Георги Първанов: Няма да спазваме никакви ултиматуми
Георги Първанов   
Източник: БГНЕС

А БВ продължава. Няма да спазваме никакви ултиматуми. Който иска да ме изключва, да дойде в основната ми партийна организация.

Това каза пред Би Ти Ви лидерът на АБВ Георги Първанов.

По-рано днес на пресконференция след заседанието на Изпълнителното бюро на БСП зам.-председателят на Народното събрание и председател на Контролната комисия на партията Мая Манолова обяви, че БСП дава срок до началото на следващата седмица на хората от кръга АБВ публично да заявят дали ще преустановят вредното за партията поведение. В противен случай ще се приложи устава на партията, каза Манолова.

Нека да ми поставя ултиматуми този, който е постигнал малко повече от мен в БСП - препоръча бившият президент. - Нещата малко загрубяха, повече от колкото аз допусках. Който иска да изключва, нека дойде в основната ми партийна организация – общинската организация в Ковачевци.

Първанов вметна, че в новия устав на БСП не съществува формулировката "изключване".

Той припомни, че

Мая Манолова е била учредител на АБВ преди три години.

Чух сутринта политоложката, която вече е политик – Татяна Буруджиева, която обясни, че ще ме изключват от Националния съвет на БСП заради това, че не съм посетил две заседания (защото съм бил ходил на лов). Оставям встрани закачката с лова, това е жълт похват. Но в историята на ХХ век в левицата няма случай някой да е изключен за две непосетени партийни събрания, продължи той.

Запитан дали няма да напусне БСП, Първанов отговори, че

БСП трябва да бъде напусната от онези, които изневериха на ценностите, това е ръководството на партията.

Те носят отговорността.

Кога ще се решат проблемите с промяната, аз вече нямам пряк интерес, не следя тези процеси. Ние сме свалили доверието си от ръководството на БСП. Изпреварващо сме решили тези въпроси и сме дали своите отговори. Отговорът ни е "не" и АБВ продължава, за мен е важно да говорим за политики вече. Няма да спазваме никакви ултиматуми, подчерта Първанов.

Запитан за твърдението на ген. Атанас Атанасов, че сблъсъкът на бившия президент със Сергей Станишев е икономически

Първанов каза, че

повече няма да отговаря на никакви компромати.

Той съобщи, че утре ще депозира жалба до Софийския районен съд и ще поиска да бъде осъден авторът на материала във вестник "Галерия", в който се говори за разговори между него и Бойко Борисов. Не съм се срещал с Борисов и няма как да съществуват подобни записи и ако някой се опитва да прави манипулация, ще се съдим, закани се Първанов.

Днес с писмо до главния прокурор и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ главният редактор на в. „Галерия“ Кристина Патрашкова заяви, че източниците на информация, с които тя разполага, не са предоставили документация или записи на разговори между лицата Георги Първанов, Бойко Борисов и Румен Петков.

Аз амбиции за ръководството на БСП сега и за в бъдеще нямам, подчерта Първанов. Според него обаче в партията трябва да има промяна и да дойде модерно ръководство, което да започне да трупа ново доверие.

Пропорционалните избори през 2009 г. бяха най-мажоритарните, защото ги спечели Бойко Борисов с харизмата, която имаше,

каза още Първанов.

Той определи като най-голямата си грешка номинирането на Сергей Станишев за лидер на БСП преди 13 години.

Видях някъде председателят да е казал, че се извинява на партията за Ивайло Калфин. Ивайло Калфин е една находка за българската левица, който има не само силно минало, но и добро бъдеще, но съм длъжен да призная, че може би най-голямата ми грешка беше една далечна номинация от 2001 г., а може би и това, че 2009 г. след една тежка загуба защитих тогавашния председател на БСП. Не бих казал това, ако я нямаше провокацията по отношение на Калфин, заяви Първанов.

Той е убеден, че

АБВ ще спечели доверието на повече от 6% от избирателите и че ще вкара 2-3 депутати в Европейския парламент,

които ще са в групата на ПЕС.

Първанов допълни, че

ще даде всичко от себе си, за да може ГЕРБ и Борисов да са извън властта, но това не означавало, че трябва да гледат едни на други като на врагове.

Няма нищо по-естествено от това ръководството на БСП, като мнозинство, и опозицията в лицето на ГЕРБ да седнат на една маса и да определят приоритетите, по които да не се караме. От тази седмица ние ще се опитаме да обявяваме периодично своите позиции по неотменимите приоритети, ето върху това ще спорим, отбеляза той.

С Борисов сме се чували от дъжд на вятър, за Коледа, за някой празник, но не е имало нищо повече от протоколни разговори, заяви Първанов.

"БСП е с ерозирана идентификация,

БСП отдавна не е онази лява партия, която хората искат да видят.

Пример за това е отказът от отмяната на плоския данък. Трябваше да има коалиционно споразумение. БСП трябва да постави своите искания и да каже къде е границата на коалиционния компромис, не може само ние да отстъпваме. Всичко, което са поискали ДПС, това става и нашите ключови ангажименти останаха на заден план", каза още Първанов.

Той подчерта, че от самото начало е трябвало да има коалиционно споразумение.

Не мога да се съглася с намесата на ДПС в вътрешните работи и организационни проблеми на БСП, продължи бившият президент.

Той каза още, че подкрепя правителството на Пламен Орешарски.

Запитан дали може да си стисне ръцете със Станишев, Първанов отговори, че би могло, ако ръководството на БСП изпълни редица условия, но това едва ли ще стане, затова призова да не се хранят напразни илюзии.

Съдията: -Престъплението е извършено със замах, дързост и прецизност. Подсъдимият: -Колкото и комплименти да ми правите, няма да си призная.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Оставиха в ареста украинеца, обвинен за убийство в "Студентски град"

Оставиха в ареста украинеца, обвинен за убийство в "Студентски град"

България Преди 3 часа

Според мотивите на съдебния състав има опасност той да се укрие и да извърши престъпление

<p>&quot;Истинските намерения&nbsp;на Путин скоро ще станат ясни&quot;</p>

Италианският министър на отбраната: "Истинските намерения" на Путин скоро ще станат ясни

Свят Преди 6 часа

Крозето каза също, че европейските страни не трябва да пренебрегват трудностите, които ще срещнат Украйна и Русия

Снимката е илюстративна

Спират поскъпването и разширението на зоните за паркиране в София

България Преди 7 часа

Определението на съда подлежи на обжалване в седемдневен срок

Разкриха мотива за жестокото убийство в Мадан

Разкриха мотива за жестокото убийство в Мадан

България Преди 7 часа

По случая са задържани осем мъже

БСП заплашва с излизане от управлението заради бюджета

БСП заплашва с излизане от управлението заради бюджета

България Преди 8 часа

Според Зафиров оттеглянето на бюджета застрашава доходите на хората и стабилността на държавата

Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Свят Преди 8 часа

„Това, което се нарича приятелство в ежедневието и добри отношения между народите ни, се нарича съюз в международната политика“, заяви Орбан

Кейт Мидълтън се завърна и остави всички без думи

Кейт Мидълтън се завърна и остави всички без думи

Любопитно Преди 8 часа

Принцесата се появи отново публично в Лондон, където посети благотворителната организация Anna Freud, свързана с детското психично здраве

7 обвинени след акцията, свързана с "Исторически парк"

7 обвинени след акцията, свързана с "Исторически парк"

България Преди 8 часа

Разследва се мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързани с лидера на партия “Величие” Ивелин Михайлов

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

България Преди 9 часа

Той издърпал от врата ѝ златни бижута на обща стойност 1190 лева

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

България Преди 9 часа

Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕС

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

България Преди 9 часа

Още 601 населени места са с неадекватно обслужване – разписания само на хартия, нередовни линии и липса на връзки

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Свят Преди 9 часа

"Ще бъдат привличани основно младежи на 18 и 19 години, като военната служба ще обхване 3000 души през лятото", обяви Макрон

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Свят Преди 10 часа

Терористичната атака беше през 2022 г.