Кадиев: 50% таван за лихвите по потребителски кредити
Георги Кадиев   
Източник: БГНЕС (архив)

О коло 50,5% е таванът за всички потребителски кредити. Това съобщи пред журналисти в парламента народният представител от ПГ на Коалиция за България Георги Кадиев след приемане на промени в Закона за потребителския кредит.

„Таванът на потребителските кредити, който е равен на всички лихви плюс всякакви такси по него, не може да надвишава повече от пет пъти законовият лихвен процент. Законовият лихвен процент е определен в закона и в момента е основен лихвен процент плюс 10 %. Основният лихвен процент е около 0,1”, обясни Кадиев.

По думите му промените в закона обхващат всички потребителски кредити, включително ипотечни и бързи.

„До момента имаше разграничение до 400 и над 400 лева – сега го няма. Всички настоящи договори, които не отговарят на този закон, се считат за невалидни. Приехме ако някой е платил след датата на влизане в сила на закона лихви по-големи от законовото ограничение, да му бъдат върнати обратно”, заяви Георги Кадиев.
Той посочи, че банките са били много против този таван, но според него това реално не ги засяга, защото техните лихвени проценти са далеч под 50.

„Това засяга тези кожодерски фирми за бързи кредити, които в много чести случаи стигат и до 1200% или 100% на месец. Имало е такива случаи, в които взимате 500 лева, след един месец дължите 1000, след една година – 5000. В момента спираме това нещо”, посочи Кадиев.

По думите му 50% таван на лихвите е абсолютно компромисно и за двете страни.

„Според банките има 5 милиона потребителски и ипотечни кредити в България. Колко от тях обаче са на лихвени проценти над 50% не мога да кажа.

Хората, които са по-образовани, имат доходи и обезпечение, няма да отидат във фирма, която ще им иска 100% на месец. Това засяга най-вече по-необразованата част от населението, на която ножът е опрял до кокала. Той взима първите пари, които му дават, защото няма какво да яде. Естествено, първите пари са на някакъв безумен лихвен процент”, посочи Кадиев.

„Знам, че ще има голяма реакция от страна на банките. Не приемам нито един от техните довод, защото това не ги засяга на практика.

Всяка банка дава потребителски кредит от порядъка на 10-12-15 %. Ако е от т.нар. бързи кредити, максимумът е 28-30%. Банките се вписват в тези рамки, които ние сме заложили”, заяви той.

„Хората ще считат, че тези 50%, които сме заложили, са прекалено високи, но трябва да имат предвид, че голяма част от тези кредити не се връщат обратно. Ако заложим 20%, много от тези компании, които предлагат бързи кредити, няма да издържат на толкова нисък лихвен процент, ще се оттеглят от пазара и ще породим черен пазар. Мисля, че 50% е абсолютно компромисно и за двете страни.

Има компании за бързи кредити, които работят на 30%, защо трябва да подкрепяме тези, които работят на 1200%”, попита Георги Кадиев. Той обясни, че

таван на лихвите за потребителски кредити има в три европейски държави, една от които е Италия.

„Опитваме се да намерим баланс. Радвам се, че успяхме в залата с гласове от всички групи. Даже за мое учудване осъзнах, че и ГЕРБ вече е станала лява партия, защото и те гласуваха „за”. Направихме хубаво нещо днес”, допълни депутатът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
d

Очакват ръст на бюджетния дефицит до 1,75 млрд. евро

България Преди 5 часа

За сравнение, към края на април 2025 година дефицитът бе в размер на 1 млрд. евро

Българите са най-нещастните в ЕС

Българите са най-нещастните в ЕС

Свят Преди 5 часа

Най-доволни от живота във Финландия, Словения и Румъния

Свлачището по пътя Смолян – Пампорово продължава

Свлачището по пътя Смолян – Пампорово продължава

България Преди 7 часа

Достъпът до района на свлачището е ограничен не само за автомобили, но и за пешеходно преминаване

Обявиха бедствено положение в област Кюстендил

Обявиха бедствено положение в област Кюстендил

България Преди 8 часа

Минусовите температури и падналите слани са нанесли щети

Груевски атакува правосъдния министър на РС Македония

Груевски атакува правосъдния министър на РС Македония

Свят Преди 8 часа

В момента Никола Груевски има статут на политически бежанец в Унгария

.

66 бели чувала пред парламента в Австралия: Зловещото послание зад смразяващата акция

Любопитно Преди 10 часа

Зловеща инсталация в Канбера припомня на депутатите, че 24 000 австралийци умират годишно от тютюнопушене

Спират топлата вода в голяма част от София

Спират топлата вода в голяма част от София

България Преди 10 часа

Има изместване на участък от разпределителен газопровод

Зеленски няма карти, с които да играе срещу Русия или Запада

Зеленски няма карти, с които да играе срещу Русия или Запада

Свят Преди 10 часа

Украинският президент изглежда неспособен да осигури за украинците реални придобивки, които да компенсират евентуален болезнен мир

Зеленски заплаши Москва с удар на 9 май

Зеленски заплаши Москва с удар на 9 май

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Това лято ще бъде моментът, в който Путин ще решава какво да прави по-нататък

Какво печели бизнесът, когато управлява няколко обекта на едно място?

Какво печели бизнесът, когато управлява няколко обекта на едно място?

Когато данните от всички обекти са на едно място, контролът върху разходите е реален

Смяната на доставчик: какво реално се случва стъпка по стъпка?

Смяната на доставчик: какво реално се случва стъпка по стъпка?

Как протича смяната на практика и защо не е нужно да я отлагаш

Снимката е илюстративна

Столична община промени датите за класиране в детските градини: Вижте новия график

България Преди 11 часа

Срокът за редакция на кандидатурите се удължава заради дело във ВАС; първото класиране се мести за 22 май

Най-скъпите бижута, носени на Met Gala - от диаманти за $100 млн. до 241-каратов изумруд

Най-скъпите бижута, носени на Met Gala - от диаманти за $100 млн. до 241-каратов изумруд

Любопитно Преди 11 часа

Темата тази година е „Модата е изкуство“, което предполага сложни конструкции, ръчна изработка и скулптурни силуети

,

Джон Крайър проговори за сложните си отношения с Чарли Шийн години след скандалите

Любопитно Преди 11 часа

Актьорът от „Двама мъже и половина“ разкрива защо е изпитвал смесени чувства относно участието си в новия документален филм за своя колега и признава, че гневът му вече не е насочен към Шийн, а към начина, по който обществото е реагирало на неговия срив