10
Пл ланиците на Европейския съюз у нас изцяло подкрепят
концепцията за отнемане на имущество без влязла в сила присъда,
залегнала в закона за конфискация на незаконно придобито
имущество.Това каза пред журналисти в парламента министърът на правосъдието Диана Ковачева, която се срещна с дипломатите в Народното събрание.
По думите й, те са заявили подкрепата си за приемането на такъв "доста комплексен и труден закон" и били готови да я заявят и пред българските медии.
Интересът на европейските посланици бил предимно към най-дебатираните в залата текстове - за административните нарушения, за сигналите от страна на гражданите.
Ковачева припомни, че дипломатите са в НС не за първи път, откакто е започнало обсъждането на законопроекта.
Необходимостта от такъв закон, отбеляза министър Ковачева, беше посочена и във февруарския, и в миналогодишния юлски доклад на Европейската комисия.
Тя добави, че гласуването на закона е едно от изискванията на ЕК.
Знаете, посочи Диана Ковачева, че Холандия и Германия имат доста ясни позиции по отношение на България и многократно настояват за приемане на такъв закон.
Оценката за него, от една страна, ще бъде в предстоящия юлски доклад на ЕК. От друга - ще бъде представена на Европейския съвет по общи въпроси, който ще заседава в края на юли, непосредствено след представянето на доклада в ЕК, и на който ще бъдат дадени заключенията от този доклад.
Затова е важна подкрепата на посланиците, коментира Ковачева.
Тя за пореден път припомни, че подобни закони има във Великобритания, Ирландия, САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!