ДСБ сезира прокурор за сградата на ДКСИ
Депутатът от ДСБ Иван Иванов и бившият председател на комисията по досиетата Методи Андреев по време на днешната пресконференция на партията   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
ДСБ ще сезира главния прокурор за злоупотреби във връзка с преустройствота на сграда на Държавната комисия по сигурност на информацията (ДКСИ) на 7-ми км. на бул. "Цариградско шосе" в София.

Това каза пред журналисти заместник-председателят на партията Иван Иванов.

Сигналът ще бъде за "крещяща злоупотреба" с власт и разхищение на държавни средства.

По сигнал на депутата преди 6 месеца министерството на финансите е извършило одит на похарчените пари за строителството и реконструкцията на вече съществуващата сграда.

Резултатите от него са засекретени с гриф "поверително",

твръдят от ДСБ. Това е злоупотреба с власт, тъй като бюджетът на Държавната комисия по сигурност на информацията е публичен, коментира бившият председател на комисията по досиетата Методи Андреев.

Затова от ДСБ смятат, че прокуратурата трябва да установи кой е разпоредил засекретяването.

Мотивът, смята Иванов, е да се прикрият финансови и стопански нарушения на ДКСИ, чийто ръководител е Цвета Маркова.


Натискът срещу ДКСИ от страна на ДСБ е директен натиск срещу звено от изпълнителната власт, свързано със сигурността, коментира пред БТА председателят на комисията Цвета Маркова. Гледам на това като на злоупотреба с власт, добави Маркова.

Обезпокояващото според нея е, че този натискът идва, след проверки и доклади на Министерския съвет, на Държавния финансов контрол и на Сметната палата.

По думите й става дума за "форма, вероятно на вендета, за това, че със създаването на ДКСИ през 2002 г. беше закрита комисията по досиетата на Методи Андреев" и очевидно е

загубен властови ресурс
.

Маркова изразила опасения, че в рамките на този процес може да бъде оказан политически натиск и върху правителството за закриване на комисията.

Сградата е проектирана за 35 млн. 900 хил. лв., а е изпълнена към момента за 24 млн. лв., съобщава председателят на комисията.

Преди половин година Андреев и Иванов изнесоха пред журналисти в Народното събрание данни, според които за строителството и ремонта на сградата са изразходвани близо

2,5 пъти повече от предварително договорените с "Газстроймонтаж" 18 млн. лв.

Същевременно там няма акт 15, няма и изградени системи за сигурност, отбеляза Методи Андреев. Единственото построен е едноетажен покрит паркинг.

Ремонтът на сградата пък, според данните цитирани от него, струвал 1 250 евро за кв. м. Сега квадратен метър ново строителство в столицата е 600-650 евро, сравни Иван Иванов.

По думите му разхищенията са по-големи от тези на бившия социален министър Емилия Масларова при ремонта на дома за социални грижи в Стара Загора. Според него са раздавани са поръчки, на определени " наши хора" , които след това увеличават цената при преустройството два пъти и половина.

Андреев добави, че за 7 години

от съществуването си ДКСИ е струвала на данъкоплатеца 80-100 млн.лв.

Структурата, според оценката на ДСБ, е неефективна, няма аналог в нито една страна от НАТО и функциите й се дублират от ДАНС.

Затова от партията настояват за нейното закриване. По думите на Иван Иванов обаче Цвета Маркова се ползва с протекция от много високо ниво, защото 6 месеца след одита, не са предприети никакви мерки, а в него няма констатации и препоръки.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

България Преди 7 часа

Борисов: Няма една тема, по която мога да кажа, че за тези 11 месеца ГЕРБ е сгрешил

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

Свят Преди 8 часа

Системата за автономно кацане се активирала автоматично

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Свят Преди 9 часа

Според украинското разузнаване е възможна мащабна атака на 6-7 януари с много жертви

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

България Преди 9 часа

Глобите за първо нарушение могат да достигнат до 10 000 лева, а при повторно – до 20 000 лева

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

България Преди 10 часа

Въпреки календарната зима и минусовите температури, нежните растения показаха завидна сила

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Свят Преди 11 часа

Населението в северната част на румънския окръг Тулча е било предупредено

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

България Преди 12 часа

С друг полет измръзнала жена беше евакуирана от хижа в Рила

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 12 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 12 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 13 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 13 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

България Преди 13 часа

Вятърът ще остане до умерен от юг-югозапад, с временно силни пориви

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 14 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 14 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 15 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент