На преговори без преговарящи
Протестът днес   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg
Нп преговорите с министър Мирослав Найденов днес се явиха представителите на всички подписали стачното споразумение, с изключение на Националната асоциация на зърнопроизводителите, които са в основата на протеста.

На масата на преговорите бяха лидерите на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, Асоциацията на земеделските производители в България, Асоциацията на фермерите, Асоциацията на тютюнопроизводителите, Браншовият съюз на яйцепроизводителите и Асоциацията на индустриалните свиневъди.

"Няма безгрешни хора и аз отчитам като своя грешка, която съм посял и на която бера плодовете сега - фаворизирането на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Диалогът с тях беше най-интензивен и като цяло те имаха претенциите да представляват сектора, а това не е вярно. Секторът не е само зърнопроизводство", коментира пред журналисти след срещата министър Найденов.

В бюджета за земеделие 2012 г. на 100% са гарантирани плащанията във всички сектори и има определена редукция по схемата за единица площ в частта й национални доплащания.

Те ще бъдат редуцирани от 8,00 на 3,00 лв и така парите за декар ще бъдат общо 25,50 вместо очакваните 28, 50 лева, уточни Найденов. Той припомни поговорката

"С бога и прилика"

и апелира към зърнопроизводителите днес на хубавия християнски празник Никулден, да се смирят и да се вслушат в нея. Ако те са най-стабилният сектор и последните години наистина получиха много, нека днес да бъдат стълбът, на който да се опрат останалите сектори", призова още министър Найденов.

На брифинга той получи одобрената нотификация за безакцизното гориво. Документът ще осигури

70 млн.лева за безакцизно гориво на всички земеделски производители в отделните сектори
.

До дни тя ще бъде обнародвана в официалния вестник на Европейската комисия. Догодина реколтата може да не бъде добра и тогава те ще дойдат да ме молят, прогнозира той и добави: "Тогава те ще бъдат с претенциите си и тогава ще трябва да им помогна."

Найденов отрече да има каквито и да е разногласия с финансовия министър Симеон Дянков и да е заложник в някакъв конфликт. Представителите на останалите сектори, участници в преговорите, бяха единодушни в мнението за водене на конструктивен диалог. Те заявиха още, че не подкрепят политизирането на стачката и исканията за оставки.

Протестът на земеделските производители е безпрецедентен по своя мащаб, каза на пресконференция лидерът на БСП Сергей Станишев.

По думите му основният фактор за дестабилизиране на ситуацията в държавата остава правителството със своето поведение, непредсказуемост и отношение към "едни демократични процеси, предизвикани от самия кабинет".

Управляващите трябва да разберат, че за лъжите трябва да се плаща,

включително и с оставки, каза лидерът на БСП. Никой не ги е карал насила предизборно да подписват споразумения със земеделските производители, добави той.

Редно е да подадат оставка тези министри, които носят отговорност за сектори, в които има голямо напрежение, каза Станишев и поименно посочи министрите на земеделието Мирослав Найденов и на финансите Симеон Дянков.

Една от най-важните причини, заради които ДПС подкрепя протеста на зърнопроизводителите, е факта, че са били излъгани - постигнали са някакво споразумение с управляващите преди изборите и са разчитали на него. Това заяви Алиосман Имамов от ДПС

По думите му ДПС няма  пряко отношение към политическите искания на протестиращите, но уважава техните оценки по отношение на това, което им дължат управляващите.

ГЕРБ се очертава като класическа буржоазна градска партия и е нормално да се гледа на тези протести като селска, земеделска алтернатива на това, което върши тази партия към момента, допълни Имамов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джихадисти и туареги поеха отговорност за серията от атаки в Мали

Джихадисти и туареги поеха отговорност за серията от атаки в Мали

Свят Преди 27 минути

Групировката каза, че е действала съвместно с туарегските бунтовници в страната

Тръмп: Никой не знае кой командва в Иран

Тръмп: Никой не знае кой командва в Иран

Свят Преди 2 часа

Този коментар Тръмп направи малко след като заяви пред журналисти на две американски медии, че е анулирал пътуването на двамата си емисари до Исламабад

