"Синята коалиция" иска европейски наблюдатели
Източник: БГНЕС/ Петко Налбантов
Ст тав на Върховния административен съд (ВАС) ще се произнесе в събота, 30 май, по жалбата, внесена от „Синята коалиция" срещу решението на Централната избирателна комисия да не ги регистрира за участие в изборите за Народно събрание.

Тричленният състав е Константин Пенчев, Цветана Сурликова, Мария Костова. От страна на ЦИК са Румен Еленски и Иван Давидов. Представител на Синята коалиция е Димо Гяуров.

На заседанието на Върховния административен съд днес представителите на ЦИК продължавали да твърдят, че жалбата е неоснователна, тъй като според тях липсвал документ за актуалното състояние на СДС и щом било така, коалицията не можело да бъде регистрирана.

Междувременно съпредседателите на „Синята коалиция" Мартин Димитров - председател на СДС, и Иван Костов - председател на ДСБ, внесоха официално писмо до посланика на Чехия, в което искат Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да изпрати наблюдатели на предстоящите избори за европейски и национален парламент в България.

В писмото се казва: "Вчера, 28 май 2009 г., ЦИК отказа регистрация на „Синята коалиция" за участие в предстоящите парламентарни избори, предвидени да се проведат на 5 юли 2009 г. Тревожно е, че единственото основание за това решение е непостигане на мнозинство от 2/3 от присъстващите на заседанието.

Членовете на ЦИК, които не участваха във вота и по този начин възпрепятстваха приемането на решение, са представителите на БСП, ДПС, „Атака" и „Ред законност и справедливост".

Във връзка с това бихме искали да Ви напомним предходното решение на ЦИК, с което същата щеше да саботира адекватното представяне на „Синята коалиция" на изборите за европейски парламент, ако не беше отменено от Върховния административен съд.

Горепосочените решения ни карат да заключим, че доминираната от представители на управляващата коалиция

ЦИК е силно политизиран орган и не е способна да гарантира провеждането на свободни и честни избори

по безпристрастен и прозрачен начин.

Ние, партиите членки на „Синята коалиция", нееднократно сме настоявали през последните години за създаване на постоянно действаща неполитическа изборна администрация.

Предвид на систематичните опити на управляващата коалиция да упражнява политически натиск върху независими държавни институции във вреда на опозицията, „Синята коалиция" отправя официално искане към ОССЕ да изпрати наблюдатели на предстоящите избори за европейски и национален парламент".

Същото писмо беше предадено и на посланика на Гърция, тъй като в момента страната председателства Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

"Българската демокрация е в криза, защото органът, който трябва да произведе честни избори, с поведението си три пъти показа, че е враждебно настроен към "Синята коалиция", заяви Иван Костов.

Ако се допусне с политически натиск основни опозиционни партии да бъдат възпрепятствани от явяване на избори, това е проблем на цялата европейска общност, посочи съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров. Той изрази очакване, че европейските партньори ще подкрепят коалицията.

Костов призова президента Георги Първанов да накара ЦИК да спазва законите на страната и решенията на съда, тъй като той е човекът, който е назначил комисията.

От чешкото посолство увериха, че ще запознаят с писмото останалите посланици на страните-членки на Европейския съюз и ще решат каква да е тяхната позиция.

„Ние възприемаме отказа за регистрация на "Синята коалиция" от ЦИК като

посегателство срещу българската демокрация.

Лишаването на нейните избиратели от правото на свободен избор би компрометирало демокрацията в страната и би делегитимирало изборните резултати", се посочва в декларация на ръководството на партия ГЕРБ.

ГЕРБ призовава за бърза реакция ВАС за бързо разглеждане на обстоятелствата около отказа на ЦИК и за незабавна регистрация на "Синята коалиция". От ГЕРБ изразяват тревога от "поредицата от опити на управляващите със средствата на законодателните промени, съдебни решения и административни решения да предопределят изборните резултати".

Като "най-крайна и стигаща до абсурд" е определена "поредицата от опити" да се осуети участието на "Синята коалиция" първо на европейските, а сега и на парламентарните избори.

