"Тотална безпардонност на този режим. Потвърждава се новината, че Алексей Навални е починал. Факт е, че режимът в Кремъл направи така, че той да не е сред живите", заяви за смъртта на руския опозиционер Алексей Навални министърът на отбраната Тодор Тагарев пред БНР.

Говорителка на Алексей Навални потвърди смъртта му

Министър Тагарев разясни кои са част от обсъжданите теми на Мюнхенската конференция по сигурността, където той също участва. Европа трябва да повиши своя отбранителен потенциал, смята той. "Европейският стълб в НАТО трябва да бъде укрепен и засилен", посочи той. 

"Във формата на Мюнхенската конференция се обсъждат най-горещите теми за сигурността на Европа и света. Това, което е най-важно от наша гледна точка, са дискусиите, свързани с повишаването на потенциала за възпиране и отбранителния потенциал на Източния фланг на НАТО, оказването на подкрепа за Украйна, развитието на конфликта между Израел и "Хамас", както и перспективите за неговото разрешаване. Има и други теми като киберсигурност, защита на критична инфраструктура, бъдещето на демокрацията срещу автокрациите", обясни той. 

Министър Тагарев коментира и думите на Доналд Тръмп, че "който не си плаща в НАТО, не може да разчита на солидарността" по чл. 5 от договора за колективна отбрана на Алианса. 

Европейски лидери разкритикуваха коментарите на Тръмп за НАТО и Русия

"Общото мнение е, че чл. 5 е в сила, няма как да не бъде в сила. Ще бъде задействан тогава, когато има необходимост. НАТО няма да отстъпи, многократно беше казано, нито един квадратен сантиметър от територията срещу който и да е агресор. От друга страна, е ясно, че всички страни трябва да заделят повече за отбрана. Две трети от страните вече го правят, други страни имат планове за повишаване на разходите за отбрана. Още има други страни, които не са достигнали до 2% разходи, но отделят много големи ресурси за оказване на помощ за Украйна, което също е важен елемент на стратегията за гарантиране на нашата сигурност", каза Тагарев. 

Той посочи, че съществува и идея в следващата Европейска комисия да има еврокомисар по отбраната, какъвто сега няма. 

"Да, споделя се тази идея. Да поясним първо, че при създаването на ЕС отбраната много ясно и категорично е изключена от общите действия в рамките на Съюза. Въпросите за отбраната започват да се появяват след войните в бивша Югославия. Някои от тях се фиксират в Договора от Лисабон през 2009 г.", обясни министърът. 

Във връзка с превземането на Авдеевка от руската армия Тодор Тагарев посочи: "Авдеевка няма оперативно, да не говорим за стратегическо значение. Има локално тактическо значение. Президентът Зеленски даде данни, че срещу един загинал украински войник падат седем руски войници. Дори и това украинската страна счита за много големи загуби, за това се изтегли. Той поиска ясна и категорична помощ, ясни механизми за изпълнение на решенията за въвеждане на санкции, за които все по-критични гласове се чуват, че не работят достатъчно добре". 

Путин приветства превземането на Авдеевка

Тодор Тагарев разясни, че по време на участието си във форума Володимир Зеленски е очертал и необходимостта от ясни перспективи за бъдещето на Украйна като част от европейското атлантическо семейство. 

На въпрос дали 100-те бронетранспортьора, дадени от България на Украйна, вече са пристигнали, министърът отговори, че това все още не му е докладвано. 

България да достави БТР-и на Украйна, прие комисията по отбрана

"Част от тях са заминали, част от тях се подготвят да заминават. Говорим за големи влакови композиции, операцията е в ход", разясни той. По думите му страната ще продължи и с предоставянето на боеприпаси. 

"Повечето от фирмите в този сектор са частни. Те имат намерения да увеличат своя капацитет, включително възползвайки се от новите европейски инструменти за съфинансиране на дейности по разширяване на техния производствен капацитет", каза още Тодор Тагарев. 

Видеото е архивно: "Тръмп ще насърчи Русия да нападне страна от НАТО, която не дава пари за отбрана"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 5 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 5 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 8 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 8 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 9 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 9 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 9 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 9 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 10 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 10 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 11 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 11 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Победителят Евгени Генчев от Hell’s Kitchen: Болката е мотиватор да станеш по-добър! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 11 часа

След края на формата Евгени е категоричен, че ще продължи да развива кулинарната си страст и ще я съчетава с музиката