет, особено ако е предстоящо събитие, което не може да се избегне. Нека да оставим проблема за малко настрани. Може и да забравят да си го вземат обратно.
4. "Затвори си очите. Представи си следното…"
Визуализацията е много ефективна техника за преодоляване на страховете. С гласа си опишете такова място, където детето ще се чувства в безопасност – любимата му детска площадка, парк, приказна страна и т.н.
5. "Нека направим списък на всички неща, които харесваш!"
Страхът блокира мозъка на човек и ни кара да мислим, че всичко се е объркало. Насърчете детето да се сети за всички онези неща, които го карат да се чувства щастливо.
6. "Нека намерим доказателства за това."
Събирането на достатъчно доказателства „за“ и „против“ съществуването на причините за проблема ще помогне на децата да разберат дали настина техните страхове са подплатени с факти или са измислица.
7. "Нека направим списък с всички хора, които те обичат."
Запомнете, че обичта е най-добрият начин да превъзмогнем чувството на тревожност и страховете си.
8. "Спомняш ли си, когато…?"
Помогнете на детето да си спомни онези моменти, в които се е чувствало щастливо.
9. "Разкажи ми повече за това."
Слушайте детето внимателно. Може би единственото нещо, от което то има нужда в момента, е да сподели мислите си и притесненията си с вас.
10. "Ще се справим с това заедно."
Покажете на детето, че то не е само и няма никога да бъде, без значение какво предстои да се случи.
11. "Нека да си измислим нова история/Да напишем нова приказка."
Въображението на децата работи непрестанно. Те постоянно си измислят как определена ситуация ще се развие във времето. Това понякога ги кара да се тревожат. Нека ви разкажат какво си мислят, а заедно ще съчините нова позитивна история.
12. "Това чувство ще отмине."
Децата често имат усещането, че чувството на тревожност никога няма да мине. Помогнете им да разберат, че всички проблеми са временни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!