Народният представител Марио Тагарински е напуснал Парламентарната група на РЗС, потвърди за БТА директорът на пресцентъра на парламента Христо Краевски.
Тагарински, който до 2005 г. бе депутат от СДС, а по-рано - министър в кабинета на Иван Костов, е депозирал заявлението в деловодството на парламента днес следобед.
Парламентарната група на РЗС бе от 10 народни представители - минимумът, според парламентарния правилник, за съществуването на група. С разпада на фракцията си РЗС губи възможността за участие в комисии и делегации на паламента, а лидерът на партията Яне Янев оглавява комисията за борба с корупцията.
Досега РЗС подкрепяше кабинета на малцинството на Бойко Борисов и разпадането й породи много коментари в парламента. На практика РЗС не застрашава стабилността на управляващото мнозинство, но с 10-те й депутати то достигаше 162 народни представители - квалифицирано мнозинство.
Мисля, че е съвсем нормално членове на РЗС да не са съгласни с начина на говорене на председателя на партията Яне Янев и на стремежа му да противопоставя институциите, коментира председателят на Народното събрание и депутат на ГЕРБ Цецка Цачева.
От РЗС заявиха, че
Марио Тагарински е само инструмент за готвената политическа репресия
към парламентарната група. В съобщение на пресцентъра на партията се посочва, че Тагарински не е предупредил или обяснил на колегите си от РЗС мотивите за своето решение и не отговаря на мобилните си телефони.
Това поведение, както и времето на напускане, странно съвпада с момента, в който парламентарната група на РЗС влезе в спор с управляващата партия, посочват от партията на Яне Янев.
"Тази сутрин вътрешният министър и председател на ГЕРБ Цветан Цветанов в стил Антон Югов след 9 септември 1944 г. пророкува намаляването на парламентарната група на РЗС и няколко часа по-късно го осъществи", пише в съобщението.
Такива действия още веднъж потвърждават нашата теза, че политическият живот в България се развива в условията на ченгеджийски терор, натиск върху отделни хора и цели партии - методите на бившата ДС са живи и в действие, допълват от РЗС.
Антон Кутев от БСП коментира, че напускането на ПГ на РЗС от Марио Тагарински си е работа на РЗС и Яне Янев, но е поредното доказателство, че всеки, който се опитва да покаже отношение, различно от това на управляващите, бива наказван.
Без да симпатизирам на Яне Янев, показателен е фактът, че в момента, в който се възпротиви на Бойко Борисов, се намери начин да бъде укротен, каза Кутев.
Подобно мнение изказаха и от ДПС. Конфликтното поведение на Яне Янев дава като логичен резултат разпадането на ПГ на РЗС, каза депутатът от движението Четин Казак.
Според Казак, поведението на Янев не е конструктивно и обединяващо, и вероятно това има връзка с разпадането на групата.
"Атака" се очерта като най-лоялният и най-истинският партньор на ГЕРБ, така че разпадането на ПГ на РЗС, поне засега, няма да повлияе върху стабилността на управляващата партия, посочи Четин Казак.
Подкрепата на "Атака" остава категорична и последователна, и разпадането на ПГ на РЗС няма да се отрази на парламентарното мнозинство, заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров.