Какво показват партийните финансови отчети?
Проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

БСП декларира 118 511 лв. дарения за 2012 г., а ГЕРБ са направили през 2012 г. дарения за 3 536 000 лв. от приходите си - за наводненията в село Бисер и за лечение на болни деца в чужбина.

Това показва справка на сайта на Сметната палата, където са публикувани финансовите отчети на партиите за изтеклата година.

158 политически партии са подали в срок в Сметната палата годишните си финансови отчети и декларации със списъците на дарителите си за 2012 г., а

23 партии не са подали задължителните отчети.

Законът за политическите партии предвижда, ако финансовият отчет не бъде представен навреме, да се заплаща

глоба от 5 хил. лв. до 10 хил. лв.

Ако не бъдат представени в срок финансовите отчети в Сметната палата, политическите партии губят правото си на държавна субсидия до следващите избори за Народно събрание.

Ето какво показват финансовите отчети на някои от най-големите партии:

Общо приходите на ГЕРБ за миналата година са 24 550 000 лв., от които 23 925 159 лева са държавна субсидия, 64 хил. лв.  са от членски внос, а 550 хил. лв. са приходи от лихви по държани от ГЕРБ депозити. 11 хил. лв. са отчетени като други приходи от нестопанска дейност. Разходите на партията са 10 357 000 лв. плюс административните разходи, които са 4 893 000 лв.

С над 9 млн. лв. са се увеличили парите на ГЕРБ в банки. На депозити бившите управляващи са имали 19 809 000 лева през 2011 г., а през 2012 г. сумата се е увеличила на 29 112 000.

БСП е получила 8,2 млн. лв. държавна субсидия. От членски внос социалистите са събрали малко над 1 млн. лв.

БСП държи близо 1,5 млн. лв. в разплащателни сметки. Към нетекущите дълготрайни активи на БСП в графа "Сгради" балансовата стойност е 1 140 000 лева, за транспортни средства балансовата стойност е 919 хил. лв., за офис обзавеждане и офис техника е 394 хил. лв.

ДПС има 10 688 000 лева, от които 8 742 000 са в банки. За платени медийни изяви ДПС е дала 252 818 лв., както и за абонаменти за информационно обслужване, също от медии, и външни услуги.

ДПС не са получавали дарения през 2012 г. Те обаче са направили дарения за 148 хил. лева.

Субсидията на "Атака" през 2012 г. е 2 409 000 лв., а от членски внос е събрала 153 000 лв. От дарения партията е получила 2 хил. лв., а от клиенти 37 хил. лв.

Партията на Меглена Кунева - "Движение България на гражданите", е получила 18 хил. лв. от дарения и 14 хил. лв. от членски внос. Разходите й са общо 9 хил. лв. -  4 хил. лв. са за материали, 3 хил. лв. - за наем. Платили са по хиляда лева за счетоводни и за външни услуги.

Движението има 41 хил. лв., от които 27 хил. лв. са в банки, а 14 хил. лв. са в брой.

СДС е получил дарения от физически лица в размер на 76 хил. лв. лева за текущата дейност на партията, а от членски внос са събрани 109 хил. лв.

ДСБ е получила най-много дарения от лидера си Иван Костов. От общо близо 12 хиляди лева получени дарения 9000 са от Костов. Партията е имала близо 1,26 млн. лв. за годината, по-голямата част от които са от държавната субсидия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вучич готви среща на високо равнище с Русия

Вучич готви среща на високо равнище с Русия

Свят Преди 6 часа

Той подчерта, че Сърбия остава ангажирана с развитието на приятелските отношения с Русия

Нетаняху: Израел започва да преговаря за мир в Газа

Нетаняху: Израел започва да преговаря за мир в Газа

Свят Преди 7 часа

Израелската армия продължи да оказва натиск върху град Газа и днес

Създават Национален борд по водите

Създават Национален борд по водите

България Преди 10 часа

Министър Генов: За критично безводие не можем да говорим

Български шофьор с наркотици е задържан във Виена

Български шофьор с наркотици е задържан във Виена

Свят Преди 10 часа

Шофьорът е признал без колебание, че току-що е използвал устройство за употреба на крек

Полицията във Варна издирва 16-годишно момче

Полицията във Варна издирва 16-годишно момче

България Преди 11 часа

По данни на полицията, момчето няма в себе си документи за самоличност, телефон и пари

Общо 11 кмета от опозицията в Турция са в ареста

Общо 11 кмета от опозицията в Турция са в ареста

Свят Преди 11 часа

Имамоглу е считан като един от основните опоненти на президента Реджеп Тайип Ердоган

Сарафов прехвърли на НСлС разследването за инцидента с АТВ в Слънчев бряг

Сарафов прехвърли на НСлС разследването за инцидента с АТВ в Слънчев бряг

България Преди 11 часа

Предстои анализ на значителен по обем доказателствен материал

Оставиха в ареста моряка и отговорника след трагичния инцидент с дете в Несебър

Оставиха в ареста моряка и отговорника след трагичния инцидент с дете в Несебър

България Преди 11 часа

Капитанът на лодката Христо Раев е пуснат под парична гаранция от 5000 лева

Турция забрани израелските кораби в своите пристанища

Турция забрани израелските кораби в своите пристанища

Свят Преди 11 часа

Собствениците на кораби в страната трябва да подпишат декларация, в която посочват, че дейността им не е свързана с Израел

Съдят за подкуп олимпийския шампион Иван Иванов и сина му

Съдят за подкуп олимпийския шампион Иван Иванов и сина му

България Преди 11 часа

Двамата ще се изправят пред съда за поискан и получен подкуп на стойност 62 500 лева

.

Защо Донбас е така важен и за Русия, и за Украйна

Свят Преди 12 часа

Руският президент Путин иска пълния контрол над Донбас и го поставя като основно условие за прекратяването на войната в Украйна

Чийзкейк със свежи смокини, който ще ви омагьоса

Чийзкейк със свежи смокини, който ще ви омагьоса

Любопитно Преди 12 часа

Кремообразната плънка, сладостта на узрелите смокини и хрупкавата бисквитена основа се сливат в перфектна хармония

Забавят пощенските пратки за САЩ, може да ги върнат

Забавят пощенските пратки за САЩ, може да ги върнат

България Преди 13 часа

Всемирният пощенски съюз разработва решение

Почина журналистът Иван Рачев

Почина журналистът Иван Рачев

България Преди 13 часа

Той беше заместник главен редактор на вестник "Банкеръ"

Разкриха подробности за атаката с нож в София

Разкриха подробности за атаката с нож в София

България Преди 13 часа

По случая е образувано досъдебно производство