Отпуските в държавната администрация - до 25 дни
Симеон Дянков   
Източник: БГНЕС

Министерският съвет взе днес решение, с което се препоръчва на всички държавни институции и администрации, "считано веднага", отпуските да се изравнят с тези в частния сектор и с трудовия кодекс, и да са 20 дни за нормирано работно време плюс пет дни за ненормирано.

Това съобщи пред журналисти министърът на финансите Симеон Дянков след края на заседанието на правителството.

Помолен да уточни понятието препоръка, министърът каза, че става дума за заповеди, подписани от ръководителите на съответните институции, с които да се регламентира промяната.

Инициативата за днешната препоръка е на Симеон Дянков, който е и председател на Съвета за административна реформа.

Сега в закона за държавния служител отпускът беше 20 дни за нормиран работен ден плюс 12 за ненормиран.

За държавните служители ще бъдат въведени задължителни квалификационни курсове за 7 дни годишно.

Идеята е да се подобрят както услугите, предоставяни от държавните служители, така и администрацията да има по-добра база за кариерно развитие, каза Дянков.

Парите за обучение са заложени в бюджетите на всяка институция, но досега те почти не са били използвани.

Дянков отбеляза, че има две-три министерства, сред които Министерството на отбраната, в които има съществуващи Колективни трудови договор, което означава, че промени ще влязат в следващия колективен трудов договор. Това за Министерството на отбраната означава, че промените ще се случат през март, допълни министърът.

Въпреки че МВР е по различен закон и има колективен трудов договор, министър Цветан Цветанов е изразил готовност да се върви към такава промяна, каза финансовият министър. Той прогнозира, че промените ще се случат в продължение на няколко месеца.

В края на 2010 г. в държавната администрация неизползваните дни за отпуск са били 2,170 млн., в края на 2009 г. - близо 3 млн. , а миналата година - около 1,9 млн., съобщи финансовият министър.   

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Арест в България: Задържаха мъж заради палеж на фабрика в Чехия

Свят Преди 56 минути

Отговорност за атаката беше поета от неизвестна про-палестинска група

,

Трима загинаха при падане на дърво по време на търсене на великденски яйца в Германия

Свят Преди 1 час

Въпреки незабавните спасителни действия, 16-годишно момиче и 21-годишна жена са загинали на място

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 3 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 3 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 4 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 4 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 4 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 5 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 5 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 5 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 6 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 6 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 7 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 7 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 8 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Свят Преди 8 часа

Изтребителят Ф-15E беше свален над Иран в петък, което предизвика сериозно безпокойство във Вашингтон