ГЕРБ протестира срещу опитите за ограничаване на участието в демократични избори на която и да е демократична партия в България, се посочва в декларацията.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Остин Бътлър героично защити Зоуи Кравиц от пчела на червения килим (СНИМКИ)

Остин Бътлър героично защити Зоуи Кравиц от пчела на червения килим (СНИМКИ)

Любопитно Преди 5 минути

Любопитното е, че това е вторият път, когато актьорът има подобен „пчелен инцидент“ на червен килим

Правителството даде съгласие за преназначаване на началника на НСО

Правителството даде съгласие за преназначаване на началника на НСО

България Преди 6 минути

Предложението беше внесено от премиера Желязков за обсъждане на заседанието на МС в сряда

Смениха шефа на полицията в Кюстендил

Смениха шефа на полицията в Кюстендил

България Преди 48 минути

Това е станало със заповед от главния секретар на МВР

Предупреждение за изневеряващите двойки: Крис Мартин запазва камерата за целувки на Coldplay

Предупреждение за изневеряващите двойки: Крис Мартин запазва камерата за целувки на Coldplay

Любопитно Преди 1 час

Крис Мартин не се отказва от традицията с камерата за целувки, въпреки скандала

Издирват румънски турист, изгубил се в района на връх Ботев

Издирват румънски турист, изгубил се в района на връх Ботев

България Преди 1 час

Сигналът е подаден във вторник вечер

<p>Ядяща мозъка амеба е открита в&nbsp;питейната вода в Австралия</p>

Смъртоносна амеба, ядяща мозъка, е открита в питейната вода в Австралия

Свят Преди 1 час

Амебата прониква през носа, достига до мозъка и причинява заболяване с почти 100-процентова смъртност

След инцидента в Несебър: Държавата предприема мерки

След инцидента в Несебър: Държавата предприема мерки

България Преди 1 час

Ще бъде изготвена нова нормативна регулация, заяви премиерът Росен Желязков

Протест в София: Близки на жертва от катастрофа с АТВ искат арест за 19-годишния извършител

Протест в София: Близки на жертва от катастрофа с АТВ искат арест за 19-годишния извършител

България Преди 1 час

"Имаме информация, че баща му – Рангел Солаков, е дал голяма сума пари, за да освободят сина му"

Оперираха един от ранените при тежката катастрофа между кола и автобус в София

Оперираха един от ранените при тежката катастрофа между кола и автобус в София

България Преди 1 час

Инцидентът стана в нощта на 15 август на кръстовището на бул. "Константин Величков" и "Възкресение"

Семейството на Ози Озбърн поиска отлагането на документалния филм за него часове преди излъчването

Семейството на Ози Озбърн поиска отлагането на документалния филм за него часове преди излъчването

Любопитно Преди 1 час

„Ози Озбърн: Завръщане у дома“, чиято премиера беше предвидена за понеделник, 18 август, по BBC One, бе внезапно свален от програмата още същия ден

Снимката е илюстративна

Неидентифициран обект се взриви в Източна Полша

Свят Преди 2 часа

Полицейски служители са открили изгорели метални и пластмасови отломки на мястото

<p>Половин София остава без топла вода за 9 дни другия месец</p>

Половин София остава без топла вода за 9 дни другия месец

България Преди 2 часа

Проверете дали вашият квартал е сред засегнатите

САЩ и Европа обсъждат гаранции за сигурността на Украйна след войната

САЩ и Европа обсъждат гаранции за сигурността на Украйна след войната

Свят Преди 2 часа

Една от обсъжданите идеи е в Украйна да бъдат изпратени европейски сили под ръководството на САЩ

Снимката е илюстративна

Безопасни ли са водните атракциони у нас и за какво да внимаваме

България Преди 2 часа

Тези въпроси станаха особено актуални след трагичния инцидент с 8-годишния Иван, който загина в Несебър

Снимката е илюстративна

Морето взе нова жертва - мъж се удави край Царево

България Преди 2 часа

От морето е извадено тялото на 59-годишен мъж от пернишкото село Дивотино

Задържаха българка в Гърция за оставено куче в кола

Задържаха българка в Гърция за оставено куче в кола

Свят Преди 2 часа

Случаят е станал по обяд вчера в крайбрежното селище Неа Врасна в Северна Гърция