Зам.- председателят на ВАС Галина Солакова подаде оставка
Съдия Галина Солакова   
Източник: БГНЕС
Зе естник-председателят на Върховния административен съд (ВАС) Галина Солакова подаде оставка, съобщиха за БТА от съда.

Солакова е съгласувала искането си с председателя на съда Георги Колев, се казва в съобщението. Решението на Солакова е продиктувано от предстоящи структурни промени в съда, които се основават на последни промени в Закона за съдебната власт.

Според промените зам.- председателите на съдилищата вече няма да имат 5-годишен мандат, както досега, а ще могат да бъдат по-лесно сменяни от всеки нов ръководител на ВАС.

Доскоро Висшият съдебен съвет (ВСС) избираше зам.- председателите по искане на председателя на съда, но веднъж назначени, те имаха мандат. Така на практика досегашните ръководители на съда имаха пречки пред смяната на наследените от предшествениците си заместници. След измененията тези промени ще са по-лесни.

В съобщението от ВАС се отбелязва, че оставката на Солакова не е свързана с "публикуваните спекулации в средствата за масова информация".

Солакова беше председател на съдебния състав, който преди дни възстанови окончателно като председател на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов.

Оставката на Солакова е само като ръководител във ВАС, тя остава съдия.

При избирането на Солакова на поста зам.- председател на ВАС преди две години тя посочи като свои приоритети необходимостта от законодателни промени основно в Административнопроцесуалния кодекс, така че да се разтоварят съдиите от огромния брой дела. Тя беше убедена, че в административното право се работи със страшно много закони.
- Между скандал с жена или с тигър, какво бихте избрали? – Сибирски или бенгалски?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Любопитно Преди 17 минути

Вижте какво представляват магнитните бури, защо са опасни и кой трябва да внимава най-много

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

България Преди 1 час

Автомобилът му се е блъснал в бетонна основа на ограда на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“

Николас Мадуро избегна коментар за атаката от САЩ, но предлага диалог

Николас Мадуро избегна коментар за атаката от САЩ, но предлага диалог

Свят Преди 2 часа

В понеделник Тръмп каза, че САЩ са унищожили пристанищна зона, използвана от плавателни съдове, които обвинява, че са свързани с наркотрафик във Венецуела

ГКПП „Илинден - Ексохи“

Гърция блокира границите: Шофьорите да се подготвят за закъснения

България Преди 2 часа

На границите с Турция, Република Северна Македония и Сърбия трафикът е нормален

След имотна измама в София: Жена с психично заболяване успя да върне жилището си

След имотна измама в София: Жена с психично заболяване успя да върне жилището си

България Преди 2 часа

64-годишната Любомила от София си върна единия от апартаментите, който беше присвоен от мъж, правил се на влюбен в нея

Протестиращи в Иран

„Не стреляйте по народа“: Бивш пилот отправи силно послание към иранската армия

Свят Преди 3 часа

Разрастващите се протести, предизвикани от влошаващото се икономическо положение на Иран, вчера обхванаха и селските райони на Ислямската република, а броят на жертвите при сблъсъците достигна най-малко седем души

Барът в Кран Монтана, в който загинаха десетки хора навръх Нова година, е ограден с полицейски ленти

След ада в Швейцария: Жертвите са обгорели до неузнаваемост, идентификацията ще отнеме дни

Свят Преди 3 часа

Причините за пожара в бар в курорта Кран Монтана все още не са изяснени

Данъчни декларации след приемане на еврото – какво трябва да знаем

Данъчни декларации след приемане на еврото – какво трябва да знаем

България Преди 4 часа

С въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. всички данъци, такси и други плащания към държавата и общините трябва да се извършват в евро

Проблеми с еврото: Таксиметрови апарати в София „надуват“ километри и цени

Проблеми с еврото: Таксиметрови апарати в София „надуват“ километри и цени

България Преди 4 часа

Минималните тарифи се повишават, а шофьорите ще приемат плащания в двете валути

Томи Лий Джоунс с дъщеря си Виктория

Трагедия в Холивуд: Дъщерята на Томи Лий Джоунс е открита мъртва в хотел

Свят Преди 4 часа

Виктория Кафка Джоунс беше само на 34 години, все още не са ясни причините за смъртта ѝ

Жилищата поскъпват с до 8% през 2026 г.

Жилищата поскъпват с до 8% през 2026 г.

България Преди 4 часа

Еврозоната и кредитите тласкат нагоре цените

Празник е! Имен ден имат хората с тези чудни имена

Празник е! Имен ден имат хората с тези чудни имена

България Преди 5 часа

Православната църква почита свети папа Силвестър и преподобния Серафим Саровски

С колко ще поскъпне техниката през 2026 г.

С колко ще поскъпне техниката през 2026 г.

Технологии Преди 5 часа

ИТ индустрията започва новата година с очаквания за скок на цените на потребителската електроника. Основната причина е недостигът на чипове за памет и съхранение на данни, причинен от бума на AI