Жандармерията ще пази беритбата на череши
Тази година череши няма да могат да се предават без лична карта   
Източник: Архив БГНЕС

Служители на Жандармерията, на Гранична полиция и на Гражданска защита ще охраняват прибирането на черешовата реколта в Кюстендилско тази година.

Плодове ще се предават и изкупуват само срещу лична карта, съобщи директорът на ОД на МВР в Кюстендил комисар Георги Джоглев, цитиран от "Дарик".

Контролни пунктове на полицията ще има на пътищата за трите основни направления за черешовите масиви. Това са пътищата за селата Коняво и Таваличево, Соволяно и Драговищица и за Невестино.

Там ще се проверяват автомобилите, които превозват череши, а берачи и прекупвачи без документи за самоличност няма да могат да изнасят набраната продукция.

Изкупвачите ще получават заверени от общината кочани с бланки, с които ще изплащат на собствениците сумите за черешите и ще правят своите данъчни отчети.

Комисар Джоглев коментира, че тази година са подготвили неприятна изненада за крадците и ще охраняват масивите с уреди за нощно виждане.

Той обясни, че берачите, които се наемат от кюстендилския кв. Изток, трябва да са включени в списък на собственика на градината, той ще носи отговорност за транспортирането им от и до масивите.

Каруците ще се движат с бележки от кметствата, в които е посочен маршрутът им.

Целта на тези мерки е да се избегнат инциденти като миналогодишния край с. Шишковци, в който един мъж беше убит, а двама ранени, докато берели череши. Те бяха нападнати с бухалки от роми от кв. Изток.

От полицията в Кюстендил са предупредили кметовете да осигурят местни жители, които също да пазят черешовите градини. Общината ще удвои сумата за тяхното възнаграждение.

Освен това те трябва да сигнализират за съседски разпри, които биха могли да прераснат в по-сериозни конфликти.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Расте напрежението между Турция и Гърция за морските граници

Расте напрежението между Турция и Гърция за морските граници

Свят Преди 5 часа

Според Анкара, гръцки карти очертават „несъществуващи и фиктивни морски граници“

Янкулов: Към момента не ми е предлагано да остана на поста

Янкулов: Към момента не ми е предлагано да остана на поста

България Преди 7 часа

Според правосъдния министър оставката на и.ф. главен прокурор е била неизбежна

Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

Граничен полицай спаси хора от катастрофиралия край Малко Търново автобус

България Преди 9 часа

Със служебния автомобил и с включени светлинни сигнали Арабаджиев започнал да регулира движението

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

България Преди 9 часа

Водачът бил спрян за проверка в "Обеля"

Нова наредба за парното от 1 май

Нова наредба за парното от 1 май

България Преди 10 часа

Адвокат Марин Костов посочи, че се въвежда допълнителен коефициент, който отчита енергийната ефективност

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

България Преди 10 часа

„Сияние“ започва изграждането на своя гражданска мрежа

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Свят Преди 11 часа

Новак не посочи срок, в който доставките могат да бъдат възобновени

МВР въвежда нов образец на паспорт

МВР въвежда нов образец на паспорт

България Преди 11 часа

Издаването на паспорт от новия вид ще стартира на 27 април 2026 г.

<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 11 часа

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 11 часа

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

<p>24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс</p>

24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс в Силистренско

България Преди 11 часа

Към момента в страната няма съобщен случай на заболял от антракс, съобщиха от министерство на здравеопазването

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Свят Преди 11 часа

Колективните действия ще бъдат от решаващо значение за ограничаването на климатичната криза

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Любопитно Преди 11 часа

В следващите дни някои зодиакални знаци ще имат късмет, но само малцина ще преживеят истински пробив. От 22 април те ще навлязат в период, който може драстично да промени живота и финансовото им положение

От Българската банка за развитие отговориха на Гюров

От Българската банка за развитие отговориха на Гюров

България Преди 11 часа

От ББР посочват, че процедурата по намаляване на капитала ще отнеме месеци, парите няма да бъдат използвани от никого