Израел спира мирните преговори с палестинците
Източник: Thinkstock/Guliver

С поразумението за помирение между Организацията за освобождение на Палестина (ООП) и ислямисткото движение „Хамас“ е „пакт убиец на мира“, заяви министър-председателят на Израел – Бенямин Нетаняху, пред американската телевизия Ен Би Си.

„Това е огромна крачка назад“, допълни Нетаняху. „Мисля, че това, което се случи, е голям неуспех за мира, тъй като се надявахме, че президентът на Палестинската автономна власт Махмуд Абас ще вземе присърце идеята за две държави: една палестинска и една еврейска“, обясни премиерът. „Всъщност обаче той направи огромна крачка назад и сключи пакт с „Хамас“ – терористична организация, която призовава за унищожаването на Израел“, допълни той.

„Докато съм министър-председател на Израел няма да преговарям с палестинско правителство, подкрепяно от терористи, решени да ни унищожат“, каза в заключение Нетаняху.

По-рано днес местни медии съобщиха, че

израелското правителство е решило днес да прекъсне мирните разговори с палестинците

в отговор на постигнатото от палестинския президент Махмуд Абас споразумение за единство с ислямистката групировка „Хамас“.

Според израелските медии решението е било взето след 6-часово заседание на сектора за сигурност в правителството. Било решено още Израел да наложи

икономически санкции върху Палестинската автономия,

която упражнява ограничено самоуправление в окупирания от Израел Западен бряг на река Йордан. „Хамас“, включен от САЩ в списъка на терористичните организации, обяви споразумението за единство с Организацията за освобождение на Палестина (ООП) на Махмуд Абас в сряда.

„Хамас“ завзе Ивицата Газа от силите, лоялни на Абас, през 2007 г. Споразумението предвижда създаването на единно правителство на палестинските територии до пет седмици и всеобщи избори шест месеца по-късно.

Като първа реакция на споразумението между „Хамас“ и ООП Израел отмени насрочената за сряда среща с палестинските преговарящи за мир, на която трябваше да се търси начин за продължаване на срока на преговорите, провеждани под егидата на САЩ, извън посочения краен срок – 29 април – за постигане на мирно споразумение.

Израелски лидери заявиха, че Абас не може да бъде мирен партньор на Израел, ако се сближи с „Хамас“.

Същевременно

Европейският съюз приветства споразумението за помирение между палестинците,

но изтъкна, че е приоритет да бъдат продължени мирните преговори между палестинци и израелци, предаде АФП.

„Приоритетът на ЕС е тези преговори да продължат и след 29 април“ – датата, която е посочена като краен срок на този диалог, който в момента е в задънена улица, заяви говорител на дипломатическата служба на ЕС. Той напомни, че ЕС многократно е призовал „за палестинско помирение около фигурата на президента Махмуд Абас“.

В това блокът на 28-те вижда „важен елемент за единството на бъдещата палестинска държава“ в рамките на такова уреждане на отношенията, което предвижда съвместно съществуване с еврейската държава.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лидер на "Хизбула": Разоръжаването на движението би било равносилно на "унищожение"

Лидер на "Хизбула": Разоръжаването на движението би било равносилно на "унищожение"

Свят Преди 7 часа

Същевременно Касем повтори призива си към ливанското правителство да се откаже от преките преговори с Израел

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Свят Преди 8 часа

Визитата на Вучич в Китай се осъществява по покана на китайския президент Си Цзинпин

Почина майката на Софи Маринова

Почина майката на Софи Маринова

България Преди 9 часа

Певицата е отменила планираните си участия през следващите дни, за да се посвети на семейството и погребението

<p>Китай стартира ключова космическа мисия</p>

Китайска космическа станция „Тянгун“ приема нов екипаж от „Шънчжоу-23“

Любопитно Преди 9 часа

Подготвя се първият едногодишен орбитален престой на тайконавт

<p>Тръмп сложи край на 60-годишната практика за издаване на зелени карти</p>

САЩ: Кандидатите за зелена карта ще подават документи от родината си

Свят Преди 10 часа

Промяната, критикувана от правозащитни организации, е поредната значима стъпка на администрацията на президента Доналд Тръмп в областта на имиграционната политика

<p>Какво знаем за руската атака с &bdquo;Орешник&ldquo; срещу Украйна (ОБЗОР)</p>

Какво знаем за руската атака с „Орешник“ срещу Украйна

Свят Преди 10 часа

Украинските власти съобщават за десетки ракети и стотици дронове

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Свят Преди 10 часа

Италианският премиер призова за продължаваща подкрепа и усилия за справедлив мир.

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Свят Преди 11 часа

Белият дом настоява за внимателен подход в преговорите с Техеран

<p>Каква е актуалната обстановката в България след наводненията (ОБЗОР)</p>

Наводненията в България: Затворници помагат в разчистването, проблеми с водоснабдяването и аварии по инфраструктурата

България Преди 11 часа

Екипите работят под охрана в най-засегнатите точки на община Велико Търново

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Свят Преди 12 часа

Демонстрантите заявиха, че няма да спрат, докато „режимът не бъде премахнат“

Теч на опасен химикал в Калифорния заплашва с мощна експлозия

Теч на опасен химикал в Калифорния заплашва с мощна експлозия

Свят Преди 12 часа

Температурата в резервоара с токсични вещества продължава да се покачва

<p>Мощен взрив удари пътнически влак&nbsp;в Пакистан</p>

Взрив в Пакистан - пътнически влак дерайлира след атака в Квета

Свят Преди 12 часа

Властите разследват причините за експлозията в провинция Белуджистан

<p>Сделката между Вашингтон и Техеран може да отвори Ормузкия проток</p>

„Аксиос“: САЩ и Иран са близо до споразумение за 60-дневно примирие

Свят Преди 12 часа

Споразумението предвижда премахване на блокадата на иранските пристанища и размразяване на активи.

САЩ и Индия разговаряха за Иран, търговията и сигурността

САЩ и Индия разговаряха за Иран, търговията и сигурността

Свят Преди 13 часа

Марко Рубио и Субрахманям Джайшанкар обсъдиха и енергийните доставки и

След катастрофата край Казанлък: Бебе на месец и 8-годишно дете са в болница

След катастрофата край Казанлък: Бебе на месец и 8-годишно дете са в болница

България Преди 13 часа

В колата са пътували също жена на 19 години и мъж на 20 години

<p>Урсула фон дер Лайен реагира на напредъка в преговорите между САЩ и Иран</p>

Урсула фон дер Лайен приветства напредъка в преговорите между САЩ и Иран

Свят Преди 13 часа

Председателката на ЕК заяви, че е необходима сделка за деескалация и свободно корабоплаване през Ормузкия проток