П ървият мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел приключи неуспешно, реши парламентът.

Решението  бе гласувано с  226 гласа "за", без против и един "въздържал се" (от ПП-ДБ). Мария Габриел не присъства в пленарна зала при гласуването и обсъждането на решението.

Кирил Петков за споразумението: Ако не ви е харесало – да не го бяхте правили

В хода на разискването от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) отправиха предложение за втория мандат към ГЕРБ-СДС. Атанас Атанасов, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ, обяви от трибуната решението на парламентарната група и изпратеното писмо до ПГ на ГЕРБ-СДС. В него от ПП-ДБ потвърждават готовността си да реализират втория мандат като национален и съответно общ с ГЕРБ – СДС и предлагат взаимноприемлива кандидатура за министър-председател, излъчен от ГЕРБ-СДС. От ПП-ДБ декларират готовност за подписване на Споразумение за управление от председателите на двете парламентарни групи, съдържащо конкретни гаранции за реформи в съдебната система, регулаторите и службите за сигурност с ясни дати за изпълнение. Освен взаимноприемлив кандидат за премиер, предложението на ПП-ДБ предвижда Министерският съвет да продължи работа в сегашния си състав, както и да бъде запазена структурата.

Петков: Поемаме отговорност за втория мандат

НС гласува отказа на Мария Габриел от поста министър-председател

След края на заседанието дойде и отговорът на ГЕРБ-СДС, в който от коалицията заявяват, че няма да участват в опити за съставяне на правителство с втория и третия мандат. "Нека българските граждани чрез избори решат кой и как трябва да управлява България", се посочва в отговора, подписан от председателя на парламентарната група Бойко Борисов и заместник-председателите на групата Теменужка Петкова, Деница Сачева и Рая Назарян. 

Официално: Мария Габриел оттегли кандидатурата си за премиер, какво следва

Предложението в зала предизвика коментари от страна на опозицията.

Корнелия Нинова, председател на „БСП за България“, сравни поканата на ПП-ДБ с „политическо харакири“.  От ГЕРБ-СДС и ДПС запазиха мълчание по време на дискусията в зала, но председателите на парламентарните им групи Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС) и Делян Пеевски (ДПС) говориха пред журналисти в кулоарите в Народното събрание. От ИТН и "Възраждане" също се включиха в обсъждането.

ПП-ДБ предложи на ГЕРБ-СДС вторият мандат да е национален и общ

Кирил Петков, съпредседател на ПГ на ПП-ДБ, заяви, че има нещо много просто, сложено на масата – споразумение, в което се изисква реформа на правосъдната система през прозрачен процес. Той призова ГЕРБ-СДС да спазят думата си отпреди девет месеца и да подпишат документа. Преди девет месеца дадохме ясна дума за 18-месечно управление с единствената промяна - ротация на премиерите, припомни той. Колкото и да не искате  да си спомните за това споразумение, това беше споразумението – не ви е харесало, ами да не сте го правили. Като сте го направили, трябва да си спазвате думата, заяви Кирил Петков.

Преди началото на днешното извънредно заседание лидерът на ГЕРБ и председател на ПГ на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов заяви пред медиите в парламента, че много е искал да има правителство.

"Срещнах се лично с лидерите нa "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев и "Демократична България" (ДБ) Атанас Атанасов в четвъртък и в петък", каза Борисов и обясни, че на срещата е извадил лист и собственоръчно е подчертал на него, че Асен Василев остава и че е най-важният човек в кабинета, и като компромис е предложил ПП-ДБ да спазят дадената дума за Мария Габриел.

Пеевски: Ясно е, че отиваме на избори

Председателят на ПГ ДПС Делян Пеевски заключи, че е ясно, че отиваме на избори. "Всичко друго, което се случва, е фарс и мъка, допълни той. Нека да запазят достойнството си всички и да отидем да видим какво доверие ще ни дадат хората", каза още Пеевски. 

Цончо Ганев от „Възраждане“ коментира, че българинът не е изморен да ходи на избори, а е отвратен от "срамни коалиции" и безпринципно молене. По думите му коалицията между "Продължаваме промяната -Демократична България", ГЕРБ-СДС и ДПС е "срамна" и се е стигнало дотам, че хората са отвратени от избори. Единствените, които ги е страх от избори, са ПП-ДБ, обобщи депутатът. Страх ги е от собствените им избиратели, страх ги е от тези избиратели, които имат глави на раменете си и знаят, че няма да ги подкрепят повече, заключи представителят на "Възраждане".

Корнелия Нинова заяви, че "БСП за България" няма да участва в разговори за подкрепа на втория мандат и не иска и третия.

Нинова посочи, че ПГ на "БСП за България" ще подкрепи внесения проект на решение от страна на ГЕРБ-СДС. Това е един естествен и нормален край на една ненормална коалиция. Коалиция, която бе зачената порочно, защото онези, които искаха да преборим мафията, да изчистим задкулисието, да се справим с паралелната държава, се прегърнаха с мафията, обясни тя. И добави, че вместо да я изчистят, са предложили да делят държавата. Всичко това бе облечено в красиви думи за евроатлантизъм, висши цели, само че се движехте не от висши цели, а от нисши страсти, заяви Нинова в изказването си.

