П резидентът Румен Радев свиква първото заседание на 50-ото Народно събрание на 19 юни.

Със свой указ на основание чл. 75 от Конституцията, държавният глава Румен Радев свиква на първо заседание новоизбраното 50-о Народно събрание в 9.00 часа на 19 юни 2024 г., посочват от пресслужбата на президентството.

На 14 юни Централната избирателна комисия (ЦИК) прие решение, с което обяви избраните за народни представители в 50-ото Народно събрание.

Очаква се в понеделник (17 юни) ГЕРБ-СДС да поканят на разговори останалите парламентарно представени партии в 50-ото Народно събрание в опит за съставяне на редовно правителство. Това обяви на пресконференция в четвъртък, миналата седмица, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. 

Предложението на първата политическа сила е за експертен кабинет, условието -  да е с техния мандат, като премиерът, външният министър и министърът на отбраната да са от ГЕРБ-СДС. Борисов няма да бъде кандидатът за министър-председател. Председателят на ГЕРБ посочи, че има идея кого ще предложи за премиер, но според него не е коректно и в полза на преговорите останалите политически сили да разбират името му първо от медиите. "Ще предложим варианти", добави той.

От политическата сила смятат, че темите за преговори са две – правителство и парламент. Ако бъде постигнато разбирателство по теми, ще говорим и с лидерите на политическите сили, поясни Борисов.

Ден преди пресконференцията на ГЕРБ председателят на ДПС Делян Пеевски заяви в своя позиция, че трябва да има редовно правителство, което да стабилизира държавата. Той призова всички евроатлантически лидери у нас да започнат разговор за бъдещето на България и призова председателя на най-голямата политическа сила Бойко Борисов и ГЕРБ-СДС да стартират този процес. 

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков в свой пост във Фейсбук обяви, че независимо какво правителство предложи Борисов, те ще бъдат ясна опозиция. 

От „Да, България“, част от коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“, в свое съобщение също заявиха, че депутатите от формацията няма да участват в съставянето на правителство и няма да го подкрепят.  

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че партията ще подкрепи правителство само на „Възраждане“. Според него има два възможни сценария - създаване на правителство, „което ще отложи неизбежния край на тези, които влизат в него, и вторият вариант - избори октомври-ноември“. 

Националният съвет на БСП в неделя потвърди решението си да не подкрепя правителство с мандат на ГЕРБ и ДПС. Това обяви пред медиите изпълняващият функцията на временен председател на партията Атанас Зафиров.

Засега шестата парламентарна сила „Има такъв народ“ не коментира дали ще приеме поканата на ГЕРБ-СДС за разговори за съставяне на кабинет.

От партия „Величие“ обявиха, че ще участват само в разговори между лидери, а не с преговорни екипи.

По-късно през деня, на пресконференция с президента на Черна гора Яков Милатович, Румен Радев каза още, че „най-важното в една парламентарна република е парламентът да работи“.

Той допълни, че това е причината да свика Народното събрание възможно най-рано.

„Вярвам, че България ще продължи да отстоява своята политика на подкрепа на европейската интерграция на Западните Балкани. Но вярвам, че българският парламент и правителство ще продължат да се придържат към тези политики, които да гарантират устойчивост и необратимост на процеса на интеграция на Западните Балкани. Това ще означава, че той не трябва да бъде ускоряван и подвластен само на базата на геостратегически обстоятелства, а да се движи на принципа на собствените заслуги, а именно да се съди съобразно политиките за изграждане на добросъседски отношения, спазването на човешките права и върховенство на правото“, каза още президентът Радев, цитиран от NOVA.

Източник: БТА

Той подчерта, че България ще съди за напредъка на всяка страна по пътя на евроинтеграцията, в зависимост от спазването на Копенхагенските критерии, правата на различните етнически общности и състоянието на българското национално малцинство във всяка държава.

Радев допълни, че става дума за „възможността на това малцинство да отстоява своята национална идентичност, да може свободно да изразява своята култура, език и традиции, и да има съответните условия за икономическо и социално развитие за региона, в който живее“.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Свят Преди 1 минута

49-годишният комик беше официално обвинен чрез призовка

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

България Преди 9 минути

В болницата остава за лечение един последен пациент – 21-годишен мъж, който е в стабилно състояние и продължава възстановяването си

<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 48 минути

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 1 час

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Свят Преди 1 час

Свободното паркиране ще стане много по-строго регулирано

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Любопитно Преди 1 час

Кампанията включва модели на ТОП марки като Samsung, HONOR, Motorola и други

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Володимир Зеленски

Зеленски ще подаде оставка след мирното споразумение с Русия, твърди украински депутат

Свят Преди 1 час

Тръмп няколко пъти настоя за оставката на украинския президент, като дори заяви, че "Зеленски е диктатор без избори"

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 2 часа

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 2 часа

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 2 часа

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен