Орешарски: Не можем да работим без парламент
Пламен Орешарски в кулоарите на парламента   
Източник: БГНЕС
1145

"Естествено, че не можем да работим без парламент. То се разбира по Конституция", каза пред журналисти в парламента премиерът Пламен Орешарски на въпрос дали правителството ще подаде оставка.

"Ние сме парламентарна република, ако парламентът не работи, очевидно… Страхувам се, че в нестабилността, в която попаднахме, тя може да продължи неопределено дълго и при следващи правителства. Какво правим тогава?", каза още Орешарски.

На въпрос дали ще разговаря с протестиращите, премиерът заяви: "Едва ли. Аз опитвах вече. По-скоро другата страна не разговаря".

Министър-председателят заяви, че ще внесе отново предложенията за промени в кабинета, които да бъдат гласувани от Народното събрание.

"Още в началото обещах, че ще има втори вицепремиер. Кабинетът е сформиран. Кабинетът е попълнен. Зам.-министрите колкото толкова", посочи Орешарски.

На въпрос не е ли късно за втори вицепремиер с ресор икономика при протестите в страната, Орешарски заяви: "Икономиката ще продължи да пада по този начин".

На въпрос дали го е страх да напусне парламента, който е обсаден от протестиращите, Орешарски заяви: "Не".

Премиерът излезе от северния вход на Народното събрание и под силна охрана беше качен в един от правителствените мерцедеси. Протестиращите скандираха "Страх ви е", "Мишки сте", "Нагли сте", "Всичко се повтаря".

За да осигурят кордон на премиерския автомобил, полицаите разделиха булеварда на две с жива верига, както и страничната улица откъм БАН, и така протестиращите бяха разделени на групи. След министър-председателя сградата на парламента с автомобил напусна и министърът на околната среда и водите Искра Михайлова.

Парламентът днес не събра нужния кворум от 121 депутати,

въпреки че трябваше да гласува предложението на премиера Пламен Орешарски за избор на Даниела Бобева за втори вицепремиер.

В парламента бе целият Министерски съвет, докато отвън протестиращите скандираха "Оставка" и "Уволнени сте!".

Депутатите от ГЕРБ и "Атака" не бяха в парламента.

При първата проверка на кворума днес се регистрираха 104 депутати, а при втората - 112. БСП и ДПС имат ощо 120 народни представители, засега не е ясно кои са отсъствали.

Очевидно има групи, които искат Народното събрание да не функционира,

каза пред журналисти председателят на парламента Михаил Миков по повод проваленото пленарно заседание.

Парламентът, когато няма кворум, не заседава, обясни Миков. "Тогава се влиза в процедура, констатира се, че са изчерпани възможностите на тази институция и се отива нататък по предписаните норми от Конституцията", заяви председателят на парламента.

"Отговорността за кворума е отговорност на всички народни представители и на всички парламентарни групи. В създалата се ситуация, може би е добре всяка от парламентарните групи да заяви своето отношение", посочи той.

Продължаваме много категорично да подкрепяме работата на правителството на Пламен Орешарски,

то трябва да предложи спешни мерки за работата на институциите в следващите дни, но при една хипотеза – да има работещо НС, каза на брифинг в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев след извънредно заседание на парламентарната група.

"Това, което се случи днес пред Народното събрание не представлява гласа на българските граждани, а определени интереси, включително и икономически. Тези 200-300 души са идентифицирани. Виждаме едни и същи кукловоди зад тях, които са правили сценарии в годините на прехода и които са подвластни на икономически и корпоративни интереси", посочи Станишев.

"Имаме готовност да отидем и на предсрочни парламентарни избори. От ГЕРБ са най-заинтересовани от тях", добави Станишев.

Дали ще има работещо Народно събрание, не зависи само от нас, каза той. Според него "Атака" трябва да заявят дали искат да работи парламентът или не.

"Това, че ПГ на ГЕРБ отсъства от пленарна зала, не е изненада. Неучастието на "Атака” най-ясно показва, че тя не подкрепя правителството”, заяви Станишев.

"Изчакайте 24 часа, утре сутринта ще стане ясно какво ще е поведението на "Атака". Междувременно те може да дадат изявление", коментира Мая Манолова. Точно в този момент няма как да се изяснят нещата, каза още Манолова в кулоарите на парламента.

Коментари 1145
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1145 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Статуя на Дева Мария (снимката е илюстративна)

Мистерията на Девата с кървавите сълзи

Любопитно Преди 1 минута

Миналата година католическата църква определи „чудото“ като фалшиво

Летище София вече официално е "Васил Левски"

Летище София вече официално е "Васил Левски"

България Преди 19 минути

С указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува летище София на името на Апостола на свободата

<p>След повече от 100 г. &ndash; откриха нова гробница на фараон</p>

След повече от 100 г. – откриха нова гробница на фараон

Любопитно Преди 48 минути

Гробницата на Тутмос II е последната тези на изгубените царе от онази епоха

Желязков: Управленската програма на правителството е готова

Желязков: Управленската програма на правителството е готова

България Преди 49 минути

Тя ще бъде разгледана още тази седмица на заседание на МС, съобщи премиерът

"Хамас" съобщи, че ще върне телата на четирима заложници

"Хамас" съобщи, че ще върне телата на четирима заложници

Свят Преди 50 минути

Групировката добави, че ще освободи и още шестима заложници

Заловиха българин да източва банкомати в Израел

Заловиха българин да източва банкомати в Израел

Свят Преди 58 минути

Той е пристигнал в страната през ноември миналата година и е притежавал три автомобила

Крадци нахлуха в дома на Никол Кидман в Лос Анджелис

Крадци нахлуха в дома на Никол Кидман в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Никол Кидман и Кийт Ърбан не са били в луксозната резиденция

ДБ ще поиска от ПП коалицията да не подкрепи Бюджет 2025

ДБ ще поиска от ПП коалицията да не подкрепи Бюджет 2025

България Преди 1 час

С този бюджет ни връщат години назад, заяви Мартин Димитров

Рапърът A$AP Rocky е признат за невинен в стрелба срещу бивш приятел

Рапърът A$AP Rocky е признат за невинен в стрелба срещу бивш приятел

Свят Преди 1 час

"Благодаря на Бог, че ми спаси живота"

а

Модел на Playboy почина на 46 години от сърдечен удар

Свят Преди 1 час

Ариана е починала на 20 декември 2024 г, но се съобщава чак сега за кончината й

Тя каза "да": Моделът Уини Харлоу се сгоди за NBA звезда

Тя каза "да": Моделът Уини Харлоу се сгоди за NBA звезда

Любопитно Преди 1 час

29-годишният Кузма е поднесъл на 30-годишната Харлоу зашеметяващ 8,5-каратов пръстен

Новият проект за бюджета орязва парите за НЗОК

Новият проект за бюджета орязва парите за НЗОК

България Преди 1 час

Предложението ще бъде обсъдено на извънредно заседание на Надзорния съвет

.

Колко са работещите пенсионери у нас и къде намират заетост

България Преди 1 час

Причините са различни и далеч не само финансови

Ивелина от Hell’s Kitchen: Любовта минава през стомаха

Ивелина от Hell’s Kitchen: Любовта минава през стомаха

Любопитно Преди 1 час

Гласовитата Ивелина разказа, че е научила изключително много неща по време на престоя си в Кухнята на Ада

<p>САЩ временно спряха молбите на мигранти от тези държави&nbsp;</p>

САЩ временно спряха молбите на мигранти от Украйна и Латинска Америка

Свят Преди 1 час

Като причина за спирането са посочени опасения за измами и сигурност

Снимката е архивна!

Руска атака остави част от Одеса без електричество и отопление

Свят Преди 2 часа

Четирима души са пострадали, сред които дете