Борисов: Исках да има правителство

От „Има такъв народ“ заявиха, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" са неспособни на диалог. Павела Митова припомни, че на базата на опита са предупредили, че диалог с ПП-ДБ е невъзможен, поради тяхната убеденост, че по изконно право им се полага всичко. Много неща казахте, откровено лъжехте – партньорите, себе си, българското общество, затова сега е добре да си понесете последствията, добави тя.

Проектът на решение за обявяване на първия мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел за приключил неуспешно беше внесен вчера от зам.-председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, след като преди това сутринта номинираната за министър-председател от най-голямата парламентарна група Мария Габриел подаде заявление в Народното събрание, с което се отказва от кандидатурата си и заяви, че няма да предложи състав и структура на Министерския съвет.

В неделя Мария Габриел обяви на извънреден брифинг, че ще изтегли номинацията си в понеделник, а ГЕРБ няма да участва в преговори за втори мандат. По-късно в неделя вечерта премиерът в оставка Николай Денков в обръщение по БНТ призова ГЕРБ-СДС да подпишат споразумението и да гласуват правителство с министър-председател и външен министър Мария Габриел, без да променят състава на Министерския съвет.

На 18 март президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарната група ГЕРБ-СДС - Мария Габриел. На 19 март Габриел върна изпълнен мандата на президента Румен Радев със състав на проектокабинет,  а в следобедните часове държавният глава подписа указ, с който предложи на 49-ото Народно събрание да избере за министър-председател кандидата, предложен от първата по численост парламентарна група.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Суперкомпютърът проговори: ИИ изчисли шансовете за титлата на Световното 2026

Суперкомпютърът проговори: ИИ изчисли шансовете за титлата на Световното 2026

Любопитно Преди 13 минути

Изкуственият интелект на Opta обяви Франция за топ фаворит на Световното 2026, следвана от Аржентина и Испания. Прогнозите за елиминационната фаза обещават драма, рекордно африканско присъствие и няколко напълно непредвидими сблъсъка

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

България Преди 27 минути

Според първоначалната информация инцидентът е станал след намеса на служител

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Свят Преди 1 час

Строго секретни документи на контраразузнаването на ФСБ (Федералната служба за сигурност) показват, че от началото на пълномащабната война на Русия в Украйна се наблюдава забележимо засилване на активността на чуждите разузнавания, насочена към „носителите“ на руски държавни тайни

Сеул готви най-голямата AI инвестиция в историята си

Сеул готви най-голямата AI инвестиция в историята си

Свят Преди 1 час

Президентът И Дже-мьон обяви мащабен план за технологично развитие и нови фабрики за чипове

Спасиха бедстващи българи в морето до остров Лимнос

Спасиха бедстващи българи в морето до остров Лимнос

Свят Преди 1 час

Водни ски, силен вятър и опасни течения доведоха до спасителна операция на бреговата охрана

<p>Ескортираха най-горещата фенка заради скандален тоалет на Мондиал 2026</p>

Моделът от OnlyFans Уенди Санчес предизвика масова истерия сред феновете на Мондиал 2026

Любопитно Преди 1 час

Колумбийската звезда привлече вниманието на медиите в Мексико и изпрати специално послание до Хамес Родригес

<p>Олег Невзоров: Работата на КУБ продължава</p>

Олег Невзоров: КУБ продължава работа, въпреки институционалните проверки

България Преди 1 час

Бизнесменът уверява, че проектите няма да бъдат спрени

„Математиката не излиза“: КРИБ излезе с предложения за Бюджет 2026 пред НСТС

„Математиката не излиза“: КРИБ излезе с предложения за Бюджет 2026 пред НСТС

България Преди 2 часа

Организацията иска приватизация, административна реформа и фискална дисциплина

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Любопитно Преди 2 часа

Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират нетрадиционна сватба в музикалния Ню Орлиънс след годежа си през април. Междувременно певецът уплаши феновете, след като се задави с вода и падна на сцената по време на жегата на „Уембли“

<p>Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)</p>

Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 2 часа

Това е кола, която не прилича на нищо друго на българския пазар, говорим за дизайна, естествено. Пробегът от 750 км с едно зареждане на батерията също е факт, заслужаващ нашето внимание

с

Добрина Марчева: Доверието на клиента се печели с постоянство

Любопитно Преди 2 часа

Как международните стандарти помагат на бизнеса да гарантира безопасност, проследимост и високо качество по цялата верига на доставки

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Свят Преди 2 часа

Украинските сили съобщиха за унищожени 82 дрона, докато руското министерство на отбраната твърди, че е свалило 209 украински безпилотни апарата.

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Технологии Преди 2 часа

Цените на чиповете за памет скочиха неколкократно през последните година-две заради огромното им търсене в центровете за данни за AI. Един от водещите производители обяви ,че не трябва да се надяваме това да се промени в обозримо бъдеще

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Любопитно Преди 2 часа

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второ дете

,

Джон Кюсак на 60: "Холивуд е публичен дом, в който хората губят ума си"

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът, който изигра едни от най-емблематичните образи в киното, чукна 60. Вижте защо вечният аутсайдер отказа да бъде конформист, защо никога не се жени и как се превърна в защитник на Едуард Сноудън

<p>Със следи от изгаряния: Какво знаем за трагичната смърт на децата, открити в автомобил в Кипър</p>

Със следи от изгаряния: Какво знаем за трагичната смърт на двете деца, открити в заключен автомобил в Кипър

Свят Преди 3 часа

Трагедията е поредната, която разтърсва Европа на фона на продължаваща седмици рекордна гореща вълна