<p>Орбан се отказва от парламентарния си мандат</p>

Виктор Орбан се отказва от парламентарния си мандат

България Преди 3 часа

Според Орбан енергията му ще бъде по-добре изразходвана за „обновяване на националното движение“, отколкото да седи в парламента

Левски докосва титлата след обрат над ЦСКА в 168-то Вечно дерби

Левски докосва титлата след обрат над ЦСКА в 168-то Вечно дерби

България Преди 4 часа

Двете агитки направиха хубави хореографии - сектор Г посвети своята на починалата легенда Джони Велинов, а "сините" запалянковци - на 150 години от Априлското въстание

<p>Иван Христанов с подробности за случаите на антракс у нас&nbsp;</p>

Иван Христанов: 24 души са под медицинско наблюдение и се лекуват с антибиотици заради случая с антракс

България Преди 4 часа

Властите уверяват, че ситуацията е под контрол и няма риск за населението

Радиоактивни следи от Чернобил все още се откриват във Франция

Радиоактивни следи от Чернобил все още се откриват във Франция

Свят Преди 5 часа

Доклад показва остатъчно замърсяване в почви, храни и пасища в няколко региона

<p>Какво се случи при визитата на Володин в Пхенян</p>

Председателят на руската Държавна дума присъства на военна церемония в Пхенян

Свят Преди 5 часа

Обсъдени са сътрудничеството и военната подкрепа за Русия

Отговорът ще ви изненада: Какво ще направи мозъка ви по-стар от вас?

Отговорът ще ви изненада: Какво ще направи мозъка ви по-стар от вас?

Любопитно Преди 5 часа

Лекари предупреждават, че затлъстяването предизвиква хронично възпаление и физическо свиване на мозъчната тъкан. Научете как промените, наподобяващи болестта на Алцхаймер, могат да бъдат спрени и дори обърнати чрез навременни мерки

Кулинарно вълшебство: Най-сочната морковена торта с копринен крем

Кулинарно вълшебство: Най-сочната морковена торта с копринен крем

Любопитно Преди 5 часа

Морковената торта често се възприема като нещо традиционно и балансирано – без излишна тежест, но с наситен и богат вкус

Златното дуо за сърцето: Тази комбинация от плодове прави чудеса с кръвоносните съдове

Златното дуо за сърцето: Тази комбинация от плодове прави чудеса с кръвоносните съдове

Любопитно Преди 5 часа

Ново изследване разкрива, че комбинация от два плода значително подобрява съдовата функция и регулира кръвното налягане, превръщайки се в лесна стратегия срещу сърдечносъдови заболявания

<p>&quot;Не подлежи на дискусия&quot;&nbsp;-&nbsp;Макрон вдигна напрежението в Европа</p>

Макрон: Клаузата за взаимна помощ в ЕС не подлежи на съмнение

Свят Преди 5 часа

Френският президент потвърди ангажимента на Франция към европейската отбрана

<p>Буруджиева предупреди победителя на изборите за опасност от &quot;преяждане с власт&quot;</p>

Татяна Буруджиева предупреди победителя на изборите за опасност от "преяждане с власт"

България Преди 6 часа

По думите ѝ първият проблем, с който ще се срещне Радев в следващите месеци, са президентските избори

<p>След два месеца хаос небето над Техеран се отваря</p>

Възобновиха международните полети от Техеран

Свят Преди 6 часа

Самолети излетяха към Истанбул, Маскат и Медина след месеци прекъсване

<p>Майка уби двете си бебета&nbsp;и ги погреба в градината си</p>

Майка уби двете си бебета със "здрав разум" и ги погреба в градината си

Свят Преди 6 часа

Киара Петролини е осъдена на 24 години и три месеца затвор

Руски дрон падна в Румъния, НАТО вдигна изтребители

Руски дрон падна в Румъния, НАТО вдигна изтребители

Свят Преди 6 часа

В резултат на инцидента са били евакуирани над 200 души от района

<p>Обрат по делото &quot;Мадуро&quot;: Вашингтон прави отстъпка за съдебния процес</p>

САЩ се съгласиха Венецуела да плати на адвоката на Мадуро по делото за трафик на наркотици

Свят Преди 7 часа

Промяната в санкциите цели да не се провали делото