Силно земетресение бе регистрирано днес в района на гръцкия остров Лефкада. Трусът е с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер. Европейският сеизмологичен център промени магнитуда, след като по-рано съобщи, че е със сила 5,6 по Рихтер.

Земният трус бе усетен в 08:10 ч. тази сутрин с епицентър на 25 км западно от Лефкада, на 95 км югоизточно от Керкира, столицата на о. Корфу и на 279 км южно от столицата на Албания – Тирана, с дълбочина 10 км.

Граждани, които се намират на около 30 км от епицентъра, съобщават, че са усетили много силно труса.

Усетили са го хоризонтално и за доста дълго време.

Две възрастни жени са загинали и четирима души са били ранени. Трусът е причинил сериозни щети в района на селището Василики.

При първото земетресение 70-годишна жена е загинала, след като къщата й е била смазана от скала в района на Василики. Местните власти съобщават за още една жертва. 60-годишна жена в селището Атани също е била премазана от паднала сграда.

Четирима души са били ранени и са настанени в болница. Единият от пострадалите е момче на 12 години от село Василики, една 88-годишна жена от село Пинакохори, 10-годишно момче от района на Лигии и мъж на 45 години от административния център на острова, който е със същото име -Лефкада.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Премиерът Алексис Ципрас е разпоредил на правителствен екип да замине за острова, за да координира усилията във връзка със заметресението.

Заместник-кмет казал пред изданието нюз.ин, че църквата "Св. Параскева" в района на селището Атани е рухнала, както и кирпичени къщи в селищата Атани, Драгано и Комильо.

Жител на острова е потвърдил пред телевизионен канал, че селището Атани, намиращо се близо до Порто Кацики, е пострадало сериозно от силния трус.

Според сведения на очевидец разрушени са църкви, къщи и магазини. Сериозни щети са били нанесени в района на Василики. На две места са се образували свлачища

Земетресението е усетено в Атина като доста продължително, както и в Подгорица. Земетресението е усетено и в София, която се намира на 499 км североизточно от епицентъра в Гърция.

Гражданин от София е съобщил, че го е усетил на 15-ия етаж в жилището си, като трусът е продължил около 20 секунди.

Продължават и вторичните трусове, най-силният от които е с магнитуд 5,2 по Рихтер край о. Корфу.

Този район е сеизмично активен. През 1953 г. Кефалония бе поразен от земетресение с интензитет 7,2 по Рихтер.

В последните години много трусове са усетени в Западна Гърция. На 9 ноември 2014 г. имаше земетресение с магнитуд 5,1 по Рихтер.

През януари 2014 г. хиляди хора останаха без дом на остров Кефалония в Йонийско море, в западната част на страната, след земетресение с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турция призна за продажба на руските ПВО системи С-400

Турция призна за продажба на руските ПВО системи С-400

Свят Преди 2 часа

Кремъл определи темата като "изключително чувствителна"

Странна реч на Меси преди финала, предизвика буря в социалните мрежи

Странна реч на Меси преди финала, предизвика буря в социалните мрежи

Любопитно Преди 4 часа

Засега няма официално обяснение какво е имал предвид капитанът на Аржентина с думите си

Тръмп: Ще се справим с хутите

Тръмп: Ще се справим с хутите

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Вече сме го правили с хутите и от известно време не сме чували нищо от тя

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Жените вече ще трябват да доказват, че са жени, гласи ново правило в тениса

Свят Преди 7 часа

Досега правилникът на WTA допускаше участие на транссексуални спортистки

България остава сред най-слабо задлъжнелите държави в ЕС, въпреки че държавният дълг нараства на годишна база.

България отново е в топ 3 на ЕС по най-нисък държавен дълг

Парите ни Преди 7 часа

Задълженията са 28,5% от БВП, но на годишна база страната е сред държавите с най-силен ръст

.

Удар за футбола в САЩ: Меси излезе в почивка след финала, пропуска Мача на звездите

Любопитно Преди 8 часа

Лионел Меси и Родриго де Пол пропускат следващите мачове на Интер Маями, както и Мача на звездите в MLS. Аржентинските звезди се възползват от задължителната почивка след драматичния финал на Световното първенство срещу Испания

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Кувейт, Йордания и Бахрейн отблъснаха атаки от Иран

Свят Преди 8 часа

Иран е атакувал електроцентрали и съоръжения за обезсоляване на вода

,

Мат Деймън с неочаквано разкритие: Жена е заснела кадрите с мускулестите му ръце в „Одисея“

Любопитно Преди 9 часа

Мат Деймън призна, че впечатляващо развитите му бицепси в една от ключовите сцени на „Одисея“ всъщност принадлежат на жена каскадьор. Актьорът благодари лично на дубльорката за ролята ѝ в новия блокбъстър на Кристофър Нолан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Нов скандал в Унгария, проверяват сървъри на партията на Орбан

Свят Преди 9 часа

„Фидес“ определи действията на Мадяр като „автократични“

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

Военният министър: Нямам притеснения за американските самолети

България Преди 9 часа

Стоянов: Предходното правителство си позволи да излъже за учението на НАТО

,

Студена война във футбола: УЕФА демонстрира открит конфликт с ФИФА

Любопитно Преди 9 часа

Президентът на УЕФА Александър Чеферин демонстративно пропусна финала на Световното първенство. Отказът му да присъства е ясен знак за открития конфликт с ФИФА след серия от политически намеси, скандални съдийски решения и скъпи билети

Лионел Меси и Ламин Ямал

Кой е Жоан Монфорт? Фотографът зад емблематичната снимка на Лионел Меси и Ламин Ямал, която обиколи света

Свят Преди 9 часа

Снимките остават неизвестни близо 17 години, докато през 2024 г. бащата на Ямал ги публикува с посланието „Началото на две легенди“

Средствата ще подпомогнат малки и средни предприятия да внедрят изкуствен интелект, облачни решения, автоматизация и други технологии от Индустрия 4.0.

125 млн. евро за дигитализация: колко и какви фирми ще получат пари за изкуствен интелект

Парите ни Преди 9 часа

След увеличението на бюджета подкрепените компании стават 512, като голяма част са извън София

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

Човек издъхна днес в ареста в Благоевград

България Преди 10 часа

Разследват причиняване на смърт по непредпазливост

Мярката ще подпомага работодатели, които наемат безработни над 55 години, хора с трайни увреждания и други лица в неравностойно положение

Работа до пенсия: Държавата субсидира наемането на безработни над 55 години

Парите ни Преди 10 часа

Частните работодатели могат да разкрият до три места, а подкрепата е за срок до две години