Цветанов: Комисията по досиетата проверява Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

По повод някои спекулации в българската преса е отправено допитване до Комисията по досиетата за принадлежността на новия кандидат за български еврокомисар Кристалина Георгиева към бившите органи на Държавна сигурност.

Това съобщи в Берлин министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Утре ще стане известен резултатът от проверката, каза още Цветанов.

Началникът на кабинета на бъдещия еврокомисар Кристалина Георгиева ще бъде германец, съобщи премиерът Бойко Борисов.

Той добави, че днес депутати от всички парламентарни групи, с които се е срещнал, са одобрили кандидатурата на Кристалина Георгиева.

Според Борисов основното във визитата му в Берлин са думите на канцлера Ангела Меркел, че България ще бъде оценявана по справедлив начин в нейния напредък за присъединяване към Шенгенското споразумение и еврозоната.

По-рано днес граждански организации заявиха, че утре ще връчат на Комисията по досиетата апел за проверка на Георгиева за принадлежността й към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

Организациите поискаха обявяване на резултатите от проверката преди планираното изслушване в Европейския парламент, насрочено за 3 февруари.

Апелът е подготвен от Център „Хана Аренд", Движение „Граждани срещу ДС", Асоциация за свободно слово „Анна Политковская", Гражданска инициатива „Справедливост", Коалиция за честно управление, Фондация „Илия Минев" и Център за подкрепа на хора преживели изтезание -- АСЕТ.

Миналата седмица след номинацията на Георгиева за комисар Иван

Костов коментира, че досието й е съвършено чисто

и няма съмнения. Ако решат да изфабрикуват нещо за нея, ще трябва да си изсмукват от пръстите, заяви той.

56-годишната Кристалина Георгиева е единственият източноевропеец в ръководството на Световната банка, където работи от 1993 г.

Била е икономист по околната среда за Европа и Централна Азия, a от 1998 г. последователно заема директорски позиции в Източна Азия, в отдела по околна среда, в московското представителство на банката и във вицепрезидентството по устойчиво развитие.

Завършила е УНСС, притежава докторат по икономика, специализирала е във Великобритания и САЩ (London School of Economics; Massachusetts Institute of Technology).

Чела е лекции във водещи университети в целия свят. От 2008 г. е вицепрезидент и корпоративен секретар на Световната банка.

Омъжена е, има дъщеря.

Преди изборите тя беше в икономическия екип на ГЕРБ, а след победата на партията на парламентарния вот някои медии допускаха, че Кристалина Георгиева може да оглави бъдещ кабинет.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турция строи огромна платформа за газ в Черно море

Турция строи огромна платформа за газ в Черно море

Свят Преди 4 часа

Тя ще бъде с 273 метра дължина

Мъж нападна с брадва офис на политическа партия в Добрич

Мъж нападна с брадва офис на политическа партия в Добрич

България Преди 4 часа

Към момента извършителят не дава обяснения какви са мотивите му

Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

Екстрадират Никола Николов-Паскал в България

България Преди 5 часа

Той беше задържан в Белград миналата година след международно издирване

НАТО вдигна изтребители заради руски самолет

НАТО вдигна изтребители заради руски самолет

Свят Преди 6 часа

Ситуацията в района става все по-напрегната

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

Номинацията за главен секретар на МВР е част от мотивите за вот на недоверие на ПП-ДБ

България Преди 6 часа

Според "Възраждане" номинацията на Мирослав Рашков е знак, че се подготвят нови извънредни избори

Суперзвездата Тейлър Суифт обяви, че е сгодена

Суперзвездата Тейлър Суифт обяви, че е сгодена

Любопитно Преди 7 часа

Тя придружи публикацията със снимки

Тази красавица е новият премиер на Литва

Тази красавица е новият премиер на Литва

Свят Преди 7 часа

Ругиниене е бивш синдикален лидер и стана министър едва наскоро

Предлагат 620 евро минимална заплата от 2026 г.

Предлагат 620 евро минимална заплата от 2026 г.

България Преди 9 часа

По-високият размер на минималната заплата ще увеличи доходите на близо 600 000 души

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

Областният управител на Плевен е готов да подаде оставка, ако Желязков я поиска

България Преди 9 часа

Росен Желязков заяви, че дава двуседмичен срок за подобряване координацията при решаването на проблема с водата в Плевен

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Република Молдова: Тежко историческо бреме, несигурно бъдеще

Свят Преди 10 часа

От началото на руската война срещу Украйна през февруари 2022 година Молдова все по-често попада във фокуса на общественото внимание

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Кой е Джей Кери? Ветеранът, който изгори американското знаме

Свят Преди 10 часа

Върховният съд на САЩ постанови през 1989 г., че горенето на знамето е защитено от Първата поправка като легитимна политическа изява

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Ким Кардашиян и 12-годишната ѝ дъщеря Норт привлякоха погледите в Рим

Любопитно Преди 10 часа

Ким и дъщеря ѝ бяха облечени в черно от глава до пети

Край на статичния гейминг

Край на статичния гейминг

Технологии Преди 11 часа

Rexona и П.Е.Ш.О. превъртат играта

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Доналд Тръмп показа нова синина на ръката си (СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Белият дом твърди, че повтарящите се синини по ръката на президента са резултат от често ръкостискане и употреба на аспирин